şükela:  tümü | bugün
  • japonya'nın en prestijli tıp fakültelerinden tokyo tıp üniversitesi (tmu) okula girişlerini sınırlamak için kız öğrencilerin sınav notlarını değiştirdiğini kabul ederek özür diledi.

okulun 2006'dan bu yana, kız öğrencilerin giriş sınavında aldıkları notları düşük gösterdiği ortaya çıktı.

bbc türkçe’de yer alan habere göre; daha önce en az dört kez sınava giren erkek öğrencilerin sınav notlarıyla da oynandığı belirlendi. tmu, okula bağışta bulunan 19 öğrencinin notlarının yükseltildiğini de itiraf etti.

“halkın güvenini boşa çıkardık”

tmu'nun genel müdürü tetsuo yukioka, "halkın güvenini boşa çıkardık. özür diliyoruz" dedi.

okulun rektör yardımcısı keisuke miyazawa da gelecek yıl giriş sınavlarının adil olacağı sözünü verdi.

ülkede büyük öfkeye neden olan giriş sınavı skandalı geçen hafta japonya'nın en büyük gazetesi yomiuri tarafından ortaya çıkarıldı.

141 erkek, 30 kız öğrenci

gazetenin adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırdığı habere göre, okul yöneticileri arasında, kız öğrencilerin "mezun olduktan sonra hamile kalıp çocuk yetiştirecekleri için" doktorluk yapmayacakları anlayışı hakim ve bu nedenle erkek öğrenciler tercih ediliyor.

notlarının değiştirilmeye başlanmasından önce kız öğrencilerin oranı yüzde 40 civarındaydı.

bu yıl okula 141 erkek, 30 kız öğrenci kabul edildi.

kaynak
  • bizim bildiğimiz japonlar intihar eder. görelim bakalım ne kadar japonlarmış.
  • klasik doğu toplumu. iş yerimizde bazı eğitimler, kadın çalışanlar doğum izni alıyor bahanesiyle sadece erkeklere veriliyor. ve buna ses çıkaran tek bir kişi var o da; çocuğum olmamasına rağmen ben! bana ise bu konuda hassas davranmamam gerektiği öğütleniyor sürekli.

neyse...

soyunuzu devam ettirdiğimiz için suçlu biziz, siz bu tavrınızda sonuna kadar haklısınız sayın akıl küpü erkek arkadaşlar. doğa tarafından bu işle görevlendirildiğimiz halde yaşamaya çalıştığımız için özür dileriz. hayatta başka hiçbir işlevimiz yok elbette. olduğunu iddia edenlerden biri olarak affınıza sığınıyorum. teşekkürler.
  • (bkz: kansei dango)
    (bkz: amakudari)

ozet geciyorum japonya'da corruption gozunuzun onunde degildir, vardir ve de bazi kisimlarda kaniksanmistir.

japonlarin irkci olmasi gibi bir gercektir yani.
    kore de oyle mesela. (irkcilik konusunda japonlar gibi degiller. corruption diyorum sadece)

ha bizim gibi bok cukurunda degiller bu konuda.
  • özür bu rezaleti kurtarmaz. madem öyle buna her kim karışmışsa 10 yıl yatsın hapiste arkadaş. bunun dışında mal varlıklarının büyük bir kısmı da kız öğrencilere burs olarak dağıtılsın. ve her japon kadınının yolda bunu görünce yüzüne tükürme hakkı olsun. neyse biraz abarttım galiba ama ne bileyim yani hakkı yenilen kadınları düşünüyorum da böyle olsun isterdim herhalde.

hayır yani şunu belirteyim bir gazete haberinden sonra itiraf ediliyor. pişman olup söylemiş değil. düşündüm de şimdi yukarıda saydığım tüm cezalar makul. pislikler!

ha şu lafı da sokayım. “neden kadınlardan bilim insanı çıkmıyor?” gevelemesini yapanlara gelsin. çıkıyor diyoruz, yeterli değil diyorlar bu sefer. aha da bundan işte. ulan hala savaşıyoruz. düşünsene koca japonya’da demek ki kadınlar sınavlarda ortalığı kırıp geçiriyor. manyak gibi çalışıp, en iyi üniversitelerde ilk yüzdelerde olmalarına rağmen okuma hakları elinden alınıyor. sonra da niye kadın doktor şunu bulamadı, bilmem noldu? sikerler!