şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tom sawyer)

  bizim nehirler dar ve sığ olduğundan vapurla falan seyahat edilemez ayrıca kis ve yaz aylarinda su farkı oldukca fazladır. bunlara (bkz: rejimsiz akarsu) denir.
 • (bkz: tom bombadil)
 • zamanla kapitalizmin de yayılmasıyla bugun bildiğimiz pizza hut ismini almış, dünyaya yayılmıştır. siyah miyah yalan.
 • maryland'de ait oldugu 3 odali evle beraber satisa cikartilan kulubedir. washington post gazetesinin haberine gore, su ana kadar ozel mulk statusunde bulunan evin 990 bin dolara satılması bekleniyor. evin son sahibi hildegarde mallet-prevost geçen eylül ayında olunce ailesi evi ve romana ilham kaynagi olan josiah henson adli kolenin yasadigi kulubenin satilmasina karar verdi.
  1789'da maryland'de doğan josiah henson, abd'de 41 yıl boyunca
  köle olarak çalıştiktan sonra, 1830'da ailesiyle kanada'ya yerleşerek
  otobiyografisini yazmıştı.
 • (bkz: thom yorke)
 • ne alakaysa berlin u3 metro duraklarindan biri "onkel toms huette"dir.
 • yıllardır kitaplığımda duruyordu ancak fırsat bulabildim, ee bu gecikmeye bir iade-i itibar yazısı yazmak lazımdı.
  yazarının dönemin avantajlarından gayet yararlanabilecek bir konumda olmasına bakılacak olursa, hem beyaz hem amerikalı olmasına rağmen bu biçim bir isyan romanı yazdığı için sarılıp öpülecek bir yüreğe sahip olduğunu düşünüyorum. son zamanlarda öğretici kitaplar okumazsam okumuyormuşum hissinden ileri gelen ağıııır ağııır yazıların içinde derin bir nefes aldırdı. gelgelelim george ve eliza'nın kaçışı ne olacak, bu kitap ne türden bir mutlu sonla bitecek, ulan tom amca ziksene şu tüccarın belasını çığırışlarımla okumaya devam. şimdilik tüm dünya çapında bu kadar saygın bir yerde olmayı kesinlikle hak etmiş bir kitap demekle yetineceğim. bitirince de belki bir edit yazarım şuracığa.
 • roman denen hedenin ne kadar güçlü ve yaygın bir algı yönetimi yapabileceğinin en ciddi ispatlarından olan kitaptır.

  bu kölelik karşıtı kitap yayınlandığında o kadar çok etki yaratmıştır ki amerikan iç savaşının başlamasında bir etkisi olduğu dahi söylenir.

  hatta rivayet o ki amerikan iç savaşı başladıktan sonra abraham lincoln bu kitabın yazarı olan harriet beecher stowe ile karşılaştığında kendisine “bu koca savaşı çıkaran minik kadın” diye hitap eder.

  anlayacağınız orhan pamuk yeni hayat romanının ilk cümlesi olarak “bir kitap okudum ve hayatım değişti” demekte haksız değilmiş. bazı kitaplar hayatı, hayatları ve hatta toplumları bile değiştirebilir/etkileyebilir.
hesabın var mı? giriş yap