*

şükela:  tümü | bugün
 • filmlerde kötü tarafı tutmak eyleminin öncülüdür.. tom tutulur, jerry de hep kaçar, pis mendebur..
 • aslında göründüğünün tersine, ezilen tarafın tom olduğunu düşünerek, jerry'e sinir olmaya kadar vardırılabilecek fanatizm başlangıcı.
 • her sagduyu sahibi cizgifilm izleyicisinin yapması gereken ve hatta zaten yaptigi eylemdir bu..
 • aynı şey tweety sylvester çizgi filmlerinde görülür ... sylvesterın sonuna kadar arkasında olup bir an önce tweety yemesi için dua etmek gibi birşeydir ama jerry tweety göre biraz daha sempatiktir ... çünkü yer yer dayanışma içindedir tom ve jerry ... **
 • (bkz: dardanel tom)
 • hep mutlu sona ulaşan jerry olmuştur.insan tom'a acır..ekran başında tom'a akıl verir."nedir bu tom'un çektiği" denir.akabinde tarafı tutulan tom olur tabiki de...
 • kedisever bir kişi olmak da* buna neden olabilir.
 • kimin kazandiği kimin kaybettiği çok önemli değildir. sonuçta o yaratıkların biri kedi biri faredir. jerry sevimlidir. çok da sıçana lağım faresine benzemez. yine de hainlikte tomdan aşağı kalmaz. kıçı sıkıştığında spike olsun butcholsun hepsini kullanır. tom ise womanizer ve hedonisttir her zaman. tipik villain özelliklerinin hepsini taşır. kötüdür, sarkastiktir, jerry'ye eziyet etmekten hoşlanır.
  tom'u tutuşumun tek sebebi yetenektir. jerry hızlı koşan sıradan bir faredir. tom bir yetenek abidesidir. çizgi sinemanın jerry lewis'idir. yüzünü bin bir şekle sokar. gerektiğinde akordeon olur, gerektiğinde yuttuğu şeyin şeklini alır, hatta bir bölümünde evsahibesinin korsesini kanat gibi kullanarak uçar. bu kadar yetenekli bi aktör varken neden hızlı koşmaktan başka bi bok yiyemeyen bir fareyi tutacakmışım ki?

  - beyaz adam doğru söylemek. bundan sonra ben de tom ve jerry'de tom'u tutmak!
  - aferin geronimo.
 • son derece sağlıklı ve normal bir davranıştır. esas bütün çizgi film boyunca tek yaptığı içgüdülerinin sesini dinleyerek atalarının yüz yıllardır yaptığı gibi fare kovalamak olan ve hatta evde beslenmesinin sebebi de büyük ihtimalle farelere karşı beslediği bu içgüdüsel garez olan tom'un kötü olduğunu düşünmek abesle iştigaldir ve hatta gerzekliktir .

  tom gerçek hayatta olsa kedilerin şahı seçilebilecek derecede zeki ve becerikli bir hayvanken senaryo yazarından torpilli olan jerry'nin gerektiğinde fizik kurallarını bile ihlal ederek her defasında bu fedakar kediye karşı galip geliyor olması esas büyük haksızlıktır.

  bunca zaman senaristler tarafından olduğu kadar animatörler tarafından da kayrılan jerry'nin tom'a göre daha sevimli çiziliyor olması kitleleler üzerinde yoğun ve bilinçli bir tom düşmanlığının ve jerry sempatizanlığının pompalanmasına sebep olmuş, bunun sonucu olarak da yılardır pis ve hastalık taşıyıcısı olduğu bilinen, lağamlarda yaşayıp bokun bucağın içinde yetişen bildiğimiz boklu fare baştacı edilmiştir.

  bunun yanında yine yüz yıllardır insanoğlunun en büyük dostlarından biri olan ve fare gibi haşeratları evlerden uzak tuttuğu için sevilen beslenen yeri geldiğinde bir top yumakla boğuşmasını neşeyle izlediğimiz yumuşak tüylü sevimli kediler tom'un nezninde yerin dibine sokulmuş, insanlar daha küçük yaşlardan itibaren medyanın çirkin ve taraflı yayınlarıyla yanlış yönlendirilmiş adeta beyinleri yıkanmıştır.

  hal böyleyken her daim insanın en yakın dostlarından biri olmuş, evlerimizi açıp kışın gerek şömine önünde gerek sobanın yanında en güzel yeri verdiğimiz kedi dostlarımızı bir kalemde tukaka etmek esas garabet değil midir? tom elbette her ne kadar jerry ismiyle sempatik bir hava verilmişse de eninde sonunda hastalık taşıyan bir fare olan o pis yaratığı kovalayacak elbette yakaladığı yerde anasını bile belleyecektir.

  bilinçli bir televizyon izleyicisi olarak bunca zaman hiç bir propagandanın etkisinde kalmayıp sabırla tom'un jerry'nin kafasını koparacağı aydınlık günün hayaliyle yaşayan çilekeş insanlar işte gerçek aydınlar bunlardır. hepsine benden selam olsun.

  dünyanın tüm tom severleri birleşin!