şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cinderella'nın efsanevi vokalisti. 61 doğumlu rocker.
 • ilk entry tarihini görünce dumura uğradığım, sesini bir ampli gibi şarkının gidişatına göre gain'ini degiştirebilen müthiş yetenekli ve bu yeteneğine hastalığı yüzünden yazık olmuş kişilik.
 • '80'lerin efsane hair metal grubu cinderella'nın, grup gibi efsane bir sese sahip vokalisti ve ritm gitaristi...genç yaşlarda müzikle ilgilenmeye ve gitar çalmaya başlamış; bu arada blues müzikten çok etkilenmiştir. lise yıllarında alkol ve uyuşturucu bağımlısı, lokantaların çöp tanklarından ne bulursa onunla karnını doyuran ve kırık dökük arabasında yaşayan bir tip olup çıkmıştır.
  sonraki yıllarda deyim yerindeyse fiziksel çöküşüne "dur" demiş, müziğe iyice odaklanmış ve yakın arkadaşı eric brittingham ile meşhur cinderella'yı kurmuştur.
  jon bon jovi'nin keşfederek adeta abilik yapıp, ilgilendiği grup 1990'lara kadar geniş bir dinleyici kitlesinin beğenisini kazanmıştır ama 1990 tarihli heartbreak station albümünün turnesi sırasında tom'un sesini kaybetmesi kötü günlerin habercisi olur...
  bir sürü ameliyat geçirir ama pek fayda etmez bu ameliyatlar...karısından boşanır, depresyona girer, 1994 tarihli still climbing albümü - adına inat - cinderella'nın çuvalladığı albüm olur ve grup 1995'te dağılır...
  bundan sonra keifer'in hayatında yeni bir dönem başlar...ameliyatlarla sesini bir nebze olsun yeniden kazanır, bir kez daha evlenir...
  bugün bir yandan solo albüm çalışmalarıyla, öte yandan artık eski günleri anan bir nostalji grubundan ötesini ifade etmese de, yeniden biraraya gelen cinderella ile meşgul olan, 46 yaşına gelmiş bir üstaddır...
 • cinderella'nın http://www.youtube.com/watch?v=cphko71bh0i adresinden izlenebilecek don't know what you got performansında devleşmiş yüce vokalisttir, elinden ayağından karizma damlamaktadır.
 • cinderella'nın yüce vokalisti, gitaristi, iyi piyano ve saksafon çalan kişisi, şarkı sözü yazarı....
  47 yaşında olmasına rağmen gençlere taş çıkaracak bir görünüme; güzelliğe, tatlılığa, yakışıklılığa herbir şeye sahip... sesini kaybettikten sonra yılmayıp çalışmış ve eski sesine kavuşmuş ve eşsiz sesi ilk zamanlardaki gibi tazeliğini koruyabilmiş, bugünlere gelmiş zat.
  ağabeyime bir bölümünü zorla izlettiğim moscow music peace festival'de zat-ı muhteremi görüp "kız olsaymış çok güzel olurmuş lan" demesi karşılığında, "zaten böyle çok güzel" dediğim hastası olunası allah'ın özene bezene yarattığı insan üstü varlık.
 • yeryüzünün en karakteristik seslerinden birine sahip karizmatik ve sevecen kişilik.
 • carl thomas keifer, 26 ocak 1961'de springfield, pennsylvania'da dünyaya gelmiştir. annesi ve babası müzik öğretmeni olan tom, çok küçük yaşlarda müziğe, özellikle blues'a büyük bir ilgi göstermiştir. 8 yaşında gitar çalmaya başlamıştır, liseyi bitirmesi şartıyla annesinin kendisine gibson alma sözünü vermesiyle de liseden sonra da ilk gibson'ına sahip olmuştur.

  cinderella'nın değişmez parçasıdır, kıymetlisidir, elmasıdır. 1991'den beridir vokal problemleri yaşar zaman zaman. yine konserler verir cinderella ile beraber. en son 2006 yılında sahnelerde görülmüştür. 2008 yazında yine bir amerika turnesi ile gündeme gelmiştir cinderella fakat ne yazık ki lanet olası problemler kendisini rahat bırakmamıştır. ve 2008 haziran'dan beri kendisinden haber alınamamıştır, başka herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştır.

  özel yaşımına değinmek gerekirse, ilk evliliği emily adında bir hatunla, 1987 yılında olmuştur. emily, cinderella logolarını tasarlıyordu. çift, 1990'ların ortalarına doğru ayrılmışlardır. bundan önce tom'un annesi vefat etmiştir. cinderella'nın son stüdyo albümü olan, still climbing (1994)'deki hard to find the words annesi için yazdığı bir parçadır. bu albümden bir müddet sonra yine vokal sorunları yaşamaya başlamıştır, boşanması da -tam hangi sırayla olmuş emin olamasam da- yakın zamanlarda olan tom depresyona girmiştir. grubun dağılmasıyla, tom da tam bir sessizliğe gömülmüştür.

  1998 yılında grup tekrar bir araya gelmiştir ve tom "işte yıkılmadım ayaktayım" şeklinde dağ gibi dikilmiştir insanların karşısına, çeşitli konserlerde boy göstermiştir bunu izleyen yıllarda. 2006'ya kadar konser maratonu devam eder. hatta tom keifer'ın resmi sitesinde tom keifer'ın solo albüm çalışmasından bahsedilmektedir, 2005 yılında solo albüm çalışmasının bittiği duyurulmuştur. cinderella ve bilhassa tom keifer sevenler bu durumdan fazlasıyla memnundurlar. efsane, hala yaşıyordur ve artık yeni şeyler sunacaktır...

  bu arada 2003 yılında tom keifer ikinci kez evlenir, şarkı sözü yazarı olan savannah snow ile, çiftin 2004 yılında jaidan adını verdikleri bir de erkek çocukları dünyaya gelir. tom keifer, aile babası rolüne çok yakışmıştır, çoğunluğa -bu çoğunluk bayanlardan oluşuyor- göre de savannah snow dünyanın en şanslı kadınıdır.

  cinderella ile çıkılan yaz turneleri, solo projenin bitmiş olması, tom keifer'ın artık bir aileye sahip olması ve amatör gruplara yardımcı olmak amacıyla yaptığı prodöktürlükler, vh1'ın tom keifer'ı unutmayıp "vh1 classic metal mania stripped" adıyla 3 posta çıkan albümlerin hepsinde de tom keifer'a yer vermesi, the monster ballad xmas albümünde tom keifer'ın solo çalışması blue christmas (2007) parçasına yer verilmesi ... her şey yolunda gidiyordur görünüşe göre. ve sonunda 2008 yılına gelinir, 2008 amerika yaz turnesi açıklanır. fanlar büyük bir coşkuyla bir an önce biletlerini almaya bakarlar. amerika dışında olanlar ise iç geçirmekle yetinmeye çalışmaktadırlar. ama haziran 2008 de menajerlikten resmi bir açıklama gelir ve tom keifer'ın sol ses tellerinde sorun olduğu, belki ameliyat olabileceği, bu yüzden turnenin iptal edildiği açıklanmıştır. fanlar büyük üzüntü yaşarlar.

  aradan kısa bir zaman sonra, cinderella'nın diğer grup elemanları başka gruplarla, başka çalışmalarla sahalara geri dönerler. ama ne yazık ki tom keifer'dan hiçbir şekilde ses soluk çıkmaz, hala da çıkmamakta. bittiği söylenen solo albüm çalışmasından da hiçbir iz yoktur, tom keifer sağlık sorunları yaşarken bir albümün hiçbir değeri yoktur zaten. umuyorum ki her şey yolundadır onun cephesinde. ve biliyorum ki -en azından istiyorum- o köşesinden, sessiz sedasız tüm olup bitenleri izliyor, hazır olduğunda, zamanı geldiğinde bir öncekinden daha güçlü olarak dönecek olması gereken yere, hak ettiği yerde kurulacak tahtına rock n roll'un efsanesi.

  bugün tom keifer günüydü şahsım için. cinderella albümleri dinlendi, videoları izlendi, tek kişilik bir kutlama yapıldı. hayatta en değer verdiğim insanlardan biri olan, iyi ki doğmuş, hayatımı değiştirmiş, dünyamın en canlı, en güzel renklerini oluşturmuş efsane.
 • onuncu nesil sabirtasi yazar.
 • gelen bir mesaja göre, sesi tamamen düzelmiş, sorunları atlatmış kendisi. ve 2009 da cinderella ile yeniden turlamaya başlayacak bir aksilik olmazsa. tüm mesajları tam olarak okumamama rağmen "tom iyileşti tom iyileşti tom iyileşti" diye ortalığı ayağa kaldırmama, çıldırmama sebebiyet vermiş yüce varlık.

  tom iyileşti, tom iyileşti, tom iyileşti... var mı bundan ötesi be.

  edit: kandırmışlar.
 • kendisi gibi şarkı söylemek nerdeyse imkansız olduğu için şarkılarına dudak oynatarak dahil olunabilinen nevi şahsına münhasır vokalist.