şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: tokugava)
  • 1603'de tokugawa ıeyasunun başkent edo da başlattığı ve 1868'de sona eren dönemdir. 250 yıllık barış dönemi modern edebiyat ve sanatta korkak şogun tiplemesinin oluşmasına katkı sağlamıştır. samurayların samuray olduğu dönemdir. tüccarların en aşağılık sınıf olarak görüldüğü güzel dönemdir.
  • "yüzyıllar boyunca tokugawa imparatorluğu*, japonya'daki dikbaşlı toprak ağalarını demir bir yumrukla yönetti. en ufak bir meydan okuma bile toprak ağasının malını mülkünü ve aile ismini kaybetmesine neden oluyordu. ve kendisi de edo sarayı'na götürülüp seppuku yapmak zorunda bırakılıyordu. zamanla, bu şiddet ortamında üç farklı özel birim ortaya çıktı. birincisi o-niwaban* adıyla bilinen casus ninja ağı. bunlara bahçe koruyucuları da denirdi. bela çıkartanları şantajla yola getirme ya da doğrudan yok etme gibi görevleri olurdu. ikincisi, shogun'un gizli suikastçileri. shogun'un emrine karşı gelen herhangi bir derebeyini öldürme yetkileri vardı. ve üçüncüsü, kaishakunin. toprak ağasının uyguladığı seppuku'da ikinci ve son darbeyi vuran kılıç ustası." lone wolf and cub'tan..

    "bushido kurallarına göre, bir savaşçının, emrinde çalıştığı toprak ağasına kılıç çekmesi mümkün değildi. bu, seppuku'ya son vermek için bile yapılamazdı. bu yüzden shogun, bu infaza son noktayı koyması için kendi kaishakunin'ini görevlendirirdi. bu infazcılar, kıyafetlerinde tokugawa klanını simgeleyen gülhatmi amblemini taşırlardı. böylece infaz edilen kişinin kafası, shogun'un gücü ve emri altında kesilmiş olurdu. shogun, casuslarını kurokawa klanı'ndan seçerdi. suikastçileri yagyu klanı'ndan olurdu. kaishakunin infazcıları ise ogami klanı'ndan... bu üç gizli güç shogun'un japonya'daki toprak ağalarını sert bir biçimde dizginlemesini sağlardı. tarihte anlatılanlara göre, 1655 yani meireki yılında, ogami klanı tamamen ortadan kalkmış ve onun kaishakunin görevlerini de yagyu klanı üstlenmiş. daha sonra 1681'de tenna'nın ilk yılında, yagyu klanında da lider değişmiş ve onların da sonu gelmiş." lone wolf and cub'tan..
  • tokugawa bir imparatorluk değil shogun mevkisini ele geçirmiş ve yaklaşık 250 yıl bu mevkiye sahip olmuş bir derebeyliktir. görece küçük bir beylikken tüm düşmanlarını yenip salak gibi ölen nobunaga'nın mirasına konmuş ve japonyayı uzun bir süre yönetmişlerdir. hakimiyetleri meiji dönemi ile bitmiştir.

    kendilerinden önce durmadan iç karışıklığın sürdüğü japonya'ya istikrarı getirmişlerdir. çok ağır cezalar yüzünden hanlar arası savaşlar kesilmiştir. dönemlerinde samuraylar sanılanın aksine sıkıntıdan resimle yazıyla falan ilgilenmişlerdir. tokugawa hanedanlığının yükselmesindeki önemli rollerden biri de hattori hanzo'ya aittir.

    iyeasu tokugawa'nın shogun olmasına giden yolu anlatan lone wolf and the cub'ın yazar ve çizerinin (bkz: koeki)(bkz: kojima) ürettiği path of the assassin isimli bir çizgi roman da vardır.
hesabın var mı? giriş yap