aynı isimde "tolkien (film)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: j r r tolkien)
  • bir yazar.

benden eski olabilir diye yeni demedim.
  • yüzüklerin efendisi serisini yaratan, fantastik bir orta dünya yaratan yazar.
  • koskoca edebiyat profesörü, yakışıyo mu sana hobbit gibi çocuk hikayeleri yazmak! derdi arkadaşları ona. iyi ki dinlemedin onları tolkien... babadan oğula efsane yarattı adam.
  • one does not simply walk into mordor için en birinci badi olma hayallerimi suya düşürmüş yazar. çok pis kıskancım olum! hepimizin başını yiyebilirim! *
  • müthiş zeki insandır
  • ateşe körükle giden yazar.
    yakışmıyor, bırak kendi ayıpları ile kalsınlar.
  • günümüz dizi ve filmlerindeki fantastik 'olguların' çoğunluğunun yaratıcısı olan yazardır . sülalesi yapılan filmlerden hayli para kazanmıştır ancak kendisi bu parayı çokta gorememiştir aksine yaşamının büyük bir kısımını fakirlikle geçirmiştir . entelektüelliğin günümüzdeki o yapmacıklığını zamanında tolkien büyük bir çaba ile ve orijinallikle yaratmıştır .
  • yaşamış en büyük fantastik kurgu yazarıdır. çıtayı göklerde bırakmıştır.
  • michael white'ın yazdığı biyografi kitabı.

bir sahafta denk geldim ve aldım. yüzüklerin efendisi'nin yazarı tolkien'e bir kez daha hayran kaldım.

kitaptan bir bölüm: "tolkien'de sahiden biraz aktörlük vardı. king edward's'tayken okul piyeslerini izlemekten hoşlanırdı. üniversitede ise dramla ilgilenmişti.* daimi üye olduğu kulüp ve derneklerde konuşmalar yaparken hiç sıkılmaz, tartışırken veya kendi yazdıklarını okurken soğukkanlılığını yitirmezdi. ihtiyarlığında elfçe okuduğu metinleri kasetlere kaydetmekten hoşlanırdı."

bir yazarın* iç dünyasına yolculuk ne muhteşem hissettiriyor anlatamam.*

hesabın var mı? giriş yap