• bu parfüm çok gizemli bir koku bir türlü ısınamadım ama hiç beklemediğim şekilde yakın arkadaşlarım bayıldı hatta bana bile kokusu gelmezken bir mekana girince farkedilebilirliği yüzünden hemen gözleri size çevirttiren gizemli bir parfüm tom ford abimizden.
  • 3 yıldır kullandıktan sonra tom ford tobacco vanille için bıraktığım parfüm. aslında esas kokusu tobacco vanille’den daha çekici olsa da çok fazla yayılmıyor oluşu ve kalıcılığının düşük olması nedeniyle parasına değmiyor üzücü bir şekilde.
  • bana göre sıkıcı ve +30 yaş isteyen parfüm. kokuya odunsu, baharatlı ve kremsi öd notaları hakim. bana ilk sıktığımda deri kaplı eski bir mobilya kokusunu anımsattı. farkedilirlik ilk bir kaç saat iyi sonralarda düşüyor. çevremden olumlu tepkiler aldığım bir parfüm, zaten private blend serisinin tabacco vanille ile beraber en çok tutulan parfümlerinden. fakat sadece bu parfüm için değil bütün parfümler için geçerli altın bir kural var o da parfümden sihir beklememek. iyi para verdim tüm gün kalıcı olsun, parfüm çok güzelmiş herkes beğeniyormuş bende alayım bütün kadınlar etkilensin üzerime atlasınlar diye düşünürseniz hayal kırıklığı olur. parfüm insanın kendine bakımının bir parçası eğer diğer parçalar eksik ise, haftada bir banyo yapıp bir elbiseyi 3-4 gün giyip üzerine bin küsür lira para verip sıkacağınız niş parfüm size ve çevrenize eziyet olur. o kadar para verdim kokmuyor, kimse parfümün güzel demiyor diye ağlarsınız.
  • malesef mükemmel bir koku olsa da kalıcılığı çok çok az. diyeceklerim bu kadar hakim bey.
  • bu ne kadar müthiş ise intense o kadar kötü olmuş. nasıl yapmışlar anlamadım. resmen bayıyor çok ağır olmuş hiç beğenmedim. ben uzun zamandır oud wood ve ombre leather peşindeydim. ombre leather da çok iyi fakat tenimde bekleyince pek iyi durmadı gibi. oud wood tam benlikmiş. black orchid'den buna geçtim artık. kendimi sikesim geldi bu nasıl koku ya rabbi. vücut spreyi ile birlikte kullanınca kalıcılığı çok uzuyor. bir de atelier rebul'un rose oud kokusunu andırıyor inceden. rose oud bunun yanında biraz dişi biraz da tatlı kalır tabii ama o da çok şahane kokudur.
  • genel kullanıma uygun bir tom ford parfümü.
    içindeki oud oldukça hafif. bu sayede hemen her mevsim rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • modern maskülen erkeğin giysisi. isveçli bilim adamlarına göre bu kokuyla ilk buluşmada karşı cinsin tüm hafızasını silebiliyormuşsunuz ben de onların yalancısıyım.
  • iksirden hallice çöl rüzgarı.

sırlı kokuyor.

egzotik, odunsu, baharatlı, sıcak ve kupkuru. ve tüm bunların üstüne aynı zamanda ferah ve taze.

metalik bordo ve ahşap renginde.

parfümün unisex etiketi bana kalırsa sadece bir pazarlama stratejisi.

maskülen bir kadına yakışabilir belki, ama asla dişil bir koku değil.

kalıcılığın 4 saati aşmaması en büyük eksisi.

pahalı.
    ama değer.
  • bu parfüm orta derecede kalıcı olmasına rağmen silajı baya düşük olduğu için pek performanslı değildir. 1-2 saat içinde tene yapışıp kalır. burnunuzu dayarsanız uzun süre sonra bile kokusunu alabilirsiniz ama o durumda ne işinize yarayacağı tartışılır.

imza parfüm yapmak için kalitesi şahanedir ancak yüksek fiyatı zorlar.

an itibariyle 100 ml’lik versiyonu bulunamamaktadır.
  • tom ford'un unisex büyülü iksirlerinden, odunsu parfüm sınıfının ağır toplarından. her gardıropta olması gereken bazı kilit parçalar vardır ya hani böyle kaliteli bir siyah kumaş pantolon ya da klasik bir çift deri eldiven gibi, bu da öyle bir şey işte.

içindeki kakule, biber ve vanilya notalarının düşündürdüğünün aksine çok temiz, çok ferah ve derin derin içime çeke çeke koklama isteği uyandıran, asla baymayan bir parfüm. maskülen tarafı bir miktar ağır basan bir unisex olsa da naçizane kanaatim kadın teninde (en azından benim tenimde, ehehehe) mükemmel koktuğu yönünde. kadın parfümü deyince illa ki bayık çiçeklere ve şekerli, vanilyalı kokulara kaymıyorsa zevkiniz bunu da seversiniz gibi. üzerinize şişelerce bile boca etseniz kimsenin migrenini tetiklemeyecek bir koku, öyle diyeyim.

bu arada kalıcı değil diye şikayet ediliyor genelde fragrantica'da da burada da ama sileajı yüksek olmasa da bence çok kalıcı bir parfüm. duş alıp sıkarak yattığımda sabah kendi kokumla mest olmuş bir şekilde uyanıyorum. koku duyusu keskin olmayanlara uygun değildir belki de, bilemedim. tek kusuru pahalı olması.
hesabın var mı? giriş yap