şükela:  tümü | bugün
 • tolstoy bisiklet sürmeyi öğrendiğinde 67 yaşındaydı.
  bugün tolstoy un bisikleti diye bir kavram var.
  "ve hiçbir şey için geç değildir" anlamına geliyor.
 • türk sosyal medya dünyasının yeni öğrendiği kavramdır. her yerde paylasilmaya başlanmış.
 • hiçbir şey için geç kalınmış değildir, yeter ki istenilsin anlamına gelen deyim.

  yapımız gereği pek çok şeyi yapabilecek gücümüz olduğuna inanıyorum. fakat bazen bir küçük tereddüt yapmak istediklerimizden alıkoyuyor bizi. gelecekte bir tarihe erteliyoruz, gelecek yaşanmaya başladıkça onu daha ileri bir tarihe atıyoruz ve daha ileri atamayacağımız bir ana geldiğimizde de geç kaldığımızı düşünerek vazgeçiyoruz. hiçbir şey için geç değil, koşullar bir engel gibi görünse de geç değil. en uzak ve belirsiz vade ölüm. o ana kadar her şey mümkün.
 • az önce annemin internetten görüp bana örnek olarak göstermesiyle haberimin olduğu ifade. hikayesi çok hoşuma gitti. gerçekten de hayatta hiçbir şey için geç değil. yaşım genç de olsa bunun pek çok örneğini gördüm.
 • geç hiçten iyidir.
 • 1865 yılından beri kullanılan, hedefe ulaşmak için asla geç değildir mesajını içeren değerli deyim. tolstoy 65 yaşında oğlunu kaybedince, meşgale olsun diye bisiklet hediye etmişler. hayatı boyunca binmemiş olmasına rağmen; başarıyla sürmeyi öğrenmiş ve bu yeteneği psikolojide yeni bir tanım olan 'tolstoy'un bisikleti'ni ortaya çıkarmıştır. hayat üstümüze geldiğinde doğru pedallara millet. benim bisikletim tenis. iyi günde, kötü günde hep benimle. selemiz bazen pedallara da çarpsa; yoldaki taşlar sürüşümüze ustalık katıyor şüphesiz.
  herkesin bisikletini ivedi olarak bulması dileğiyle...
 • kavram tolstoy'un yedi yaşındaki oğlunun ölmesi ve bu duruma çok üzülüp kendini kapatması ile başlıyor. oğlu öldükten sonra yasta olan tolstoy'a moskova bisiklet sevenler derneği (ya da buna benzer isimde bir dernek) bir bisiklet hediye ediyor. 67 yaşına kadar bisiklet sürmeyi bilmeyen tolstoy, yeni bisikletini alınca sürmeyi öğreniyor ve oğlunun acısını bir nevi bisiklet sayesinde atlatıyor. bu yüzden "tolstoy'un bisikleti" kavramı toplumun artık geç diyebilecekleri yaşta bir şeyler öğrenmesi anlamında kullanılıyor.

  elbette bunu tek yapan tolstoy değil. maria cruie, o kadar nobel ödülü alsa da yüzmeyi öğrenmemiş. 50'li yaşlarında kızları yüzmeyi öğretmiş ve kızlarına göre yaşlı birinin bedenine sahip olmasına rağmen çok iyi yüzmeye başlamış.

  mıles davıs, eroin bağımlısı olduğu dönemler ünlü boksör sugar ray robinson'i görüp bu salak bile böyle boks yapabiliyorsa ben de yaparım diyip boks yapmaya başlamış ve eroinden kurtulmuş. ayrıca eğitmeni müzikte olduğu gibi boksta da kendine has bir üslubu olduğunu belirtmiş.

  aynı şekilde eısenhower henüz başkan olmadan 58 yaşında, birden resim yapmaya başlamış. 3 yıl sonra başkan olunca kanvaslarını hazırlasın diye birini görevlendirmiş.

  inönü, 53 yaşında ingilizce öğrenmeye başlamış. zaten daha önceden almanca ve fransızca bilen inönü'ye annesi neden talebe gibi kendini yoruyorsun demiş ancak o ileride diplomatlarla kendi konuşabilecek kadar öğrenmiş ingilizceyi.

  bunun gibi sayısız örnek vardır. kendi hayatınızda dahi görebilirsiniz. bir zamanlar ben gitar kursuna giderken her zaman ud çalmak isteyen 60 yaşında biri ud çalmaya başlamış ve gayet başarılı olmuştu. almanca öğretmenimin söylediğine göre onların bir tanıdığı, ev hanımı, evde ev işlerinden arda kalan vakitlerde dil öğrenmeye başlamış ve ölmeden önce 4-5 dili iyi şekilde biliyormuş. ölmeden önce yunanca öğrenmeye çalışıyormuş.
  öğrenmenin yaşı yok. kendinizi bırakmayın. yaşam boyu öğrenin. ölmeden önce içinizde keşke şunu da yapsaydım demeyin. yapın.

  işte o bisiklet ve tolstoy. bisiklet şu an moskovo'da müzede sergideymiş.
 • "tolstoy, 67 yaşında neden bisiklet sürmeyi öğrendi?"

  tolstoy 67 yaşında bisiklet sürmeyi öğrenmiştir. o nedenle "tolstoy'un bisikleti" kavramı "öğrenmenin yaşı yoktur" veya "hiçbir şey için geç değildir" anlamında kullanılan bir deyime dönüşmüştür.

  peki bu kadar mı?
  tabii ki hayır...

  7 yaşındaki oğlu vanichka'nın ölümünü bir türlü unutamaz büyük yazar. meşgul edeceği umuduyla moskova bisiklet severler derneği, ona bir bisiklet hediye eder.

  ve tolstoy bisiklet sürmeyi öğrenir, hayatında ilk defa bisiklet sürmeye başlar.

  yani aslında "tolstoy'un bisikleti" bize bir şey daha söyler:

  "acıyı unutmaya çalışmak, insanın hayatı boyunca ihtiyaç duymadığı şeyleri öğrenmesine neden olabilir."
 • hiçbir şey için geç olmadığını, artık çok geç ifadesini sözlüğümüzden kaldıran tolstoy’a ait harika bir kavram.
 • bursa'da bir dans ve spor okulu. eskiden danspor'du.

hesabın var mı? giriş yap