şükela:  tümü | bugün
 • duruşmalar 2,5 yıl sürmüştür. (mayıs 1946-kasım 1948) mahkemede yargılanan 28 kişiden hava kuvvetlerinden general kenji doihara , dışişleri bakanı koki hirota , savaş bakanı seishiro itagaki , burma işgal kuvvetleri komutanı general heitaro kimura , şangay işgal kuvvetleri komutanı general iwane matsui , filipinler işgal kuvvetleri komutanı general akira muto ve sonradan başbakan olan kwantung ordu komutanı general hideki tojo "savaş suçları" ve "insanlığa karşı işlenen suçlar" nedeniyle idama mahkum edilmiş ve 23 aralık 1948'de asılmışlardır. 2 kişi duruşmalar sırasında hayatını kaybetmiş, bir kişi de nevrasteni nedeniyle yargılamadan azledilmiştir. geri kalan 18 kişiden 16'sı ömür boyu hapis cezası almış, bu 16 kişiden 3'ü hapiste ölmüş, geri kalanlar da 1955'te şartlı tahliye edilmiştir. kalan 2 kişi de sınırlı hapisle cezalandırılmış, bunlardan biri de hapiste ölmüştür.
 • 2.dünya savaşı sonrasında japonya'nın yöneticilerinin yargılandığı mahkemelerdir.

  2.dünya savaşında 6 ağustos hiroşima ve 9 ağustos nagazaki'ye atılan atom bombalarının ardından japon imparatoru hirohito müttefik devletlerin teslim olma koşullarını kabul ettiğini ve japon imparatorlarında olduğu varsayılan "yarı tanrısal" özelliklerinden vazgeçtiğini açıkladı. genel kanıya göre hirohito'nun bu açıklamaları yapmasının nedeni abd ile yaptığı gizli anlaşmalardır. bu nedenle mahkemelerde imparator hirohito hakkında suçlamalara yer verilmemiştir.

  mahkemelerde isnat edilen suçlar:
  bir saldırı savaşı planlamak ve uygulamak.
  çin’ e karşı nedensiz savaş açmak.
  abd’ne karşı saldırgan savaşmak.
  ingiliz milletler topluluğu’na karşı saldırgan savaşmak.
  hollanda’ya karşı saldırgan savaşmak.
  fransa’ya karşı saldırgan savaşmak.
  sscb’ne karşı saldırgan savaşmak.
  savaş suçluları ve diğer insanlara insanlık dışı muameleyi önermek,
  uygulamak ve yetki vermek.
  zulümlerin önlenmesi için gerekli adımların sağlanması vazifesini
  kasten ve aleni bir şekilde ihmal etmek.

  tokyo mahkemelerinde "kazananın adaleti" uygulanmıştır. yani kazananlar tarafından kazananlar için kaybeden taraf yargılanmıştır. ayrıca bu mahkemeler uluslararası ceza hukuku açısından yeni bir devir açmıştır. benzeri için (bkz: nürnberg mahkemeleri)