şükela:  tümü | bugün
  • aclik kan sekerinden farkli olarak, yemek yendikten bir-iki saat sonra olculen, kandaki seker orani. yuksek olmasi halk arasinda gizli seker olarak bilinir, ki bu diger seker hastaligindan daha tehlikelidir
  • bende 50 çıkması ile kafamda "gizli hipoglisemi" diye birşeyin olup olmadığını düşünmeme yol açan, doktorların görmediği tetkik.
  • (bkz: tks)
  • aç karnına 75g glikoz eritilmiş su içildikten 2 saat sonra vücudun bunu insülin salgılayarak 140mg/dl nin altına indirip indiremediğini ölçen test. glikoz tolerans testi de denir.

(bkz: http://en.wikipedia.org/…iki/glucose_tolerance_test)
  • 12 saatlik açlık kan şekeri ölçümünü takiben, test olan kişiye önce bir şeyler yedirilir. yenen son lokmayı (ilk lokma da olabilir, burada ortak bir anlayış bulamadım) takip eden 1. saat sonunda kan şekeri ölçümü yapılır. sonraki 1 saat sonunda bir ölçüm daha yapılır. böylece tokluk kan şekeri ölçülmüş olur. bu şeker ölçümünün normale yakın çıkması için yenen şeylerin glisemik indeksinin düşük olması sağlanabilir. mesela 1 bardak süt veya ayran, birkaç dilim çavdar ekmeği, kepek ekmeği, kepekli bisküvi, tam buğday ekmeği vb, mükellef bir tahin pekmez, sarelle, fıstık ezmesi kahvaltısından elbet ki daha makul sonuçlar verecektir. sonuçların referans değerlerinin 1. saat için 140, 2. saat için 120 altında olması normalliğe işarettir. (doktor moktor değilim, anlatılanlar hasta tecrübesidir)
  • diabet tedavisinde kullanılan hızlı etkili insülin preparatları***, glukozun emilimini azaltan alfa glukozidaz inhibitörleri** ve meglitinidler pick zamanı yaklaşık 2 saat civarında olduğu için tokluk kan şekeri üzerine etkilidirler.
  • 100 gram pekmez içtikten yaklaşık 1 saat sonra 190 küsür olarak ölçtüğüm şeker oranı. sağlam diyabetim gibi geliyor bana. daha gencim ben ya.
  • günün herhangi bir saatinde 180 mg/dl üzerinde ölçülmesi halinde diyabet teşhisi koyduran önemli bir parametredir. renal eşik 160-180 mg/dl seviyesindedir de ondan.

üstteki arkadaşa tavsiyem uygun bir hastanede 75 gramlık ogtt testi yaptırmasıdır. testten 3 gün önceden başlamak kaydı ile karbonhidrat ağırlıklı beslenilecek ve test sabahı 8-10 saatlik gece uykusunun ve açlık periyodunun ardından ilgili klinikte gerekli işlem yapılacak.

ilk önce gelir gelmez açlık kanı alınacak ve ardından 30,60,90,120 ve reaktif hipoglisemi şüphesi varsa 180.dakikalarda kan şekeri ve insülin hormonuna bakılacak.

bana göre yeni başlangıç diyabetsin ama emin olmak için ogtt şart. ogtt zararlı diyen şarlatanlara da inanma derim. 1 porsiyon baklavada daha fazla şeker vardır ogtt'den.