şükela:  tümü | bugün
  • yatmadan once iki tampon yerlestirip intihara yeltenenler de mevcut..
  • bu intihara yeltenenler sendromun yuzdesini okumamislar.. yani ya tutarsa gibi bisi.. (bkz: deprem beklemek) daha iyi bi cozum
  • vucuttaki bir tumoru almaya yonelik ameliyatlarda, tumorun parazitel nedenleri de olmasi durumunda, nesterin tumore degdigi anda 3 saniye icerisinde hastayi hakkin rahmetine kavusturan $ok.
  • staphylacoccus aerus denilen bakterinin vajinadan sistemik dolaşıma girmesi ile oluşan öldürücü hastalık..bunun için ille tampon kullanmak gerekez ayrıca tamponu steril koşullarda kullandığınız sürece böyle bi olasılığı engellersiniz..kısaca tss
  • aids hastalarının biricik ölüm şekillerinden biridir.
  • adet döneminde tampon kullanan kadınlarla özdeşleşmiş bir sendrom olmasına rağmen, erkeklerde de görülebilir. burun ameliyatlarında burna yerleştirilen tampon içeride unutulur ve farkedilmezse hastada toksik şok sendromu gelişebilir. hızlı başlangıcıyla yıkıcı bir şok tablosu ile ortaya çıkar. tedaviye rağmen ölüm riski de oldukça yüksek.
  • tamponu steril koşullarda kullansanız bile önleyemeyeceğiniz toksik tablo. çünkü tamponu kullandığınız yer steril değil bir kere. staphylococcus aureus denen bakteri, ki bu tablonun nedeni olan toksini üreten bakteridir, tüm kadınların yaklaşık %10'unun vajen florasında mevcuttur. hiperabsorban dokuya sahip tamponlarda (bkz: poliakrilat), staphylococcus aureus'un kolonize olması, çoğalması ve tss toksinini üretmesi sonucunda meydana gelir. üretilen toksin kana karışır ve çok fırtınalı bir bağışıklık yanıtını tetikler. bu bağışıklık yanıtının hızlıca boku çıkar. sonuç olarak yüksek ateş, titreme, tansiyon düşüklüğü ve dolaşım yetmezliği, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi fena durumlar husule gelir. çok ağır bir tablodur.

    artık hiperabsorban tamponların kullanılmıyor olması ve 4-6 saatte bir tamponun değiştirilmesinin önemle öneriliyor olması sayesinde tablonun görülme sıklığında bir azalma olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap