• hakkında "one hit wonder" diyen şebekler var. üstüne bir de "overrated" diyorlar. keşke azalarak değil, pat diye yok olsalar bu kendini ve müziği bilmezler.
  • ölmemiş olabilir. bu arada adamın kendi akımını oluşturarak bir dönem müzik dünyasını baya bir etkilediği düşünülürse kendisi için "one hit wonder" demek enteresan. "one hit wonder" tarifini, ben birtane şarkısını duydum radyoda şeklinde düşünmeyin. kendi müziğini geçtim beraber çalıştığı isimler: eric clapton, epics, mudcrutch, traveling wilburys, stevie nicks, bob dylan, jeff lynne, george harrison, grateful dead, roy orbison, bonnie raitt, dwight twilley, prince, phil seymour, johnny cash...

edit: gerçekten ölmemiş olabilir, wikipedia ölüm bilgisini geri çekti.
  • yıllar önce axl rose'un tüm solo performanslarını zihnime kazırken; kendisiyle axl ile mtv müzik ödülleri'nde yaptığı free fallin düetinde tanışmıştım. (bonus olarak izzy stradlin de vardır hatta.)

nedense daha bir kaç gün önce bir arkadaşımın instagram story'sinde bu adamın sold out olmuş konserini gördüm. aklıma düştü, araştırdım -hatta bayağı iyi görünmesine şaşırdım.- aklıma o axl ile aynı sahneyi paylaştıkları video geldi ama açmadım.

tom petty bazılarımızın hayatına direkt, bazılarımızınkine dolaylı yoldan dokunan bir isimdi. iyi müzisyendi, işini iyi yapan, saygı duyulası müzisyenlerden. yani şu sıralar pek de sahip olmadığımız nesli tükenenlerden...

huzur içerisinde uyusun.
  • hala eklememi$ olduunu gorunce pek sevindigim rock müzisyeni... tom petty & the heartbrakers isimli grubun yaninda birde travelling wilburies gibin bi grubuda vardi ki bu travelling willburrys ayri bir baslik konusu olabilir...
    best of'lari pek guzeldir
    free fallin' parcasini severim

kuzularin sessizliginde vali'ninmi ne kizi aksam eve kacirilmaya giderken arabada american girl'ünü dinliyordu bunlarin...

here comes my girl....
    here comes my girl....
    yeah she looks so right
    she is all i need tonight
  • alt dudağının altında her daim bir ceviz taşıyan, lepiska saçlı, güler yüzlü, nazik bir rock müzisyeni.
    traveling wilburys grubunun ismi ise, bob dylan'ın: "adımız illa travelling willburrys olsun" ısrarlarına aleyhte oy veren petty'nin eseridir.
  • yeryuzunde yapilmis en guzel $arki olan "mary jane's last dance" i nasi bestelemi$ oldugunu bilemedigim $arkici.
  • ölüm haberini öğrendiğimde gençliğime veda ettiğim müzisyen. gençliğimde onun ve arkadaşlarının albümlerini büyük keyifle dinlerdim. o öldü ve benim için de bir dönem kapanmış oldu. traveling wilburys öte dünyada yeniden toplanıyor.
  • 1961 yılında kendisi 11 yaşında iken "follow that dream" filminin çekimleri için florida ya gelen elvis ile tanıştığına hayatının geri kalanının nasıl olacağına karar veren leziz müzik insanı.

mesele yeğenlerin petek dinçöz ve benzerleri ile tanışmasını önlemek, aman diyeyim.
  • 2 ekim'de tom petty 66 yaşında bilindik bir rahatsızlığı yokken, los angeles’ın malibu şehrindeki evinde sabah saatlerinde kalbi durmuş şekilde bulundu ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. elbette bu beklenmedik ölümü, müzik dünyasını şoka uğrattı.

tom petty and the heartbreakers ilk albümlerini 1976 yılında kendi isimleriyle çıkarmıştı. 2014 yılına kadar grup toplamda 14 tane stüdyo albümü kaydetti. bunlardan sonuncusu 2014’te çıkan hyptonic eye'dı. tom petty ve grubun ilk iki albümü, aslında şöhrete kavuşmalarını sağlamıştı. ama kariyerleri açısından esas patlamayı 3.stüdyo albümleri olan ve 1979 yılında piyasaya çıkan damn the torpedoes ile gerçekleşti. tom petty'nin ilk 3 albümde ve kariyerinin devamında görülen vokal tarzı, genel anlamda şarkıların verse kısımlarını konuşmaya yakın tarzda, nakarat kısımlarınıysa daha melodik söylemesiydi. hatta verse kısımlarındaki vokal tarzını lou reed'e benzetilebilir. ayrıca tom petty kariyerinin devamında, yaşı ilerlemesin rağmen sesini koruyarak, vokalinin yaşlanmamasını da sağladı. her ne kadar çok teknik bir vokal sahibi olmasa bile, bugüne kadar rock dünyasındaki yıldızların çoğunun seslerinin yaşlandığı göze çarpmaktadır.

the heartbreakers ve solo albümleri haricinde de tom petty, jeff lynne'nin biraz da eğlencesine kurduğu traveling wilburys grubunda da yer almıştı. ayrıca the heartbreakers kurulmadan önce müzik kariyerine başladığı mudcrutch'ı 2008’de tom petty toplayarak, toplamda 2 stüdyo albümü yapmasını sağlamıştı.

ölümünün ardından rolling stone dergisi tom petty'nin en iyi 50 şarkısı diye bir liste yayınladı. ben listemi 20 şarkıdan ve kronolojik şekilde oluşturacağım. tom petty'nin bana göre en iyi şarkıları; breakdown, refugee, don’t do me like that, here come my girl, the waiting, a woman ın love, you got lucky, rebels, jammin’ me, free fallin’, i won’t back down, learning to fly, mary jane’s last dance, you wreck me, counting on you, the last dj, good enough, first flash of freedom, something good coming ve shadow people diye saymaktayım. bu şarkıların albümlere dağılımına baktığım zaman, kişisel zevkime göre en çok hoşuma giden tom petty albümlerinin damn the torpedoes (1979) ve mojo (2010) olduklarını görüyorum, çünkü en fazla o iki albümden şarkı seçmişim. yani benim zevkime göre damn the torpedoes grubun gençlik yıllarının en iyi albümüyken, mojo topluluğun olgunluk yıllarının yıldızı.

sonuç olarak müzik dünyası beklenmedik ağır bir kayıp yaşadı. oldukça üretken bir müzisyen olan tom petty'nin şüphesiz bir sürü albüme daha imza atması bekleniyordu. fakat kısmet olmadı. artık büyük ihtimalle the heartbreakers liderini ve solistini kaybetmiş olarak, yoluna devam etmeyecektir. ancak tom petty and the heartbreakers isimlerini müzik dünyasına altın harflerle yazmış oldukları için hiçbir zaman unutulmayacaklardır.
  • geçmişten geldiğini düşündüğüm bi yol ozanı edasıyla gitar çalan ve ninniyi dahi rock yapan bi yol şarkıcısı
hesabın var mı? giriş yap