şükela:  tümü | bugün
 • aclik kan sekerinden farkli olarak, yemek yendikten bir-iki saat sonra olculen, kandaki seker orani. yuksek olmasi halk arasinda gizli seker olarak bilinir, ki bu diger seker hastaligindan daha tehlikelidir
 • bende 50 çıkması ile kafamda "gizli hipoglisemi" diye birşeyin olup olmadığını düşünmeme yol açan, doktorların görmediği tetkik.
 • (bkz: tks)
 • aç karnına 75g glikoz eritilmiş su içildikten 2 saat sonra vücudun bunu insülin salgılayarak 140mg/dl nin altına indirip indiremediğini ölçen test. glikoz tolerans testi de denir.

  (bkz: http://en.wikipedia.org/…iki/glucose_tolerance_test)
 • 12 saatlik açlık kan şekeri ölçümünü takiben, test olan kişiye önce bir şeyler yedirilir. yenen son lokmayı (ilk lokma da olabilir, burada ortak bir anlayış bulamadım) takip eden 1. saat sonunda kan şekeri ölçümü yapılır. sonraki 1 saat sonunda bir ölçüm daha yapılır. böylece tokluk kan şekeri ölçülmüş olur. bu şeker ölçümünün normale yakın çıkması için yenen şeylerin glisemik indeksinin düşük olması sağlanabilir. mesela 1 bardak süt veya ayran, birkaç dilim çavdar ekmeği, kepek ekmeği, kepekli bisküvi, tam buğday ekmeği vb, mükellef bir tahin pekmez, sarelle, fıstık ezmesi kahvaltısından elbet ki daha makul sonuçlar verecektir. sonuçların referans değerlerinin 1. saat için 140, 2. saat için 120 altında olması normalliğe işarettir. (doktor moktor değilim, anlatılanlar hasta tecrübesidir)
 • diabet tedavisinde kullanılan hızlı etkili insülin preparatları***, glukozun emilimini azaltan alfa glukozidaz inhibitörleri** ve meglitinidler pick zamanı yaklaşık 2 saat civarında olduğu için tokluk kan şekeri üzerine etkilidirler.
 • 100 gram pekmez içtikten yaklaşık 1 saat sonra 190 küsür olarak ölçtüğüm şeker oranı. sağlam diyabetim gibi geliyor bana. daha gencim ben ya.
 • ekşi sözlük yanlış bilgi verme timi yine iş başında görünüşe göre. yukarıdaki arkadaş yedikten 1 saat sonra demiş ve süt için falan filan bişeyler yazmış, doktorun dedikleri ise bu arkadaşın tam tersi.

  ilk lokmayı yedikten tam 2 saat sonra test yapıldı (arkadaş 1 saat diyor) ve doktora yukarıdaki arkadaşın yazdığı gibi hafif şeyler mi yemeliyim diye sorduğumda hayır rutin kahvaltını yapacaksın, her gün kahvaltıda ne yiyorsan onları yiyeceksin cevabını aldım.

  gittim ben de tereyağı ballı simit yedim üzerine bir de nutellalı açma gömdüm yanına da bol şekerli kayısı suyu. yani her zamanki iğrenç kahvaltımı yaptım sonuç 96
 • şu gizli şeker denen şey çok sevimsiz bi şey. yıllardır var mı diye şüpheleniyorum zira aileden dolayı risk altındayım. yılda 1-2 kez, tatlı ve şeker yükselten yemekleri biraz fazla yediğim döneme denk geliyor, yükseliyor bu arkadaş. daha önce şeker yüklemesi yapılmıştı sınırda çıkmıştı değerler. en son aşırı susama, ağız kuruması ve olduğu yerde uyuyacak kıvama gelmem sebebi ile acile bi uğradım yine sınırda çıktı. hayır arkadaş niye sınırda durup insanı ikilemde bırakıyorsun ya ilerle ya gerile allah allah.

  şekerim beni trollüyor :/
 • uzun süredir şeker hastasıyım. tokluk şekeri ile ilgili normal bir insan vücudunda olması gereken şey, ne yerse yesin, yedikten 2 saat sonra kan şekerinin 200'ün altına düşmesidir. tabi açlık şekerinizi de ölçebilirsiniz, bunun da olabildiğince 120'nin altında olması gerekir. bunları bir kaç defa ölçtünüz ve baktınız sınırlarda geziyorsunuz, bir doktora gidin. ve aç gidin, kanınızı alarak hem açlık şekerinizi hem de hba1c denen uzun süreli kan şeker dengenizi ölçerler zaten.
  geçmiş olsun diycem ama geçmez bu meret.