şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • tom bombadil, yaşlı ormanın maia efendisidir. tom bombadil, yaşlı ormanın güçlü ve eksantrik efendisine hobbitlerin verdiği isimdir. elfler tarafından hem "yaşlı" hem de "babası olmayan" anlamlarına gelen iarwain ben-adar olarak adlandırılan tom bombadil, büyük ihtimalle yıldız işığı çağlarında orta dünyaya gelen bir maia ruhuydu. cüceler tarafından forn ve insanlar tarafından da orald adıyla biliniyordu. çok garip ve neşeli bir ruhtu. kısa boylu, geniş yapılı, mavi gözlü, kırmızı yüzlü ve kahverengi sakallı bir insan görüntüsündeydi. mavi bir ceket, üzerinde mavi bir tüy bulunan yüksek ve yıpranmış bir şapka ile sarı çizmeler giyiyordu. sürekli olarak şarkı söylediğinden veya kafiyeli sözlerle konuştuğundan, mantıksız bir yaratık gibi görünmesine rağmen, yaşlı ormandaki gücü sınırsızdı ve hiç bir kötülük onu etkileyecek kadar güçlü değildi. karısı nehrin-kızı goldberry idi. tom bombadil, yüzüğü taşıyan hobbitleri önce yaşlı ormandaki yaşlı adam söğüt'ün elinden daha sonra da höyüklü yamaçlardaki höyük hayaletlerinden toplam iki kez kurtararak yüzük macerasında önemli bir rol oynamış oldu.
 • tom bombadil'in böyle zevzek ve sevimli dev modunda olmasının sebebi, toklien amcamızın loth'u da hobbit gibi bir çocuk kitabı olarak yazmaya başlamasıdır. araya giren 2. dünya savaşının bunalımlı günlerinin de etkisiyle kitap yavaş yavaş karanlık bir romana dönüşmüştür. tom bombadil ve şarkılar söyleyen hiperaktif karısı da çocuklar için yaratılmış karakterlerdir, o yüzden bize şabalak gelirler.
  yine de hobbitlerle tom'un arasında bile karanlık diyaloglar geçer, geçmez değil:

  tom bombili: don't you know my name yet? that's the only answer. tell me, who are you, alone, yourself and nameless?
 • üstelik tom bombadil yüzük kardeşliğinin atlattığı onca şeyin ve öğrenilen onca hain planın ardından ortaya çıktığında bende en başta alabildiğine şüphe uyandırmış bir karakterdir (eowyn'in de yazdığı gibi gayet karanlık diyaloglar da mevcuttur), üstüne üstlük "hey yaşasın doğa, orman, herşey süper" tavrının yanında romantik akımla yeniden canlanmış olan dönemin doğaya dönüş, doğayı yeniden canlandırma, pan ayinleri vs.'ye de bir gönderme yapar, öncesiz sonrasız, yaşı başı belli olmayan tom ve su perisi olması kuvvetle muhtemel nehirin kızı karısı ingiliz doğasının da kişileştirilmesi gibidirler gözümde.
  j r r tolkien her ne kadar inançlarına bağlı bir katolik de olsa, iskandinav ve anglo saxon mitolojisini hristiyan etiğiyle pek güzel birleştirmiştir, özellikle silmarillion ve lord of the rings'de pagan avrupa tarihinden çok şey görebiliriz, ki bence tom bombadil'in de bunlarla bir alakası olsa gerek..
 • yuzuklerin efendisindeki sevimli tombul ihtiyar adam... nubar terziyan gibi aynen...
 • filmde, hikayenin aki$ina direkt etkisi olmadigi sebebiyle (hoyukluhedelerden kim kurtaracak denilebilir, zira ben dedim, orasi da atlanacakmi$ sanirim) yer almayacak lotr karakteri . tom bombadillo .
 • isminin orijinal halinin de tom bombadil olması karşısında üstad türkçe de mi biliyordu diye düşünmeme sebep olan lotr karakteri.
 • $unca yillik hayatimda gordugum en harika fantazi urunlerinden bir tanesi, benim diyen ke$, en baba $izofren bile boylesini bu kadar ince detaylisini boylesine akilda kalicisini ne gorur ne i$itir herhalde, ellerinizden opuyorum , ruhunuza rahmet gonderiyorum tolkien amca, bombadil zaten olumsuz o da bir yerlerden size selam ediyordur herhalde suratinda kocaman bir gulumsemeyle.
 • bay peter jackson'un a$agidaki aciklamasi ile fellowship of the ring filminden ekarte ettigi iarwin-ben-adar, the one ring'in etki etmeyecegi kadar guclu ve bir o kadar da enigmatik bir varlik:
  "the main reason is not just time or pace, but one of simple narrative focus ... the bombadil sequence has so little to do with sauron or the ring, it is difficult to justify the screen time. it simply doesn't give us any vital new information. a very simplest rule of thumb that i use in movie storytelling is to try and further the story with each new scene."
  zaten ne menem bir yonetmen oldugu bilinen peter jackson, benzeri bir aciklamayi da barrowwights hakkinda yapmi$tir. peki sevgili dostlar, madem o kadar onemsizdir bu parcalar, merry'nin nazgul lord'unun dizlerini parcalayabilecek bir silah olan blade of westernesse'i almasi da mi onemsizdir, siz soyleyiniz...
 • konu hakkinda cok guzel, detayli bir essay var. copy paste etmektense izninizle linkini vermek istiyorum.
  http://www.cas.unt.edu/~hargrove/bombadil.html
 • kitaptaki en datli sahnelerden biri de bombadil'in evde yüzügü eline alip oyuncak ettikten sonra `frodo 'ya vermesi, frodo'nun da "ulan ayakta uyutmasin herif bizi..?" diyerek killanip yüzügü denemek icin taktigi halde tom amca'nin frodo'yu kabak gibi görüyor oldugu sahnedir. "hop kardes!" diye seslenmistir frodo'ya, "hop, frodo kardes! ugur ola? ... " mihohhaha....
hesabın var mı? giriş yap