şükela:  tümü | bugün
  • 4-5 saat oynayıp denediğim ve beğendiğim oyun. silah yükseltmelerini başarılı buldum, oynanışı da gayet güzel. güzel düşünülmüş.
  • yaklaşık 1 aydır bana başka bir oyun oynatmayan yüce oyun. oyun f2p ama p2w. yani şöyle yüzlerce saat oyun oynamalısınız ki 10 euro veren adamın önüne geçin.

bu kötü birşey mi bence değil sonuçta oyunu beğendiğin kadar para ödeme fırsatı gibi birşey bu. gelgelelim bunun sonu yok, zırhı yükselttim silah ondan sıkıldım p90 alayım ondan sıkıldım f2000 alayım diye diye 200 lira bir anda çıkabiliyor cüzdanınızdan. dikkat !
  • underrated oyun.
  • sabah indirdiğim ve yaklaşık 3 saattir oynadığım muhteşem oyun. hak ettiği değeri görüyor mu bilmiyorum ama gerçekten çok başarılı. özellikle haritalarını çok beğendim.

edit: oyunu oynamaya başlayalı neredeyse 1 ay olmuş ve ben şimdiden 30 saati geçtim. oyun hakkında daha kapsamlı bilgi verecek seviyeye geldiğimi düşünüyorum.

öncelikle sınıflardan bahsetmek istiyorum. oyunda 3 farklı sınıf var bunlar; assault, recon ve support her sınıfın kendine özgü bazı teknolojik özellikleri var.

mesela assault'ta demir zırhınızla düşmanınıza saldırıp onu etkisiz hale getirdikten sonra öldürebilirsiniz.
    recon karakteri, üzerindeki sinyal ile düşmanların yerlerini saptayabiliyor.
    support ise düşmanın bir süreliğine görüş sistemini etkileyen bir sinyal kullanarak onları etkisiz hale getirebiliyor.
    bunların dışında her karakterin 1 tane daha can alıcı özelliği var ama onları yazmayacağım deneyip sizin görmenizi istiyorum.

bunların dışında silahların gelişimi tamamen size bağlı ama silahınızı geliştirmek için oyuna herhangi bir para ödemenize gerek yok bunu söyleyebilirim. genel olarak silaha dürbün susturucu gibi teçhizatlar ekleyebiliyorsunuz.

haritalar kısmı ise bu oyunda biraz farklı oyunda yaklaşık 8 farklı harita var ama siz seviye atladıkça haritalar değişiyor. yani oyunda her harita hop diye açılmıyor. sizden tecrübe puanınızı arttırmanız bekleniyor. oyunun bu yönü iyi çünkü sizi birbirinize denk kişiler ile eşleştiriyor. buna bağlı olarak da oyunlar daha çetin geçiyor.

oyun takımlar 8'er kişi olmak üzere toplam 16 kişilik tasarlanmış. haritalar oyun başlamadan önce yapılan oylama sonucu seçiliyor. oyunun kazanma prensibi değişiklik gösteriyor.

mesela a, b, c, d, e olmak üzere beş farklı nokta var bu noktaların ikisi size ait (a ve b) ikisi de karşı tarafa ait (d ve e) c noktası ise bağımsız amaç c noktasını ele geçirmek ve 8 dakika boyunca korumak. d ve e noktasını da ele geçirebilirsiniz tabi ki. bütün noktaları ele geçirirseniz oyun bitiyor zaten.

diğerinde ise 3 nokta var. bir takımın defans yapması diğer takımın ise atak yaparak bu 3 noktayı ele geçirmesi gerekiyor. diğer el ise diğer takım aynı şeyi yapmaya çalışıyor.

şu an için aklıma gelenler bunlar zamanla tekrar eklemeler yaparım sanırım çünkü oyun gerçekten kendini oynatıyor.
  • şu ara baya oynadığım oyun. steam'ın toplu sesli görüşme özelliğiyle baya eğlenceli oluyor. blitz'le millete girmek de ölünse bile çok eğlenceli.*
  • tps yerine fps olsaydı call of duty serilerinden birinin tarihe gömeceği bir başka wolfteam benzeri oyun olabilirdi. zira ghost recon arcade bir oyunken cs: go tactic/fps'dir. aynı şekilde call of duty de arcade bir oyundur.

cs: go 5v5 aktif competitive map'ler santimetrelik oynamalarla yıllar içinde son haline ulaşmış inanılmaz dengeli, taktiksel oynanış gerektirirken; kontrolü zor recoile ve karakter velocity'sinin aim almaya çok etkili olduğu round by round oynanan bir oyundur.

ghost recon recoili çok düşük silahlara sahip, velocity'nin atışınızı neredeyse etkilemediği, çatıdan düşerken headshot atabileceğiniz, fast-paced ve solo frag yarışıyla geçen, sürekli respawn olunan bir oyundur. bu onu kötü bir oyun mu yapar? hayır. eğlenceli bir f2p arcade oyundur. bir saniye bir saniye orada da bir ayrım var. cs go bir kere alınır. ekstra parayla sadece kozmetik satın alırsınız. ghost reconda gerçek parayla rakiplerinize üstünlük sağlarsınız. ne kadar ekmek o kadar köfte. (bkz: p2w)

sonuç olarak ghost recon fps olsa olsa kendini tarihe gömecek bir başka oyun olurdu. elmayla armutu karıştırmamalı.

son olarak (bkz: #48666113)
  • recon olanın yardırdığı oyundur. çünkü recon asult ve support sınıflarını da kapsıyor bir nevi.

recon olduğunuz zaman alın sniperı, sniper olun. alın otomatik silah asult ya da support gibi yardırın.

sınıfları dengelemek için bazı özellikler farklı doğal olarak. en önemlisi can. reconlar efektif olduğu için en az can onların ama sv 200 + special ammo ile rahatça adama 200 hitlik vuruş yapınca bu canın bir önemi yok. yakın mesafe de ise reconların şansı yok gibi diğer sınıflara karşı.
  • takım olmanın en önemli olduğu oyunlardan birisi. iyi bir takım kurarsanız oldukça eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. biraz harita eksiği var. önceleri çok fazla lag problemi vardı ama bu sorun aşılmış gibi. e artık biraz da harita üretin.
  • grafikleri beni benden alan süper oyun. ubisoft yapmış yani boru değil.
    tek eksiği çok hızlı olması, kimin eli kimin götünde belli değil ama o kadarı kadı kızında da olur:)
  • (bkz: #62990122)