şükela:  tümü | bugün
  • shiftdelete yazari.

eger bu adam teknoloji yazariysa ben de cern'deki atom carpistiricisiyim.
  • tam adı tolga cem küçük yılmaz galiba. sdn yazarı ve kanaatimce bilgili bir abi. böyle çok teknoloji yazarı tipi yok, mahalle abisine benziyor daha ziyade.
    sdn ise 2 numaralı teknoloji sitemdir. haberler falan gayet iyidir ve hızlıdırlar.
    bir numaralı teknoloji sitem ise teknoseyir. teknoseyirin başında ise murat gamsız bulunmaktadır. ancak bu iki site, sdn ve teknoseyir arasında şöyle bir fark var; sdn'ye popüler ürünler çok daha önce geliyor. teknoseyir ise biraz geç alabiliyor ürünleri. nedenini gerçekten merak ediyorum. buna rağmen forza teknoseyir. sdn ve tolga cem küçükyılmazı da beğenerek takip ediyoruz.
    (bkz: konudan çok koptum hacı)
  • shiftdelete.net'ten ayrılmış ve work'n work adlı şirkette çalışmaktadır. doğruluğundan emin olmayarak; duyumlarıma göre sdn tarzı bir site oluşturarak oradan devam edecek. mahalle abisi kıvamında olduğu bence de doğrudur, böylece daha doğal bir anlatımı/sunumu oluyor. kendisini severek takip ediyorum, başarılar.
  • canlı yayında tabletin kablosu değip yere düşen ve kırılan biblo için sikerim diyeceği anda canlı yayında olduğunu hatırlayıp lafını yutan kişi :
    https://youtu.be/dpuynwii3wg?t=9m45s
  • aac ile mp3 formatı arasındaki farkı bilmeyen, 320 kbps mp3 formatının 256 kbps aac formatından daha iyi olduğunu iddia eden teknoloji yazı işleri müdürü.
  • teknolojiyi yakından takip ediyor olması ve konu üzerindeki hakimiyetine elbette lafım yok. neticede adamın işi bu. tek başına yaptığı ürün incelemeleri de oldukça iyi, izletiyor kendini. lakin iki kişiyle yaptığı bt ile 5 çayı, soru cevap veya ukt incelemeleri kesinlikle rahatsız edici kendi adıma. yanındakini konuşturmama gibi çok ciddi bir çabası var. mesela şu arden papuççiyan isimli arkadaş oldukça sempatik. elbette tolga gibi baskın değil ve hatta yer yer çekingen. ama kesinlikle kafa sallamaktan daha fazlasını yapabildiğini bireysel ya da en azından tolga'nın nefesinin ensesinde olmadığı sunumlarda gösterdi.

elbette bu durum sadece arden için geçerli değil. yanında patronu olmadığı sürece ciddi anlamda partnerine konuşma şansı tanımıyor. sistemli olarak sözlerini bölüyor ve her an esas abi benim burada mesajını gönderiyor. sadece kendisini onaylamaları için kısa bir süre veriyor. kanalı düzenli olarak takip ettiğim için cidden artık izlerken rahatsızlık duyduğum bölümler oldu. yanındaki adam adeta söz hakkı almak için savaş veriyor ama bunun kazanamayacağı bir savaş olduğu anlayınca yeniden kafa sallama sürecine geri dönüyordu.

netice olarak shiftdelete.net bireysel bir kanal değil. hakkı alkan dahi sürecin bir ekip işi olduğunun farkında. kişisel görüşüm tolga'nın da bunun farkında olması ve benim kibir olarak yorumladığım egoistliği bir kenera atması. hele ki canlı yayında teknik akıştan sorumlu elemanları azarlaması falan çok rahatsız edici.

berkin bozdoğan ile bir kaç sene önce yaptıkları bt ile 5 çayı daha verimliydi. netice olarak berkin bozdoğan'a karşı hiyerarşik bir üstünlüğü muhtemelen yoktu tolga cem küçükyılmaz'ın ve bu yüzden daha akıcı, bol paslaşmalı bir sohbetti. sahi neden ekipten ayrıldı berkin bozdoğan? bu soru canlı yayınlarda kendilerine her sorulduğunda ben negatif bir cevap gördüm.

bir de tarih, politika ve din odaklı konuşmasını sevmiyorum kendisinin. netice olarak uzman olduğun bir alan değil. perspektifin doğmuş olduğun toplumdaki en popüler görüşleri, yani modernize bir milliyetçilik ve islam sevgi + barış dini kombosunu içeriyor. burada orjinal herhangi bir olay veya katkı da bulunacağın bir süreç yok. aynısını hakkın alkan'da yapıyor ki ona daha çok şaşırıyorum. potansiyeli böyle yüksek bir adam nasıl yolda gördüğün hemen her insanın default sahip olduğu özelliklere oynar anlam veremiyorum. milli eğitim bakanlığı lisanslı din ve tarih sohbetleriniz içinde bulunduğunuz sektörün ne kadar dinamik olduğunu düşününce ciddi anlamsız bir tablo çıkarıyor.

bu vesile ile genel bir shiftdelete.net değerlendirmesi yapmış oldum. biraz da youtube üzerinde yayın yapan diğer kanallardan bahsetmek lazım. mesela mesut çevik, sana da laflar biriktirdim.
    ve elbette sektörün bence en benzersiz adamı levent pekcan ve teknoseyir ekibi için de konuşacak çok şey var. murat gamsız ve son 1 yılın benim gözümdeki en keyifli adamı hamdi kellecioğlu'nun da adı geçsin bu satırlarda.
    her ne kadar otoseyir teknoseyir'den ayrı bir platform haline dönüşüyor da olsa, yine de bu çatıda olduğu için can akbulut'un da adından bahsetmek gerek. yine bilgi birikim konusunda laf etmeyeceğim kendisine ama bence kibir ve ego sorunu yaşayan bir başka teknoloji yüzü de bu arkadaş. yer yer abartılı ve yapay etkileşimler yaşadığı partnerlerinin ağzına çok fazla lafı tıktığına şahit oldum. bence paslaşmayı daha fazla içselleştirmesi gereken bir adam. yoksa sohbeti, sunumu falan oldukça keyifli.
    eski donanımhaber editörü, bugün scroll.com.tr adresine yazan ender yıldız duruşunu beğendiğim editörlerden. son derece doğal bir kere adam. otur oralet iç ve o arada telefonuna rom falan yüklettir. donanımhaber zamanında erdi özüağ lüzumsuz baskı kuruyordu bu adam üzerinde mobilite programlarında. pek çok kere ender'in yaptığı şakalar sonrasında adamı bozduğuna tanık olmuştum.
    erdi özüağ'da bir çoklarının hızlı konuşuyor olmasını eleştirmesinin aksine benim dinlemekten keyif aldığım editörlerden. o kanalda talha aynacı'da keyifli adam ama pek fazla oyun oynamadığım için pek keyif almıyorum içeriklerinden. bir tek kendisinin hanım şunu dedi, hanım ile şunu yaptık demesindeki hanım lafını garipsiyorum ama o da bu ifadeyi bizim kuşakta yadırgadığımdan.
    technopat.net daha bir hardware odaklı içerik ürettiklerinden pek takip etmiyorum. ama ali güngör'ün kafa ayarı bölümlerindeki performansı çok çok iyi. bence teknoseyir'e transfer olsa şahane olurdu.
  • en son çıkardığı modelllere dahi aylar sonra güncelleme veren bir firma olan samsung'un fanı teknoloji editörü. bu arkadaş samsung ürünleri övme konusunda çığır açmıştır. aynı derecede android tarafında en stabil sağlam telefonları üreten ve hala 2013 senesinde çıkardığı cihazlara dahi güncelleme sunan (z serisi) sony incelemelerinde ise sony düşmanlığı yapan bir arkadaş. şurada yer alan sözüm ona sony xperia z5 incelemesinde acaba nereden vursam nereyi eleştirsem modunda inceleme yapmış. shiftdelete'de genel olarak bir anti-sony tutumu mevcut bunu zaten biliyoruz ama steadyshot özelliği bulunan bir cihazda oıs özelliği yok diye eleştiriyor. yahu bu telefon yeni çkan akıllı telefonlar içerisinde en iyi kameraya sahip cihaz olarak gösteriliyor çoğu yerde neyin kafasındasın ?
  • ipad pro kutu açılımında 19372 kere note 5, galaxy ailesi, samsung diyerek fanboylukta rekor kırmiştır.
    anladık abi kalem note serisinde zaten vardı.
  • lg v10 lansmanında göstere göstere sony xperia z5 drop test yapan cesur deluğanlu.
  • tam bir kalas. arkadaş şu "eline aldın mı, elime ver, çıkarıp masaya koyduk" gibi bayat, cinsiyetçiesprilerden bıkılmadı mı yav. bir de her videoda sürekli bir alfa erkeği olma çabası. arden denen elemanı ve diğer elemanları sürekli bir ezme çabası. bi tek şu diğer görgüsüz herif olan hakkı'ya ses çıkaramıyor.
    teknolojiden anladığından da pek emin değilim. ezberle geç modunda. özellikle telefon incelemelerinde dikkatli ve bilgili seyirciler açıklarını fark ediyorlardır.
    berkin gitti ortalık kimlere kaldı.