şükela:  tümü | bugün
 • plastik kart ve numaraları, kapkara torbaları, yavşakça tombala diye bağıran sesleri, kirli suratları ile trakya'da halen bolca bulunan çingenelerdir genelde bunlar.

  iki hafta önce biri dadandı, iki kart vermeyi teklif etti. reddettim. üç kart dedi. yok dedim. hadi canım abim siftah yapacam dedi. sigara içmiyorum yallah dedim. uzadı.*
 • (bkz: pascal nouma)
 • her daim terli ve bıyıklı monopol kartı satan amcalar ve abiler.
 • nedense tamamina yakini kasketli ve pis sakalli insanlardir.
 • bunun bir küçüğü, çinkocudur. ilerde tombalacı olma ihtimalleri büyüktür. yılbaşı eğlencelerinde sivrilirler. biz de bütün sene onlara yılbaşında hediye etmek için, bahçemizde antipati besleriz. aman da ne şekerdir.
 • gerek tipi gerekse hal ve hareketleri bakımından (bkz: volkan demirel)
 • ogrencilik yillarinda ayni evde kaldigim tombis, ultra sosyal bir arkadas vardi.
  bu arkadas ayda yilda bir banyo yapar, insan bayiltacak derecede osuruk uretir, beden kimyasi sogan-sarmisak ikileminden tam anlamiyla bir kokarcaya esit tensel sivilar salgilar ,bir de ustune ustluk oyle bir pis bogazdi ki ne tip sekerleme, cips ,cukulata gorse somururdu, bir de bunlarin ustune horlamaz kukrerdi geceleri yastiga basina koyunca.

  gunlerden bir gun bu arkadas, mevsimlerden yaz ,ben cok terliyorum o benden bes beter terliyor, bu esnada bu arkadas bir tur donunu cekistirip hallice kilolu oldugundan donuna biriken teri bir sekilde buharlastirma girisimlerinde bulunur bir hareket gelistirdi.sonra bu el hareketi oyle bir hal aldiki arkadas issiz kasap misali butun gun toplari ile oynar hale geldi ,oyleki saatlerce bir noktaya gozunu diker orasina daldirdigi eliyle turlu turlu alttan uste, sagdan sola devinimler olustururdu, nerdeyse en ust duzey yoganin girdigi meditasyonlar duzeyinde.

  ne zaman bir sey olsa, hep bir agizdan cocuga ellerini yikadin mi diye sormaya baslamistik.iste sonra sonra tombalaci ismini taktik, adam isinin hakkini veriyordu ama, boyle elleriyle topu kavrayip evirir, cevirir, cevirir...
 • bir elinde sigaraları ve torbası diğer elinde kartlarıyla kahvehanelerde, birahanelerde gezerler. ellerindeki kartlar, yılbaşı tombalasında gördüğünüz 15 sayının bulunduğu kartlara benzemez. plastik gibidir, tek sıra halinde 5 sayı vardır. toplamda 90 taş/sayı, 18 kart vardır. rakamlar 1-19-37-55-73, 2-20-38-56-74 gibi 18 er olarak artar. çekecek olan kişi kartını alır taşları çekmeye başlar, işin erbabı kart almaz "8'e çekiyorum" "15 'e çekiyorum" der taşları çekmeye başlar, kartlardaki numaraları ezbere biliyordur yani. taşı 1 liradan çekersiniz, genelde 5 taş çekilir. en fazla 12 yada 14 taş çektirirler. kart üzerinde bulduğunuz her rakam için bir paket sigara alırsınız.

  "torbanın içinde gizli bölme var, o yüzden çıkmaz" diyenler var ama ben hiç görmedim. zaten taşı siz çekersiniz.
  her ne kadar pek seveni olmasa da, her işin, mesleğin bir raconu, saygısı vardır. şunu yapan pek yoktur, nadirdir ama hakkınızdır; taşın eksik olduğunu iddia edip taşları saydırabilirsiniz. bir taşı eksikse para vermezsiniz. dedim ya, nadirdir ama taşlar tombalacının namusudur o yüzden pek eksik çıkmaz.

hesabın var mı? giriş yap