şükela:  tümü | bugün
  • tolstoy bisiklet sürmeyi öğrendiğinde 67 yaşındaydı.
    bugün tolstoy un bisikleti diye bir kavram var.
    "ve hiçbir şey için geç değildir" anlamına geliyor.
  • türk sosyal medya dünyasının yeni öğrendiği kavramdır. her yerde paylasilmaya başlanmış.
  • hiçbir şey için geç kalınmış değildir, yeter ki istenilsin anlamına gelen deyim.

yapımız gereği pek çok şeyi yapabilecek gücümüz olduğuna inanıyorum. fakat bazen bir küçük tereddüt yapmak istediklerimizden alıkoyuyor bizi. gelecekte bir tarihe erteliyoruz, gelecek yaşanmaya başladıkça onu daha ileri bir tarihe atıyoruz ve daha ileri atamayacağımız bir ana geldiğimizde de geç kaldığımızı düşünerek vazgeçiyoruz. hiçbir şey için geç değil, koşullar bir engel gibi görünse de geç değil. en uzak ve belirsiz vade ölüm. o ana kadar her şey mümkün.
  • bisikletin icadı ilk ne zaman yapıldı konusu tartışmalıdır; ancak günümüzde kullanılan bisiklete benzer bisikletler, 1860 gibi ortaya çıktılar. tolstoy'un doğumu 1828 olduğuna göre 1895 yılında 67 yaşında imiş.

bu hesaba göre günümüzde kullanılana benzer bisikletler zaten ancak tolstoy o yaştayken rusya'da kullanılmaya başlamıştır. daha erken gitseydi daha erken bir yaşta öğrenirdi diye düşünüyorum.

evet çoğu şey için geç değildir; ama bu deyiş ya da deyim bana kalırsa internette yatan diğer çöp bilgiler gibi uydurma bir kavram olmuş.