şükela:  tümü | bugün
 • rusya 2. futbol ligi'nde bir takım. geçen sezon 4. olarak süper lig'e çıkma şansını kıl payı kaybetmiştir.
 • yıllardır süren çabalarının meyvesini alarak 2004-2005 sezonunun sonunda rusya süper ligi vischaya'ya çıkmayı başarmıştır. ancak vischaya'da durumları pek parlak değildir.
 • adı söylemesi güzel futbol takımıdır.
 • (bkz: tomtom sokak)
 • logosunda sui generis yazan bu sempatik takım rusya'nın bir numaralı asansör markasıdır. birinci ve ikinci lig arasında gidip gelir. hadi onu yapamadı diyelim, bu sefer kıyısından döner. adını, şehre de ismini vermiş olan tom nehrinden alır. tıpkı yenisey krasnoyarsk veya buz hokeyinden örnek verilecek olursa amur habarovsk gibi.
 • 2015/16 sezonu sonunda çıktığı rusya premier ligi'nden, şanına yaraşır şekilde 2016/17'de düşecek olan takım. ligin ilk yarısını zaten alt sıralarda geçirmişlerdi, devre arasında "para bitti knk" diyerek çoğu oyuncularıyla yollarını ayırdılar. "belki bir mucize olur" diyordum ama ı ıh, ikinci yarının ilk maçında rostov'dan 6 tane yediler.

  ilk yarıdaki kadro bile 9 puan toplayabilmişti. sezonu toplamda 15 puan ve altında bitirirlerse hiç şaşırmayacağım. neyse, gidin bakalım. iddia ediyorum ki en geç üç sezon içinde yine dönecekler.
 • asansör firmasının asansör takımı
 • 2017/18 sezonunu rusya birinci futbol ligi'nde geçiren ve maddi problemler nedeniyle sorunlar yaşayan kulüp. buna rağmen küme düşme hattının 1 puan üzerinde, ligde kalmayı başardılar. gerçi, küme düşme hattında bitiren takımların çoğu da ligde kaldı alt ligden gelen takım olmadığı için.

  2018/19 sezonuna ise yine şampiyonluk adayı olarak başladılar. sezonun ilk iki maçında fire vermediler. şu an devam eden maçta da rotor volgograd karşısında 1-0 öndeler, dakika 49. yükselecek olurlarsa, devamını biliyoruz: 2019/20 sezonunda rusya premier ligi'nden düşecekler. *

  rus futbolunda "maddi problem" çok sık karşılaşılan bir durum ama tomsk yıllara meydan okuyor. ne kulüpler alt liglere düştü, ne kulüpler kapanıp gitti... bunlar iflas etmedikleri gibi hala premier lig mücadelesi veriyorlar. hayır bir de iki ucu boklu değnek. premier lig'e yükselirlerse gelirleri ciddi oranda artmıyor fakat ligde kalabilmek için yapmaları gereken masraf yükseliyor. yerel yönetimden alacakları para belli. şimdilik ortalık sakin olsa da uzun vadede tomsk'un batması şaşırtmasın kimseyi. gerçi zaten şaşırtmaz. değil bu başlığı okuyan türkler, rus futboluyla çok yakından ilgilenen tomsklu rusların bile "aaa, battık lan! daha demin premier lig'deydik!" diyeceğini hiç zannetmiyorum.