şükela:  tümü | bugün
 • sürekli olarak boş boş konuşan, hep herşeyi karşı taraftan bekleyen, kaprisler yapıp çıldırtan üstüne üstlük bir de manipulasyonlarla istediğini elde etmeye çalışan, sorumluluklarını hep başkalarına yükleyen, değer vermekten aciz, iletişim halinde olduğu insanlara bir şey katmayan aksine onların hayatından çalıp ömür törpüsü görevini hakkıyla icra eden insan modeli.

  (bkz: gereksiz insan)
 • (bkz: toksikoman)
 • çıkardığı osuruk ve benzeri gazlar ile bulunduğu ortamı yeşertebilen homo sapiens sapiens
 • surekli ilgi isteyen, hep en mutsuz, hep en acili, hep en acikli deneyimlere sahip, en sık kullandigi iki sozcuk "ama" ve "ben" olan insandir. hayatinizi elinizden calabilecek kadar bencildir. bunu asla kabul etmez. hayatinizi calabilmesi icin sevgiliniz filan olmasi gerektigini dusunuyorsaniz yaniliyorsunuz. daha cok arkadas maskesiyle gelip dost kisvesiyle yerlesir kalirlar. genellikle intihar ya da kendine zarar verme imasiyla ilgiyi uzerlerinde tutmaya calisirlar. eger dogru bir avsaniz basarirlar.

  toksik oluslari sizin hayatiniza da kendi ozelliklerini zerk etmeye basladiklarinda fark edilir olur. son zamanlarda daha mutsuz, daha agresif vs olduysaniz once cevrenize bakmaniz gerekir.
 • beyinlerinde dedikodu, yargılama, yaftalama, düşüncesizlik ve nefret kavramlarını aşırı dozda bulunduran insanlardır. bu kavramlarla yaşayanlar sigara içen insanlar gibidir. bazılarının sigara ağzına sıçtığında fark ettiği gibi toksik insan kendisini nasıl bitirdiğini zaman içerisinde görür ama muhtemelen iyileşmek için geç kalınmıştır. bazılarının da vücuduna fark etmese dahi zarar verir ve kalitesiz yaşamlarında hayat boyu başkalarına toksik fırlatmak suretiyle yaşarlar.

  not: bu toksiğin ilacı umursamamak ve gülmektir.
 • en ayırt edici özellikleri monologdur. dinlemezler. evrilmemiş insanoğullarıdır, insanı vicdanı olduğuna pişman ederler. bunlarla vakit geçirdikten sonra kendinizi üstünüzden kamyon geçmiş gibi hissedersiniz. bu sebeple, vicdanı bir kenara bırakıp çok da maruz kalmadan şutlamak, banlamak lazımdır.
 • hakaret kıvamında bir nitelemedir. ayıptır günahtır derlerdi eskiler yani dedelerimiz. toksikmiş efendim çok şikayet edermiş negatifmiş. ne yapsın psikoloğa gidip seans başına üçyüzelli liracık mı versin. anlaşılan o ki bu kavram toplumdaki yabancılaşma ve yalnızlaşmanın vurduğu bir gurup insanı terapi müşterisi haline getirmeyi amaçlayan bir projedir.
 • aslında günlük hayatta hep karşınıza çıkan insan türüdür toksik insan. toksikliği yaşadığı ve içine attığı üzüntülerin, travmaların dışarıya çıkmasındandır.

  sürekli şikayet eder toksik insan. tahammülsüz ve yıkıcıdır. sorunları çözmek için şikayet etmez, kendini tatmin etmek için şikayet eder.
  asla uzlaşmadan yana değildir. tek doğru yol onun bildiği yoldur. uzlaşma ona hakaret gibi gelir.

  sinsi ve dedikoducudur. sizi kullanmaya çalışır ve olabildiğince bunu kamofile ederek yapar. sizin üzüntünüzden beslenir. kendisi mutsuz olduğu için başkalarının da mutsuz olmasını ister.
  kıskançtır, kendini sevemediğinden başkalarını kıskanır. yüzünüze söyleyemediğini arkanızdan söyler; insanları size karşı doldurur, manipüle eder.

  yaptıklarının sorumluluğunu asla kabul etmez. her zaman başkası suçludur, o hep iyi niyetlidir aslında. kendini bilmez/bilmek istemez.

  bazen daha azdır toksiklik derecesi bazen daha fazla; lakin eninde sonunda sizi zehirleyecektir. hayatınızdan çıkarmak ya da iletişimi minimum'a indirmek yapılacak en mantıklı ve yararlı davranış olacaktır.
 • kavgadan beslenirler. kavga için yaşarlar. bel altı vurarak can yakma taktikleri vardır, ama genelde karşılarında naif insanlar oldukları için aynı şekilde karşılık görmediklerinden manevra kabiliyetleri bol kalır.

  bu tiplerden kaçarak kurtulamazsınız, bu tiplere karşı tek çözüm yolunuz köklerini kazımaktır. tek yolu da o oyunu onlardan daha iyi oynamanızdır. çünkü hiç şaşmaz bir şekilde çok büyük sorunları ve sıkıntıları vardır bu kişilerin o sıkıntıları bulduğunuz vakit canları çok yanar kuyruğunu kıstırıp uzaklaşırlar bu kez. zaten sıkıntılı olmasalar böyle toksik insan formunda takılmazlardı.

  ha ben çok naifim beceremem diyorsanız 2. en iyi seçenek olabildiğince uzağa kaçmak. ama dönüp dolaşıp tekrar başınıza musallat olurlar. kaçmak çare değil yani. inine girip ümüğünü sıkmadıkça çare olmaz.
 • science of people'a gore 7 farkli tipi varmis bu insanlarin:

  1. devamli kendinen konusmak isteyen, butun diyaloglara atlayan, konuyu mutemadiyen kendine getirmeye calisanlar
  2. sizi ve cevresindeki herkesi kontrol etmeye calisanlar, herseyin kendi istedikleri gibi olmasini isteyenler
  3. devamli karamsar olup icinizdeki pozitif enerjiyi emenler
  4. devamli birseylerin yanlis oldugundan yakinan, bunlari duzetlemek icin cozum onerdiginizde bunu yapmayip, yakinmaya devam eden, sorunu cozuldugunde yeni bir sorun bulanlar
  5. her konuda kiskanc ve elestirel olanlar. kendilerine olan nefretlerini disari yansitip, baskalari icin bir turlu mutlu olamayanlar
  6. yalanci, uydurukcu ve abartici guvenilmez insanlar
  7. yikici, her diyalogu, her iliskiyi kazanilmasi gereken bir savas olarak gorenler.

  gordugum kadariyla bir insan illa bunlardan biri olmuyor, bazilari bu 7 ozelliklten birkacini barindirabiliyor. bu insanlara mecbur oldugunuzu sanabilirsiniz. evet, onlara mecbur kalabilirsiniz (akrabaniz olur, esiniz olur yanlislikla, is yerinde yaninizda oturur vs), ama aslinda mecbur degilsiniz. hayatinizdan cikartin, acimayin, kesin baglantinizi. hayat kalitenizde belirgin bir yukselme oldugunu goreceksiniz.

  her karakterin detaylarini https://www.scienceofpeople.com/toxic-people/ adresindeki makalede okuyabilirsiniz.