şükela:  tümü | bugün
  • touko laaksonen adlı 1920 doğumlu bir çizer tarafından resmedilen erotik erkek eşcinsel çizgi dizisi. dizinin tamamı tom of finland olarak ifade edilir. karakterler eşcinsel fetiş tiplemelerinden olan denizcilerden tutun, zenci, polis, işçi,kovboy tipine kadar birçok alanda varlık gösterirler. çizimlerde araya sıkıştırılmış sado mado karelerden tutun, bunun zimni olarak satırarasında bir anlamda ifadesi olan üniforma/deri uzun sıkı çizmeler sık sık yer alır.

karakterlerin hemen hemen hepsi son derece maskülen, üçgen vücutlu, yakışıklı tiplerdir. hemen hemen hepsi body salonundan çıkmış tiplerdir.

ilk çizgi film karekterlerinin ilk yayınladığı dönemde erkek eşcinsel tiplemesine uymadığı için populer olmayacağı ilan edilmesine rağmen, aslında bilinen imajın sadece stereotype olduğu ve eşcinselliğin kimsenin tekelinde olmadığı patlayan satışlarla görülmüştür. 1950'lerden sonra önemli eşcinsel ikonlardan biridir.

ayrıca belki ilgilidir belki değil; (bkz: anadolu ayilari)

tom of finland vakfı vardır; http://www.tomoffinlandfoundation.org/

ayrıca hakkındaki bir belgesel için; http://www.imdb.com/title/tt0104045/
  • altmışlarda "kake" serisiyle meşhur olmuş, adına turku 2011 avrupa kültür başkenti kapsamında sergi düzenlenen fetiş çizeri.

p.s. parfümü bile bulunuyormuş. olmadı bu.

bkz: "tom of finland retrospective", turku 2011, 16 ocak-18 aralık 2011
    http://www.turku2011.fi/tom-of-finland
  • turku'da arkadaşımla girdiğimiz, avrupa kültür başkenti olayı sonucu açılmış etkinlik yeri ve müzede -adını şu an hatırlayamıyorum- gördüğümüz çizimlermiş kendisi. sol frame'de görünce yazayım dedim bi şeyler. epey cesur çizimler yalnız söylemekte fayda var :)

edit: sizler için araştırdım maksat entry bilgi içersin logomo'da sergilenmiş idi.
  • bu sene finlandiya'da tom of finland temalı posta pulları çıkarıldı, hatta bir setine de ben sahibim. şahsen favorim poponun arkasındaki bıyıklı adam pulu.

haberi

bu pullar finlandiya'da bayağı konuşuldu.

hatta halpa-halli diye dindar bir süpermarket zinciri pulları satmama kararı aldı.
  • belgesel'den sonra çizimlerinden hayata geçirilmiş olan bir de film vardır.

link
  • dome karukoski tarafından yönetilen ve homoerotik çizimleriyle ünlenmiş olan touko laaksonen'in hayatını anlatan 2017 yapımı film. böyle bir sanatçının varlığından bu biyografi sayesinde haberdar oldum.
    film belli bir çizgide ilerliyor süresi boyunca ama o çizgi bir süre sonra sıkmaya başlıyor. normal sayılabilecek süresine rağmen çok daha uzunmuş hissiyatı oluşturmasının sebebi ise muhtemelen düşük temposundan kaynaklanıyor. aslında tempo yer yer artsa da etkisi o kadar cılız ki, çoğunlukla sıkıcı bir seyirde ilerliyor film. gerçi düşük temponun gayet de yakıştığı filmler var ama tom of finland sanki çok daha iyi çekilebilirmiş gibime geldi.
    dönemi yansıtış açısından ise başarılı bir film olmuş. oyunculuklar iyi, müzikler güzel.

--- spoiler ---

ıı. dünya savaşı'nda savaşan touko, savaş bitince ülkesine dönüyor. eş cinsel olduğunu saklıyor. zira o yıllarda çoğu yerde olduğu gibi finlandiya'da da eş cinsel olmak suç olarak kabul görüyor. cinselliğini; kendi cinsinden olanlarla, gecenin karanlığında parklarda, ağaçların arkasında, polislere yakalanıp darp edilme korkusuyla gizli gizli yaşıyor.

bir yandan da homoerotik çizimler yapıyor ve bu işte çok başarılı, çok yetenekli. (gerçek hayatta yapmış olduğu çizimlere baktım sonrasında. cidden çok seksi, çok estetik ve erotik çizimler.)
    neden sonra amerikalı bir yayıncı tarafından keşfediliyor ve amerika macerası başlıyor touko'nun. orada özellikle gey camiasında yaptığı çizimlerle ünleniyor.

film aşama aşama touko laaksonen'in renkli hayatını aktarıyor seyirciye.

--- spoiler ---
  • geçen yıl, finlandiya'da en çok satan kahve ürünü olduğu söylenebilecek juhla mokka'nın mümessili olan paulig firması, filmin anısına tom of finland kahvesi bile piyasaya sürmüştür.

edit: yazım düzenlemesi
  • finlandiya kökenli, avrupa'nın en meşhur gay ürünleri markası.
    https://www.swissmart.com/brand/tom-of-finland