şükela:  tümü | bugün
 • "tokyo uçuşu iptal, tokyo yerine başka bir şehre inmek zorunda kalan uçağın 13 yolcusu üzerinden gerçekliğin kısıtlayıcılığı ile ondan doğan hayal gücünün sınırsızlığı arasındaki geçişkenliğe bakıyor."

  deniz keskin'in çevirdiği rana dasgupta kitabı. metis'ten çıkmış.
  http://sabitfikir.com/…/havaalaninda-tuhaf-bir-gece
 • ikinci baskısını yapan muhteşem kitap. ucuz edebiyattan sıkıldıysanız şiddetle tavsiye ederim.

  bir parça da tanıtımını koyayım buraya:

  ***

  hava koşulları yüzünden başka bir şehre mecburi iniş yapan tokyo uçağının yolcularının büyük kısmı otellere yerleştirilir, ama on üç yolcu yer sıkıntısından dolayı havaalanında sabahlamak zorunda kalır. hiç tanımadığınız bir grup insanla kapalı bir alanda mahsur kaldığınızda, zamanın geçmesini sağlamak için yapabileceğiniz en eğlenceli şey nedir peki? tabii ki hikâyeler anlatmak!

  boccaccio'nun decameron'u ve chaucer'ın canterbury hikâyeleri’ninkine benzer bir ruhla yazılmış olan tokyo uçuşu iptal, dünyanın farklı köşelerinde, birbirinden çok farklı karakterlerin başından geçen ilginç olayları anlatan on üç hikâyeden oluşuyor. gerçekçiliğin katı kuralları yerine hayal gücünün kural tanımazlığının hüküm sürdüğü bu hikâyeler büyüklere yönelik modern zaman masalları olarak da görülebilir. ama her şeyin tozpembe olduğu ve kahramanların sonsuza kadar mutlu yaşadığı masallar değil bunlar; aksine, tutkuları ve zaaflarıyla insan ruhunun karanlık yönlerini eşeleyen, olayların hiç de beklendiği gibi gelişmediği, kaderin cilve ve silleleriyle örülü masallar.

  ***
 • çok saçma bir kitap. kurgusu ve hikayeleri anlamsız.

  edit: fikir değişikliği
 • keyifsiz hikayeler toplaması. arada birkaç hikaye sizi çeker gibi olsa da sonra boka sarmasıyla almayı umduğunuz keyfi yerle bir edip öylece bırakmakta.

  otantik ve özgün karakterleri güzel toparlamış ancak ne yazık ki bunu hikayeler için söylemek yanlış olur. hikayelerin temel sıkıntısı gereğinden fazla uzatılmış olmaları sanırım.