şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: thompson m1a1)
 • amerikan tarihinin sadece 25 yılını kapsasa da klasik amerikan kültürünün en önemli simgelerinden birini oluşturan silah.

  ismini mucidi olan general john t. thompson'dan alır. küçük silahlar konusunda bir uzman olan thompson elde taşınabilen bir makineli tüfeğin hayalini kurmuş ve birinci dünya savaşını sonlandırabilecek bu tüfeği yaratabilmek için ordudan ayrılmıştır. john h. 'gathling gun' parker ve louis a. lagarde ile yaptığı çalışmalar sonrasında 45 kalibrelik 100 mermiyi 4 saniye gibi bir sürede ateşleyebilen bir hafif makineli silah icad eden thompson buluşuna kendi adını vermiştir.

  ağır makineli silahların aksine ateşleme ve besleme ünitelerinde basit ve hafif sistemleri kullanan silah annihilator adı ile üretilmiş daha sonra resmi ad olarak “thompson submachine gun”ı kullanmıştır. silahın üretilip avrupaya gönderilmek için new york rıhtımlarına gönderildiği tarih 11 kasım 1918dir. bu tarih aynı zamanda birinci dünya savaşının bittiği gündür. savaş bittikten sonra üretilen silahlar ordu dışına pazarlanmaya başlanmış , özellikle al capone, john dillinger ve machine gun kelly gibi popüler isimlerle birlikte anılması ününü arttırmıştır. 1925 1934 yılları arasında 225 dolar karşılığı herkese satılabilen silah bu tarihten sonra devletin getirdiği sınırlamalara maruz kalmıştır.

  ikinci dünya savaşının sonlarına kadar yoğun olarak kullanılan silahın tommy gun olarak anılan, filmlerde gangsterlerin elinde gördüğümüz maodeli m1928a1dir. m1928a1 tambura olarak adlandırılan silindirik 'drum' şarjorle çalışıp 50 ya da 100 mermi alabilen bir modeldir bunun dışında sadece kutu şarjörle çalışıp 20-30 mermi alabilen m1a1 ve ateşleme sisteminde farklılıklar gösteren m1 modelleri vardır. serinin son modeli grease gun olarak da bilinen m3a1'dir. silah yerini çok daha ucuz olan sten'e bırakmıştır.

  taşınabilir ilk makineli tüfek olan tommy gun gangster filmi ikonografisininin en önemli parçalarından biridir. siyah bir sedan'ın camından ateşlenen tommy gun olmadan bir gangster filmi düşünmek imkansızdır.
 • (bkz: gatling gun)
 • (bkz: tommy gunn)
 • al capone un ön ayak olduğu valentine day katliamının baş rol oyuncusu olan silahtır.
 • fallout 2'de new reno'daki bouncer'larin kullandigi silah. acayip bi mermi kullaniyordu galiba. cok iyi bi$ey degildir.

  (bkz: grease gun)
 • fallout 2'deki versiyonu drum $arjorlu, 50 mermi alabilen bir silahtir. 45 kalibre mermilerin tanesi 3 - 20 hasar verir. bouncerlarda bulunmasi, tarihte bu silahin cogunlukla mafya baglantili ki$ilerde olmasina yapilmi$ bir gondermedir.
 • mafya silahlarından tanıdığımız, 2. dünya savaşında da önemli yer tutan ama en önemli ününe gangsterler ile ulaşan, elde taşınabilir hafif makinalı tüfek
 • pek neşeli clash parçası. 78 çıkışlı give em enough rope albümlerinde bulunur bu leziz drum ataklarıyla bezeli olay. sözleri:

  tommy gun
  you ain't happy less you got one
  tommy gun
  ain't gonna shoot the place up
  just for fun
  maybe he wants to die for the money
  maybe he wants to kill for his country
  whatever he wants, he's gonna get it!

  tommy gun
  you better strip it down for a custom run
  tommy gun
  waiting in the airport 'till kingdom come
  an' we can watch you make it
  on the nine o'clock news
  standing there in palestine lighting the fuse
  whatever you want, you're gonna get it

  tommy gun
  you'll be dead when your war is won
  tommy gun
  but did you have to gun down everyone?
  i can see it's kill or be killed
  a nation of destiny has got to be fulfilled
  whatever you want, you're gonna get it!

  tommy gun
  you can be a hero in an age of none
  tommy gun
  i'm cutting out your picture from page one
  i'm gonna get a jacket just like yours
  an' give my false support to your cause
  whatever you want, you're gonna get it!

  boats an' tanks and planes, it's your game
  kings an' queens an' generals learn your name
  i see all the innocents, the human sacrifice
  and if death comes so cheap
  then the same goes for life!
 • sanayide köpeklere verilen isimdir. pek bi hırçın olurlar kendileri, tükkanın önüne kimseyi yaklaştırmazlar.