şükela:  tümü | bugün
 • bilinen ilk türk kadın hükümdar. örnek alınası kadın
 • ordusunun çoğunluğu kadın savaşçılardan oluşan bilinen ilk türk kadın hükümdardır . iranda hüküm süren kiros'un kafasını kopartıp kan dolu bir fıçıya attırarak "hayatında kan içmeye doyamamıştın , şimdi doya doya iç" demiş ve benim gönlümü fethetmiştir kendileri .
 • türk değil iskitli olduğu söylenen hükümdar.
 • örnek aldığım türk katunu
 • türk değil iskitliymişmiş. hani kaynak? hani kanıt? hakkında doğru düzgün bilgi bile bulanamazken, arkadaş tomris katunun bizzat kendi söylediği sözü bize iletiyor te allahım ya.. ah şu çılgın wölfler.
 • dunyanin ilk kadin hukumdari.
 • tomris hatun saka türklerinin büyük hükümdarıdır tarihte büyük pera imparatoru kiros ile yaptığı mücadeleleriyle bilinir.

  büyük kiros zamanında medleri(medler,tarihte antik kürtler olarak düşünülür fakat kesin net bir bilgi yoktur.)yenerek iran'ı,*lileri yenerek mezopotamya'yı ve anadoluyu işgal ederek * imparatorluğunu kurar.gözünü sakalara diken kiros sakaların yurdunu işgal etmeye kalkışır fakat sakalar kirosa yanmış topraklardan başka bir şey bırakmaz.buna bir son vermeyr karar veren kiros tomris hatun önderliğindeki sakalar ile karşı karşıya gelir kiros savaşta ölüt ve saka hükümdarı tomris hatun kiros'un kafasını kan dolu bir tulumun içine atar hayatında kan içmeye doymamıştın, şimdi seni, kanla doyuruyorum!" der.

  tomris hatun tarihte bilinen ilk kadın hükümdardır ve bir türktür.
  persler bir daha türk topraklarına akın düzenleyemezler.
 • yabancıların "pers" olarak gösterdiği hatundur. türk mü pers mi bilinmiyor. ama bildiğim tek şey tomris'i bir tek bizim türk olaralk gösterdiğimiz, diğer ülkeler bunu kabul etmiyor (!?)
 • dünyadaki ilk kadın hükümdardır. adı türkçe karşılığıyla “demir(temir) iz” anlamına gelmektedir. kocasının ölümünden sonra sakalar'ın başına geçmiştir.

  alp er tunga’dan beri toprakları genişleyen sakalar’ın, yayılmacı politikası en sonunda persler’i rahatsız etmeye başlamıştır. kral kiros barışçıl politika güden bu kadın hükümdarla savaşmadan önce ona evlenme teklifi etmiştir. amacı; evlenerek saka topraklarını kendi imparatorluğuna katmaktır. ama tomris hatun bu hileyi görür ve kiros’un evlilik teklifini reddeder. bunu hazmedemeyen kral, büyük bir ordu toplayarak saka topraklarına saldırır. savaş sırasında tomris hatun turan taktiği ve kurt oyunu taktiğini uygular. bu savaşta tomris hatun güç bakımından üstün olmamasına rağmen kral kiros u mağlup eder.

hesabın var mı? giriş yap