şükela:  tümü | bugün
  • ankara üniversitesi tıp fakültesi’nden 1982'de mezun oldu. hacettepe üniversitesi tıp fakültesi’nde iç hastalıkları anabilim dalı'nda iç hastalıkları uzmanlık eğitimini 1989'da tamamladı. aynı anabilim dalının endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları ünitesi'nde 1989-1992 yılları arasında yandal ihtisas eğitimi yaptı. 1993'te doçent, 2000'de profesör oldu.

1999-2001 arasında abd'de virginia'da diyabetik nöropati patogenezi konusunda araştırmalarını sürdürdü.

hacettepe üniversitesi tıp fakültesi'nde öğretim görevlisidir.

ilgi alanı şeker hastalığı (diabetes mellitus), diyabetik nöropati, nöroendokrinoloji ve akromegalidir
  • "amiodoronun 1 tabletinde kaç mg iyot bulunur? ama olmuyo çocuklar hiç okumuyosunuz"
  • tomris hoca ünlüdür bu kadar ama sınavda kimle konuştuysam iyi davranıyormuş hep.gerçi hacettepede "miş"li "muş"lu şeylerden çok vardır bir efsane de olabilir tabi.
  • hacettepe üniversitesi tıp fakültesi'nde olan hocadır. endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları dalında 1993 yılında doçent, 2000 yılında profesör ünvanını almıştır.
  • kendisi görebileceğiniz en düşünceli, en nazik, en tatlı ve en hoş sohbet insanlardan biridir. gerçekten çok severim hocamı. çok değerli bir insandır.
  • " herşeyi bilir "
    " yahu şunun da patofizyolojisinde bilmediği şeyler olsun"
    "bu hastalığı da bilmeyiver be"
    "dersine girmeyerek o'nun terk edeceğim ama kaçıracağım hayati bilgilerden korkuyorum"

" tomris, dalında herşeyi en iyi bilendir .. "

.....

daha çok gider bu. tomris hoca'mın bilgisini ve bilgisinden öte mütevaziliğini kelimelere sığarak anlatabilmek gerçekten imkansızdır. iskender sayek hocamızın lakabı, çok aşırı ders çalışanlara verilen " inek " ünvanının "i" harfinin iskender isminin i harfinden geldiği hacettepe tıp'ta bir şehir efsanesidir. gerçekten öyledir, iskender hoca'mın bilgisi, çalışkanlığı kelimelere sığmaz ama babacım, pakistanlı babam, pakistanda tıp eğitimi sadece çok zengin ve varlıklıların alabildiği bir eğitim olduğu için mecburen sadece tek full burslu ziraat olduğu için o bölümü okuyabilen ve sonunda onlarca resmi, çok saygın dergilerde yayınlanan makalesiyle ziraat profesörü olan babacım, çalışkanlıkta çok meşhur, biricik iskender sayek hocamızı, ineklikte, yani ders çalışmada babam donunda sallar ve bu yetmezmiş gibi babam 5 dilde hakim, bilingual değil, tetralingual yahu. inanılmaz bir olay banacımın sahip olduğu sırf dil bilgisi, hakimiyeti gerçekten muazzam.

bir kendi 5-6 milyonluk baruhi kabilesinin dili, baruhice. babacım " bu üfürüktendi, yaramaz bir dildi." diyor, sonra geçen gün habertürk'ün "dünya'nın en zor dilleri " haberinde yer alan urduca, babacım buna da " hikaye " dedi. babama " habere göre bu en zor dillerdenmiş" dedim, babam gülüo, " dalga mı geçiyorsun" diye eğleniyor. peşinden hemen soruyorum, " sizin memlekette gerçekten zor bir lisan var mı ?" soruyorum, varmış. pakistan'da asıl zor olan sindçe imiş. en zor lisan buymuş. neden diye soruyorum. çünkü sırf sindçe alfabesinde 52 harf varmış. " gerçekten çok zordu" diyor babacım. birde bu dil bizim azericeyle ürkçe arasındaki çok özel ilişki gibiymiş, yani koskoca hindistan'da sindçeye çok benzer bir dil kullanıyormuş. yani urduca gibi ordunun, gazneli mahmud gibi birinin kurduğu yarı çakma bir lisan değilmiş. sindçe temelini çok eski bir lisandan alan gerçekten kadim bir lisanmış. birde afganistan'da, " büyük iskender'in getirdiği " kadim sarışın insanların çocukları var." dedi babam. bunlar sarı saçlı ve mavi gözlüymüş, ayrıca bunlarda içki serbestmiş. bu sarışın, renkli gözlü, kadim insanlar, taliban oralara gelince dağlara kaçmışlar. " cesur ve mert insanlardı ." diyor babacım. eh tabi, büyük iskender'in geleneği ve adabı, 1000 yıllar sonra bile 1000lerce yılın ardından sonra bile, afganistan dağlarında, aşağıda çulsuz taliban varken bile sürüyormuş.

işte tomris erbaş hocam da bu gelenek ve terbiyedir. belki zarif, ince ruhlu bir hanımefendi'dir ama binlerce yıl sonra büyük fatih ve lider, komutan, asker, devlet adamı, " büyük iskender " in geleneğini bir hanımefendi olarak hacettepe üniversitesi tıp fakültesi'nde sürdürmektedir.

ve az toparlayım; işte iskender sayek hocamız tüm hacettepe tıp fakültesi tarihinin en çalışkan akademisyenlerinden biriyse ve çok büyük yoksulluk, fakirlik çektiği, bazı günler sadece kuru ekmek bulabildiği için sadece onu yiyebilen babacım, full bursu olan tek bölüm, branş olduğu için mecburen tam bursla okuyup ziraat profesörü olabilen ve çalışkanlıkta iskender sayek hocamızdan gerçekten daha çalışkan olan babacığım ve tüm bunlar yetmezmiş gibi 5 dile hakim olup, konuşabilen, anlayabilen, yazabilen, yani tetralingual olan, kısaca önce baruhice sonra habertürk'ün dünyanın en zor dili diye yutturmaya çalıştığı orduca, yani urduca, peşinden azerice-türkçe gibi hindçe ile çok yakın akraba olan ve alfabesindeki 52 harfle gerçekten aşırı zor bir dil olan sindçe ve ana dili gibi hakim olup, konuşabildiği dünyamızın en hakim ve yaygın lisanı olan ingilizce ve tüm bunların üstüne türkçe konuşabilip yazabilen ve yani gerçek bir tetralingual olan ve çalışkanlıkta çok meşhur olan iskender sayek hocamızdan bile daha çalışkan olan babacığımın, yani ineklikte devleşmiş olan iki mega dev akademisyen, öğretim üyesinin çalışkanlık toplamını donunda sallayabilen bir akademisyen ve öğretim üyesi'dir tomris erbaş hocam.

endokrin hastaları kendisine gözü kapalı gidebilir ve yakınları, hepsi tamamen güvenebilir ayrıca öğrencileri, stajyerler, dönem 3ler kesinlikle derslerini kaçırmasınlar. dilerim yaş haddine kadar hacettepe'de dayanır ve sonra 70-75 yaşına kadar öğretim üyeliğine ve tıp talebesi, öğrenci, genç doktor adayları yetiştirmeye, eğitmeye devam eder.

özetle, tomris hocamı anlatmak kelimelere sızmaz. sadece bilgisi değil mütevaziliği de inanılmazdır. dilerim televizyon kanallarında sağlık programlarına katılacak zamanı olur.

endokrin'de alper gürlek hocam da çok iyidir. zamanım olduğunda uzun, bilgilendirici bir entryi alper hocamıza da yazmam gerekiyor ama hepimizin kabul etmesi gerekir, kızlar her zaman daha çalışkandır bu yüzden sizi,

ömrüm uzun hocamızın başlığına davet edelim. ömrüm hocamız, hep birincidir ve o'da enfeksiyon profesörüdür. enfeksiyon hastalıklarında da ömrüm hocamıza gözünür kapalı gidebilirsiniz. yani kısaca toparlarsam;

endokrinoloji --- > tomris erbaş
    enfeksiyon --- > ömrüm uzun

profesör dr. adreslerinizdir.

çok değerli, kaliteli, nazik, hoş sohbet biricik hocalarımı çok özledim. kendilerime içten saygılarımı gönderirim, dilerim zamanları olur ve televizyon programlarına çıkar ve halk sağlığı hizmeti de verebilirler,

sağlıcakla kalsınlar, hugs .
  • hacettepe dahiliyenin prensesi hocamizdir. cok harika ders anlatir, cok iyi bir insandir amma velakin zeka dolu karmasik ve zor sorular sordugu icin ogrencilerin korkulu ruyasidir.
  • doğru hacettepe dahiliye'nin prensesi'dir ama hacettepe endokrin'in kraliçesi'dir.

yıllar önce m alper gürlek hocamız '' beni yıkamazsınız '' diye bize esip gürlemişti ama tomris hocam alper hocamızı hacamat eder, arada da antalya'mızın gerçek gururu selçuk dağdelen ağabeyimiz kaynar. sağlık olsun, zaten kızlar her zaman erkeklerden daha iyidir ve hacettepe endokrin komple hacettepe'nin en iyi bölümlerinden biridir. yani kısaca, tomris, alper veya selçuk hoca, asla derslerini kaçırmayın ve zırlayın, çünkü ağlamayan öğrenciye etüd, eşsiz vaka tecrübelerini anlattıkları sunumlar vs. olmaz. zırlayın ve peşine düşün, sizi kırmazlar.
    ...

tomris hocamız resmi facebookimliği, sayfası almayarak tüm öğrencilerini üzmektedir ama canı sağ olsun, en nihayetinde o'da efsanevi türk kızı ekolü mensubudur. en garantisi adına unofficial bir hayran sayfası açmaktır. türk kızı'nın gözüne ancak böyle gireriz.

kendisini çok özlediğimden tekrar yazdım başlığına, özelden aylar önce entry numaramı vererek bir başka yazar arkadaşımız birşeyler sormuş, hemen yukarıdaki entry çıktı sözlük içi özel mesajda gözüken entry numarasını tıklayınca..

tomris hocamın başlığında yazdığım daha önceki entryde bahsi geçen bir ifadem yüzünden yazar arkadaşımız bir şey soruyormuş ama gerçekten güzel bir tesadüf oldu.

tomris hocamın başlığındaki ikinci saygı sevgi ve özlem entrym bir işe yarasın. hütf'te yaş haddine kadar gitmesini ve sonrasında 70 veya 75 yaşına kadar özel bir üniversitede akademisyen ve eğitimci görevini sürdürmesini çok isterim.

hasta bakıp yorulmasına hiç gerek yoktur, çünkü sınavlarında kesinlikle düz ezber bilgisi kazma zor sorular sormaz ama zeka dolu, düşündürücü sorular sorur. yani sınavlara tomris hocamdan girmek bile şanstır, çünkü sınav sorularıyla bile ciddi ciddi düşündürür ve sınavında dahi ücretsiz ders anlatır.

bu yüzden """ kraliçe hoca """ 'dır.

facebook sayfası açmasını dilerim. selçuk abimiz bu konuda kendisine hocalık yapabilir ;)
  • lütfi çöplü hocamın başlığına yazımın aynısını başlığına kopyele yapıştır yapıyorum çünkü aynı sözler, biricik tomris erbaş için tamamen geçerlidir.

hacettepe’mizin biriciği ..

ayrıca kendisi:

doktorluk anılarım ve akademisyenlik maceram

kitabını mutlaka yazması gereken dev akademisyenler grubundadır.

yok öyle okeye, tavlaya, bataka, yada şortları cekip yazlıkçılar moduna geçmeye kaçış yok sayın hocalarım. ( kadınlar konken ve kadın günü )

gerçek bir prof alademisyen son nefesine kadar böyledir.

ben bunu bilir ve yazarım.

barok müzik gecesi’nde bach çalamayan cso’ya “ bach çalın ” diye bağırdığım gibi hepiniz muazzam mesleki tecrübelerinizden oluşan:

doktorluk ve akademisyenlik anılarım

kitabını mutlaka yazıyorsunuz. ben ekşisözlük’e: burası biricik özel bir sosyal medyadır, kurumsal bir önemi vardır, homo saphiens evriminin önemli bir parçasıdır diyerek sahip çıkıyorsam, sizde mesleki anılarınızı, eşsiz tecrübelerinizi yazarak insan evrim ve gelişimine sahip çıkmaya son nefesinize kadar sahip çıkmaya devam edeceksiniz.

yok öyle ben yaşlandım, yaşım 65’i geçti diyerek alta şort mayoları çekip gündüz güneşlenmek akşama okeye taş çalan yedek oyuncu olmak..

tüm biricik hocalarıma saygılarımla..
  • """ " hastasıyız " """

,

episode 1 .