şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kışın olduğu kadar yazın da ya da sonbahar da veya ilkbaharda da güzel olan samara federal bölgesi'nin en büyük ikinci şehri.
    eski okunuşla (bkz: togliatti) olan adı 2005 itibariyle dönüştürülmüş ve tahminimce bölgede bulunan lada fabrikasının yanına tünen general motors'un getirdiği gazla ve havayla bunu yapmış şehirdir, nitekim bu okunuş yabancılar için daha da zordu.
    2002 sayımına göre 702 bin olan nüfusunun rusya'nın genel durumunun aksine artmakta olduğu gözlemlenmektedir. önemli ölçüde şehrin 1950'li yıllarda barajın yapılmasıyla beraber vadinin üzerine taşınması - evet volga'nın altında eski şehir stavropol-na-volga yatmaktadır - ve bu süreç içerisinde sovyet devlet elitinin "kusursuz işçi"yi yaratma projesi kapsamında şehri pilot olarak almasıdır. bu nedenle yedi yüz bin nüfuslu bir şehirde her türlü sanat faaliyetinden her türlü dil ve spor faaliyetine imkanlar bulunmaktadır. bir moskovalı'nın yapabildiği hemen her şeyi burada bulmak mümkündür bu manada. ekonomik zorluklarsa rusya'nın hemen her yerine dağılmış durumda olan tek endüstriye dayalı ekonomileri bulunan şehirlerde yaşananlara benzerdir ve bu faaliyetleri etkilemektedir. bir başka sorunda gelir farkının çok büyümüş olmasıdır.
    şahsen volga nehrinin en güzel manzaralarının bu şehirde olduğunu düşünüyorum
  • volga nehri kiyilarinda samara ya bagli nufusu yaklasik 700,000 civari olan gm ve ciguli,lada fabrikalarinin oldugu sakin,kucuk ve guzel bir sehir.