şükela:  tümü | bugün
 • sebebi neydi ki? oysa ekonomi şaha kalkmış gidiyor, inşaat desen o atın başı adeta.
 • akp'nin oylarını %100'e ulaştıracak gelişme. (:
 • toki hakedişleri zamanında yapıyor ancak müteahhit şerefsiz ise sözleşmesi gereği yapması gereken ödemeleri taşerona yapmıyor. taşeron da işçi yevmiyelerini (inşaat işçilerinin %90'dan fazlası yevmiye ile çalışır. onları çalıştıran çavuş ya da ekip başı da genelde götürü ya da birim fiyat üzerinden sözleşme yapar.) ödeyemiyor. ibne müteahhit bazen de verdiği çekleri ödemeyip taşeronu da batağa sürüklüyor. kendisi sırra kadem basıp taşeronları orta yerde bırakıyor. bu tür durumlarda taşeron piyasa borçlarını bir kenara bırakıp elinde ne varsa işçilere verir genelde. ancak işçi alacağı çok çok fazla ise yapabileceği de pek birşey yoktur.

  şansları varsa batan firma işi bitirebilmek için iflas erteleme ister. firma da şanslıysa iflas ertelemeyi alır. işin başına kayyum atanır. kayyumun önceliği de her zaman işçi ödemeleridir.

  işçilerin para alamama sebeplerinden biri de her ay (paralarını tam almadıkları halde) müteahhit firmaya "taşerondan o ay için alacağı olmadığına" dair kağıt imzalayıp vermesidir. bir kaç ay sonra taşeron işi patlatıp kaçınca müteahhidin tepesine çökerler bu işçiler. bazen de taşeron firma işçi ekipleriyle danışıklı dövüş şeklinde bu senaryoyu sahneye koyar. genelde ince işlerle uğraşan firmaların taktiğidir. yoksa toki için en öncelikli ödeme işçi ödemesidir. hakedişler düzgün yatarken işçi toki'ye ya da müşavire şikayette bulunsa anında parası ödetilir.

  9 yıldır bu işin içindeyim. saha mimarı, şantiye şefi ve bir süredir de taşeron olarak yukarıda saydığım tüm senaryoları defalarca yaşadım ve bu aralar ağır biçimde de yaşamaya devam ediyorum.

  toki'nin hiç mi suçu yok burada? tüm suç toki'nin! 13 yıldır, binlerce kez aynı şeyler yaşandığı halde, hatta toki işleri sadece bu işlerle anıldığı halde bu düzene hiç bir müdahalede bulunmuyor. kontrol etmiyor. sözde, taşeronları kontrol ve koruma altında tutmak için alt yüklenici sözleşmesi şartı koşuyor ancak hiçbir taşeron resmi alt yüklenici sözleşmesi yapmıyor. işçilik faturası kesmesi gerektiğinden müteahhide de kendisine de binen vergi yükü artıyor çünkü. bunu bildiği halde de müdahale etmiyor devlet. ayrıca fiyat anlaşmalarıyla ve müteahhidin mali durumuyla ilgilenmiyor. bunlar sonucu da toki şantiyeleri batak yuvası haline dönüyor.
 • cumhuriyet halk partisi'nin yaşanacak bir türkiye seçim bildirgesinde taşerondan çıkarıp kadroya almayı vaat ettiği işçilerden bazıları. chp taşeron işçilerinin sorunlarını ve modern köleliği anlattı

  daha önce de taşeron işçilerle ilgili önergeyi chp vermiş, o gün akp'nin milletvekili azlığı nedeniyle kabul edilebilmişti. akp sonra hiçbir icraat yapmadığı için araştırma olarak kaldı.
 • yeni türkiye...