şükela:  tümü | bugün
  • bütün güzellikleri bünyesinde toplamış, eşi benzeri olmayan insan; sözlük yazarıdır.
  • dil halkın yalancı mutluluğudur , halkın sahih mutluluğunun önünde bir blokajdır tolstoy'a göre. marazi olana aynı metotla karşı tez sunmanın sakıncalı olduğunu düşünür , burjuva yaşantılayımının riyakarlığını pek mahirce aynalar . şiddete karşı pasif karşı duruşu ve karşı yaşantıyı geliştirmesi burjuva tarafından öğretisinin çok da korkulası olmaması gibi bir veçhe de yaratmıştır.hatta ve hatta burjuva ona yer yer sarılmıştır bile."darılma , düşkünlüğe kapılma , sövüp sayma , savaş yapma .işte bence isa'nın öğretisinin özü budur " der . tolstoyun ahlakçılığı onu sistemin problematiklerini maddi üretim ilişkileri yerine ahlaki yozlaşmada aramaya itmiştir. o kastsal sistemi yaratanın ahlaki sistem olduğu savındadır ve bunu pek çok dinsellikle akraba idealarla açar. bu onu zaten hristiyan söylemlerle de almaşıkladığı paradigmasını metafiziğe , idealizme kaydırır(bunu olumsuzlama bağlamında söylemiyorum ha yanlış anlaşılmasın).kaldı ki müslümanlığa göz kırptığı da rivayet olunur ve hikayet edilir. "yol " önemli bir tema ve betimleme nesnesidir onda . yol belki de ülküsüne giden romantik ve lirik bir simge. tolstoy , bu gezgin ruhlu görkemli , vakur duruşlu insan uzun doğa yürüyüşlerini severmiş . ona eşlik etmeyi ne çok dilerdim :)
  • "bil ki, yaşadıklarınla değil, yaşattıklarınla anılırsın. ve unutma, ne yaşattıysan, elbet birgün onu yaşarsın." lev tolstoy
  • ivan ilyiçin ölümü kitabını şiddetle önerebileceğim yazar.. hayatımızdakı eşyaların, para verip aldığımız tüm gereksiz zımbırtıların karşısında ölüm size geldiğinde duyacağınız acziyeti iliklerinize kadar hissedebilirsiniz..
  • kendini o devirde boyle seyler yokken sosyalizm-komunizm vari bir sey adamıs aga zengini. kendi melek ve melek bir esi var. kotucul ise menajeri.
    menajer tolstoy cok yaslanında kitaplarından telif hakkı istemeyip bana bırak ki tarihe adımızı bir farklı yazalım diyor.
    karısının bir dolu cocugu da var ve gecinmeleri de gerek tolstoy olunce.
    rica ediyor telif hakkını bagıslama diye.
    buradan kavga ediyorlar, tolstoy esini onu hic anlamamakla sucluyor ve atlıyor trene gidiyor.
    trende kalp krizi varı bir sey geciriyor ve bir tren garında son nefesini sefil bir sekilde veriyor bir iki gun icinde.
    o bir iki gunluk surecte esi onu gormeye geliyor ama araya giren kotu menajer musade etmiyor ve dahi kitaplar tolstoyca son anda menajere bagıslanıyor.
  • "bütün mutlu aileler birbirine benzer, her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır."
    tanımlanması, onun kim olduğunun yanında hiç kalacaktır. bu da bir tanımdır...