• sam fisher abimize birilerinin etraftaki lambaları, ampülleri ne bileyim ışık saçan aletleri yok etmek için illa ateş edilmesi gerekmediğini öğretmesi lazım (ne uzun cümle oldu bu lan böyle!). adam 10 yıldır bu işlerin içinde hala lambanın yanına gidip iki büküp, çekip, taşıyıp deviremiyor arkadaş, illa ateş edeceksin, illa kurşun harcayacaksın. fizik motorunun güzelliğini göstermek için atlayıp zıplarken vazoları kırarken bir şey yok ama. amuga koyduğum ampülü bu oyunda da rahat bırakmıyor insanı.
  • "çok aksiyon yea" diyen saçmalar. oyunda ghost, panther, assault stilleri var. isterseniz tek bir düşmana dokunmadan görevi tamamlayın isterseniz yakaladığınızı sessizce gebertin isterseniz zırhınızı giyip ölümüne dalın. özgürsünüz yahu. çok aksiyon diyenler açsın youtube'dan ghost oynayış tarzına baksın aksiyon var mı yok mu. adamlar seçimi sana bırakmış, özgür kılmış. "ister ajanlığını konuştur ister nişancılığını paşam" demiş sen hala "çok aksiyon yeaa"
  • önceki serileriyle tanışmadığım şu dönem piyasada yaşanan oyun boşluğundan dolayı malum ortamlarda görüp direkman kurduğum oyundur. daha önceki versiyonlarını bilmediğimden ötürü kıyaslama yapmadan objektif bir gözle değerlendirirsek eğer oyun kısaca olmamış gibi duruyor.

grafikler ilk bakışta iyi gibi duruyor ama oyunu biraz oynayınca tırt olduğunun farkına varıyorsunuz. tırttan kastım aslında crysis3 ve türevleriyle yükselen seviyeyi yakalayamamış haliyle, daha çok 2-3 yıl öncesinde kalmış gibi. bu arada oyunu ilk çalıştırdığımda ekran kartım devreye girmemişti ıntel hd4000 'le çalıştı ve low olarak oynadım bir süre, gayet akıcı oynanabilir hd4000'le *

bazı görevleri zevkli, güzel olmuş ama genel olarak çok kopuk bir senaryoya sahip..yoklukta gideri var yanlız şuan bu yazılanları okuyorsanız ve eski bir splinter hastası olarak oyunu satın alacaksanız birkez daha düşünün, almaya değer bir havası olduğunu düşünmüyorum. biraz aceleye getirilmiş bir oyun olmuş sanki..

bu tarz stealth mod, silent kill tripleriyle takılmayı sevenler için 2013 tavsiyem kesinlikle hitman serisinin son oyunudur, splinter yerine gidip onu almak daha mantıklı en azından sağlam bir kurgu üzerine koşturuyor sizi oyun ordan oraya...

oyunda istanbul bölümü mevcut, oldukça enteresan yaratmışlar ufak tefek hataları da olsa beğendim. bazı bölümler aşırı uzun ve bazıları sardımı sarıyor beğenmedim degil. şukela gadgetlar+ gear + wep vs. satın alıp oyunu biraz daha eğlenceli hale getirebildim diyebilirim. bazı haritalarda ölümcül buglar var geçtiğiniz kapıdan 3 saniye sonra geriye geçemiyorsunuz ve zbamm avlıyorlar sizi..

[edit]: oyunu bugün itibariyle bitirme fırsatım oldu ve ilk kurduğum zamanlara ait yorumumun biraz gaddarca olduğunu farkettim. belirli bir çıtanın üzerinde olmuş oyun kesinlikle bunun altını çizmek lazım. şöyle ki, videolarını izleyip ya da oyunu kurup bir yarım saat takılarak fikir üretmek hata olur. çoğu kişi oyun battlefield olmuş,sam fisher terminatör olmuş diye yorum yapmışlar ancak burada unutulan şeyler var.

oyun her 2 yönü de size veriyor, isterseniz gerçek bir ajan gibi hareket edebiliyorsunuz isterseniz terminatör oluyorsunuz. burada oyunu yine eğlenceli kılan şey eski sam fischer gibi hareket etmekte. tüm görevlerde yaptığınız her stealth action size puan getiriyor, hatta bazı bölümlerde bu şekilde hareket etmezseniz sürekli olarak extra ekip geliyor karşınızda 7 kişi varken birden 20 kişi olabiliyor sayıları.en az 3 ya da 4 görev saydım şimdi sadece stealth olarak bitirilebiliyor, herhangi bir kişiyi öldürdüğünüz ya da dikkat çektiğiniz anda görev bozuluyor.. gadgetlar inanılmaz eğlenceli olmuş ve bunlara sahip olmak için toplamanız gereken puanları yine stealth actionla alıyorsunuz. bu şekilde hareket etmezseniz oyunun yarısına kadar anca doğru düzgün gear sahibi olursunuz,puan yetmiyor.

özetle, oyunu en zor seviyede tekrar oynamaya karar verdiğimi söyleyebilirim, en azından buna değer bir havası var. önceleri konuştuğumz kadar pişmanlıkla nitelendirilebilecek bir oyun değil kesinlikle.
  • korsan yazılımı engellemek için kafayı kırmış yazılım firmalarınca hazırlanan oyundur. forumlarda, satın alan birçok kişinin bölgesel olarak kurulumda sıkıntı çektiği, "şu saatte sizin bölgenizde aktive olacak" denmesine rağmen amerika ve avrupa'daki kullanıcılara göre daha geç oynama izni çıktığı/çıkmadığı nedeniyle eleştirilmektedir.

--- spoiler ---

oyunda eminönü ve kapalıçarşı civarında geçen güzel bir garnitür bulunmaktadır. öyle ki istanbul'a fizibilite için gelen ekip herhalde sokaklardaki kedi sayısından etkilenmiş ve bir kedi sesi efekti de koymuştur oyuna*.

--- spoiler ---
  • kafama takılan bi konuyu işleyen oyun.

--- spoiler ---

oyunu bitirmediğim için sonu nasıl bilmiyorum. engineer denen herifler sonuna kadar haklı. ne işi var amerikan askerlerinin orda burda başka ülkelerde. bize oyunda düşman olarak gösterilen tarafı oynamak isterdim. işte bunlar hep propaganda.

--- spoiler ---
  • maalesef stealth action'dan third person shooter'a dönmüş bir serinin son oyunu.

sam fisher terminatör değil ulan, gizli ajan be. ah ulan ah.
  • adının başına splinter cell konmaması gereken oyun.''sam fisher story'' olur ne bileyim ''sam'in yolu'' olur ama splinter cell olmaz.

oyun kötü değil ancak benim gibi stealth-action tarzını sevenler için tatmin edici de değil.serinin eski oyunlarında gizlilik olmazsa olmazdı.oyun gizlilik üzerine kuruluydu.kimseye görünme,gerekmiyorsa kimseyi öldürme mottosuyla haraket ederdik.ancak bu oyunda gizlilik çok önemli değil.elinizde yeterli ateş gücü var ve önünüze çıkanı tarumar edip yolunuza devam edebiliyorsunuz.cod tarzı action severler için güzel bir deneyim olabilir.

stealth-action türünde benim tavsiyem hitman absolution dır.
  • splinter cell serisini baştan sona tekrar bitirdikten sonra başladığım oyun. böylece daha iyi karşılaştırma yapma şansım oldu. conviction'da geçilen yeni oyun tarzı görece daha sorunsuz hale getirilmiş ama bu hoplamaların, zıplamaların, siperlere yatmaların bollaştığı oyun tarzı çok çok fazla kontrol sorununu da beraberinde getirmiş. taa 2002'deki oyunda bile kontrol sorunları yaşamazken bu oyunda yer yer deliye dönüyorum. diğer eksileri senaryo/kurgunun vasatlığı ve michael ironside'ın sesinin eksikliği. onun dışında gayet enfes bir aksiyon oyunu, hakkını yemeyelim.

perfectionist zorluk seviyesinde, öldürmesiz, yakalanmasız, ghost tarzda türkçe walkthrough'u için buyrunuz:

http://www.youtube.com/…rq2xu7ppkqttswg8j10g-fiyhta
  • çizgisel ilerleyise sahip bir oyun icin anormal boyutu oldugundan dolayi actigimda bana "simdi yarragi yediniz - bilgileriniz fbi, cia, mit e gonderiliyor" demesinden korktugum oyun.
  • içinde istanbul'da geçen bölüm yer alan oyundur. zamanında eleştirilmiş mi bilmiyorum da (oynamadığım için) şimdi eleştirip desek "istanbul'un ortasında uzun namlulu silahı olan suçlu adamlar falan ne alaka lan" diye komik duruma düşeriz. harbiden gerçek oldu çünkü. tuhaf...
hesabın var mı? giriş yap