şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • özellikle evcil kedilerden insanlara bulaşabilen son derece tehlikeli paraziter hastalık.
 • toksoplazma enfeksiyonu
  toxoplasma gondii isimli bir parazitin oluşturduğu hastalıktır. paraziti taşıyan ev kedilerinin dışkılarından bulaşabileceği gibi pişirilmemiş ya da az pişmiş et yenmesi de yaygın bir bulaşma yoludur.
  bu enfeksiyon tam bağışıklık bırakan bir enfeksiyondur ve her insan sadece bir kez geçirir.
  gebelikte tehlikeli kabul edilir. gebelikte geçirilmesi ile ilgili daha fazla bilgi için bkz:
  http://gebelik.org/…/enfeksiyonlar/toksoplazma.html
 • toxoplasmosis, kedi ve diğer memelilerde, toxoplasma gondii adlı parazit bir protozoanın neden olduğu bir hastalıktır.
  kedilerde bulunan bu parazitlerin tehlikesi, parazitleri diğer hayvanlara, özellikle de insanlara bulaştırmalarıdır. hamile kadınlarda, doğum anomalileri, sakat veya ölü bebek doğumu gibi durumlardan sorumlu tutulmaktadır. ayrıca çiğ et tüketiminin sonucunda da bu hastalığın ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

  http://www.dolphinvet.20m.com/…raziter mucadele.htm
  http://www.vethospital.com.tr/toxoplasma.htm
 • toksoplazma enfeksiyonu, parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalıktır. parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur ve bu hayvanların etlerininin pişirilmeden ya da az pişirilmiş olarak yenmesiyle insana geçebilir. paraziti taşıyan evcil kedilerin çişlerinde veya kakalarında bulunan parazit de insana bulaşma yollarından birini oluştururmuş. bu nedenle hamileyken kedinizin dışkısının başkasının temizlemesinde fayda var. zaten mutlaka kan testi ile toksoplazmaya bağışıklığınızın olup olmadığına bakılıyor.
 • hamile kadinlarin dusuk yapmasina neden olan parazit
 • tek hücreli bir parazit türü.

  toksoplazma paraziti memeli hayvanların ve kuşların vücüdunda üreyen ve çoğalan, bu hayvanların et ve yumurtalarının iyi pişmeden yenmesi ve enfekte kedilerin dışkıları ile insanlara geçebilen bir canlıdır.

  parazit enfekte hayvanların tüketilmesi ve bu hayvanların etlerini yiyen ve kendileri de enfekte olan kedi dışkılarının solunması, bu dışkılarla kirlenmiş besin maddelerinin tüketilmesi vb. yollarla insan vücuduna girer. burada kan dolaşımı ve lenf dolaşımında çoğalır, kronik ve sinsi enfeksiyona neden olur.

  akut toksoplazma enfeksiyonun belirtisi halsizlik, yorgunluk ve lenf düğümlerinde ( kasık, koltuk altı ve boyun) şişmedir. bazen bu kadar belirgin olmayabilir ve vücudunuzda sinsi bir şekilde varlığını sürdürebilir. tedavi edilebilir, paraziti öldüren ilaçlar ve sıkı bir kontrol ile iyileşilir.

  ancak esas önemlisi hamile kadınların veya hamilelik planlayan kadınların enfekte olmasıdır. yetişkin insana fazla bir zararı olmayan ve sorunsuz kurtulmanın mümkün olduğu toksoplazma, embryo veya fetusü ciddi olarak etkiler.

  kadının hamilelikten önce veya hamilelik sırasında aktif toksoplazma enfeksiyonu geçirmesi sonucu: düşük, ölü doğum, erken doğum, bebekte zeka geriliği, hidrosefali, körlük vb. durumlar olabilir. toksoplazma parazitlerinin en sevdiği doku fetal beyin ve diğer sinir dokularıdır. buralara yerleşerek kistler oluştururlar ve zaman zaman bu kistler patlayarak kana yeni toksoplazma sürüleri salarlar. kistlerin tehlikeli yerlerde olması bebekte ciddi nörolojik sorunlara neden olabilir. ( yaygın tutulum zeka geriliği yaparken, göz siniri tutulumu görme kaybına neden olur.)

  bu nedenle hamilelik planlayan kadınların hamilelik öncesi, veya hamileliğin hemen başında toksoplazma testi yaptırması önerilir. (bkz: prenatal testler)
  toksoplazma enfeksiyonu geçiren kadın iyileşene kadar hamile kalmamalıdır. hamilelik başında toksoplazma enfeksiyonu geçirdiği saptanması durumunda ise gebelik sonlandırılmalıdır. (bkz: terapötik kürtaj)

  hamilelik planlayan veya hamile kadınların bu süre için toksoplazma ile karşılaşmamaları için hamilelik boyunca çiğ et yememesi, yeşillikleri iyice yıkaması ve sokak kedileriyle veya sokağa girip çıkan ev kedileriyle haşır neşir olmaması gerekir.

  panik halinde evdeki kediyi uzaklaştırmaya gerek yoktur. ev kedileri hazır mama ile beslenmeleri halinde kesinlikle toksoplazma riski taşımazlar. riskli kediler çiğ et ile beslenen sokak kedileri veya arada sokağa salınan ve yarı serseri yaşayan ev kedileridir. **
 • gebelikte geçirilince çocukta sekel bırakma ihtimali yüksek mikroorganizma grubunun sadık üyesidir.
  (bkz: torch)
 • vücutta lsd üretimine ve buna bağlı olarak şizofreniye neden olduğu düşünülen yaratıklar. dahası, insanların 1/3'ünde bu parazitler bulunmaktaymış. gel de şizofren olma şimdi.
 • fırsatçı virüs olarak adlandırılmaktadır. hiv/aids hastalarında bağışıklık sistemi çöktüğü için çok büyük bir tehlike arz eder ve ölüme kadar götürebilir.
hesabın var mı? giriş yap