• öğrenci işleriyle yaşanan gerçek bir diyalog:

-: 10.kura sınıf açılıyo' mu
    +: yook 10 yok
    -: 9 var mı?
    +: 9 da yok
    -: ne var
    +: 9 var
  • 5 senedir bu kurumda çalışan biri olarak, kuruma girdiğim ilk zamanlar 25 yaşında gayet sosyal biriyken benden 5 senedir haftasonu 9 saat çocuk sınıflarına giren ve hafta içi 21:00'de işten çıkan 30 yaşında bir asosyal yaratmış olan kurumdur. bu yüzdendir ki çalışan kadın hocaların çoğu ya boşanmıştır ya da evlenememiştir.

edit: 2015 ağustos itibari ile 7. senem oluyor. ve haziran'da evlendim. bakalım ne olacak... :p

edit2: 2017 ağustos itibariyle 9. senem oldu. bi sıkıntı yok. insan çalışma arkadaşlarını ve öğrencilerini sevdi mi üç maymunu oynayabiliyor bir yerden sonra.

edit3: eylül 2018 itibariyle 10 yıllık maceramı sonlandırıp iş konusundaki yardırmalarımı bir başka kurumda (bkz: vakıf üniversitesi) devam ettirmekteyim. yayında ve yapımda emeği geçenlere teşekkür ederim.

edit4: yıl oldu 2021. 2020'ye korona ile başlayıp hala korona ile mücadele ediyoruz. ben hala aynı özel üniversitede (`:türkiye'nin korona döneminde tek hibrit eğitim verip yüz yüze sınav yapan üniversitesi`) yardırıyorum.
  • istanbul şubesi nde öğrenim gören öğrenciler, kurumun yeri itibariyle kötü yola düşme tehlikesinden binanın arkasındaki karakol sayesinde kurtulmaktadırlar.
  • türk atılgan'ında turist ömer'e tanımlanmış kullanıcı adı.

email erişimi için mailto:tomer@uzayyolu.org
  • turkce, ingilizce, fransizca, almanca, italyanca, ispanyolca, japonca, cince, rusca, arapca, macarca, cagdas yunanca, hollandaca, azeri turkcesi, kirgiz turkcesi, kazak turkcesi, ozbek turkcesi, turkmen turkcesi kursları düzenlenmekteymis. (bkz: bu romalilar kafayi yemis)
  • ankara şubesinde çok sağlam fransızca ve ispanyolca öğrenilebilen kurum

ancak son zamanlarda ispanyolca bölümlerinin çok kötüleştiği rivayet edilmektedir
  • ankara üniversitesi rus dili ve edebiyatı bölümü öğrencilerinin rusça öğrenmek üzere ocağına düştükleri kurum.

öğrencilerin büyük bir çoğunluğunca belirlenen strateji tömer'in temel kurlarını tamamlayarak bölümden mezun olabilecek kadar rusça öğrenmek üzerine kuruludur. bunu yapmak istemiyorsanız yurtdışı imkanlarınızı gözden geçirebilir ya da evde kendi kendinize rusça öğrenmeyi deneyebilirsiniz. eğer eylemsizlikte ısrar eder ve kendinizin dahi anlamadığı bir biçimde mezun olmayı başarırsanız benim durumuma düşer ve yaşınızı dahi söyleyemez halde diploma alırsınız. bir rus ansızın yolumu çevirip yaşımı soracak diye o kadar çok korkuyorum ki.
  • bünyesinde, bağlı olduğu üniversiteden mezun eğitimcilerine taşeron işçi muamelesi yapan kurum. ankara şubelerinde bu sene ya sev ya terk et tekniğiyle imzalattıkları sözleşmeyle öğretmenlere girdikleri saat başına ücret ödeme sistemini yürürlüğe koydular.
  • ankara şubesinde almanca kursu almakta olan öğrencilerini üzmüş kurumdur.

çok kaliteli,tecrübeli hocaları vardı, ancak sorun şudur ki hocalara eskisinden daha kötü şartlar içeren adaletsiz bir sözleşme dayamışlar ve bu yüzden de hocalar kurumdan ayrılmak zorunda kalmıştır. bu ay sonunda tömer'e veda edeceklerdir.

çok yazık oldu.
  • ankara üniversitesi tarafından dayatılan bir husus var bu arada...sınıflar en az 7 kişi olmalı ve sınıfların açılabilmesi için kural ve kıstaslar var. her kur başında çekilen karın ağrıları, sınıfların açılması için üstümüzdeki kişilere adeta yalvarmamız cabası. bu kesinlikle tömer'in değil ankara üniversitesinin kararı. ilk 2000 bursu neticesinde ankara üniversitesini kazanan 2000 öğrencinin tömer'e akın ettiğini düşünün. ve o öğrencilerin ücret hanesinde = 0.00 yazdığını düşünün. farzedelim sınıf 16 kişi. kalabalık bir sınıf. bir bakılıyor sınıf içersinde sadece 4 kişi ilk 2000 burslusu çıkmayabiliyor onlar da atıyorum öğrenci indirimli ya da memur indirimli vs. dolayısı ile sınıf başına kazanılan ücret o kadar düşüyor ki. her ay bu hesaplar yapılıyor ve bölümlere ihtarlar yağıyor. ben işin ticari boyutundan anlamam. ama kurtarmıyor olayının arkasında yatan şeyi ne öğrenci işleri engelleyebiliyor ne de bölümler. malesef "emir böyük yerden".... emin olun sınıfın kapatılması demek o sınıfa girmesi planlanan öğretmenin bir anda haftada 10 saat ya da 6 saat eksiye düşmesi demek. yani ayda 40 saat ya da 24 saat... 24 saat eksisi olan bir hocadan yapılan kesinti epey fazla. inanın ne hocalar ne bölümdekiler sınıfların kapanmasını istiyorlar. bir birey olarak, telefon numarasını çevirip kusura bakmayın yeterli çoğunluğu sağlayamadığımız için sınıfı şu an açamıyoruz ama biz sizi mutlaka bilgilendireceğiz derken insanın karnına giren sancıları yaşamadan bilemezsiniz. ya da kalabalık bir sınıfın sadece 450-500 lira gibi bir para getirdiğini görünce (burslular, aü öğrencileri, öğrenciler,memurlar)bazen kurumların kendilerini devam ettirebilmeleri ya da çevirebilmeleri için bu tarz şeyler gerekiyor.acımasız ya da değil. ben mali işlerden zerre kadar anlamayan bir insan olarak ahkam kesmem çok kolay. belki de bunu bize dikte eden ve mecbur bırakan insanların da vicdanları sızlıyordur... kim bilir...
hesabın var mı? giriş yap