şükela:  tümü | bugün
 • kimsenin adini bilmedigi suzanne vega parcasi.. dit dit dii dit dit didii dit diye giden repeat'iyle unludur.

  ayrica melodiye bamba$ka bir anlam veren sozleri vardir..
 • grup vitamin de bu $arkiyi "yaki$ir mi" adiyla yorumlami$tir . bu versiyonda nakarat kismina dogru

  kalin altin zincir takmazsan
  yakani bagrini acmazsan
  olur mu senden maganda
  yaki$ir mi sana

  dabbap borey rappap borey
  rappap rappap borey borey

  $eklinde sozler gider durur ..
 • suzanne teyze sabah sabah tom'un yerinde otururken gorduklerini aklindan gecenleri anlatir sarkida: adamin kahve koymasini bekliyorum, sadece yarisina kadar koyuyor, ben itiraz edemeden kapidan giren birilerine bakiyor. "seni gormek ne hos" diyor gelen kadina, kadin semsiyesini silkeliyor. merhabalasirlarken ben diger tarafa bakiyorum, gormezlikten geliyorum, sut koyuyorum kahveme. gazeteyi aciyorum, ickiden olen, tanimadigim bir aktorden bahsediyor. falimi okuyorum, karikaturlere bakiyorum, o sirada birinin beni izledigini hissediyorum, disarida bir kadin var, beni gormuyor, camda kendisine bakiyor, etegini duzeltip, corabini cekistirirken bakmamaya calisiyorum. yagmur durmayacak, katedralin canlarini duyuyorum, senin sesini dusunuyorum, ve yagmur baslamadan cok once geceyarisi yaptigimiz piknigi. trene yetismem lazim.
 • ...
  and i look
  the other way
  as they kissing
  their hellos
  ...
  there's a woman
  on the outside
  looking inside
  does she see me?

  no she does not
  really see me
  couse she sees
  her own reflection

  and i'm trying
  not to notice
  that she's hitching
  up her skirt
  ...
 • seinfeld dizisinde kahramanlarin bulusup yemek yedikleri restoran.
 • uzun süre dinledikten sonra sözlerini keşfettiğim ve çok hoşuma giden, hikaye dinliyormuş hissi veren şarkı.
 • "and instead i pour the milk" derken sarkida milki soyleme aksani ile beni benden alan sarki.
 • hatunun solitude standing albümünde uslu bir enstrümantal yorumu vardır. olmuştur sana tom's breakfast...
 • şarkıda bahsi geçen restoranın gerçek hayattaki adı "tom's diner" değil, "tom's restaurant"tır aslında. bu restoranın dışındaki neon sign'ın "restaurant" kısmı, seinfeld karakterlerinin buluşup buluşup yemek yedikleri restoranın dişarıdan görüntüsü olarak da karşımıza çıkar. (neon işaretin "tom's" kısmı hiçbir zaman görünmez, çünkü restoranın dizideki adı monk'stur, yani "keşiş'in yeri".) şarkıda bahsedilen katedral de 112. cadde ile amsterdam avenue'nun kesiştiği yerdeki "cathedral of st. john the divine" olup, kendisi dünyadaki en büyük episcopelian katedraldır. suzanne vega barnard college'da okuduğu yıllarda columbia/barnard öğrencilerinin vazgeçilmez buluşma noktası olan bu tom's restaurant'ta yıllarca yiyip içmiş (ve bir rivayete göre hesabı ödemeden sıvışmış), şarkı için de oradan esinlenmiştir.

  iyice detaya girmek gerekirse, bu "tom's restaurant" bildiğiniz yunan restoranıdır, gayet güzel gyro yapar, işletenler de yunanlı bir ailedir, aralarında türkçe bilenleri bile vardır. eskiden günde 24 saat açıktı, sonra gece 2'de kapatmaya başladılar, sevenlerinin kalbini kırdılar. bir de oradaki garson kız bana çok fena hallenmişti, sürekli viskimi tazelemek bahanesiyle yanıma geliyordu, onu hatırlarım.
 • rem in de hiç kendilerine yakışmayacak şekilde sözlerini değiştirip dalgasını geçtiği şarkıdır...