şükela:  tümü | bugün
 • hollandali orkestra sefi, organist ve harpsichordcu. özellikle 17. ve 18. yüzyil müzigi üzerine egilen koopman, amsterdam barok orkestrasi ve korosunun kurucusudur. johann sebastian bach'in bütün kantatlarini bu orkestrayla kaydetmeye devam ediyor, birkac yildir da händel'in org koncertolarini derliyormus.

  http://www.tonkoopman.nl/
 • johann sebastian bach'ın 200 kantatını insanlığa set halinde sunmaya yeltenen ve şu ana kadar 12 albümü piyasada bulunan serinin 16. albümünün kayıtlarını gerçekleştiren yüce insan.

  albümleri piyasaya çıkaran fransız erato'nun warner music tarafından satın alınması ve warner'ın bu olağanüstü projeye çomak sokup ağustos ayında desteğini çektiğini açıklamasının ardından; azminden taviz vermeyerek bu projeyi öyle ya da böyle başka müzik şirketleri altında bitireceğini söyleyen şahıs. neyse ki, anlaşmalar sayesinde albüm kayıtları erato tarafından finanse edilmektedir ve hayal dünyasına akmamızı sağlayacak set başka firmaların adıyla da tekrar yayınlanabilecektir.

  projenin 22 albümden oluşmasını bekleyen bu bachsever, gerekirse evini bile ipotek ettireceğini ama bu albümü tamamlayacağını söylemektedir.

  şu ana kadar 12 albümde 45000 kopyaya ulaşan birisini düşündüğünüzde, herkese bach ile coşmayı aydınlanmayı dilemekten başka kelam edemiyoruz.
 • johann sebastian bach'in organ calismalarindan birkacinin yorumunu koopman'dan dinlemeden olmemek gerekir; bu sebepten biraz acele etmek de yarar var. robert woolley, karl richter, lionel rogg ve gustav leonhardt'in da calismalarini asla unutmamali; fakat kisisel olarak koopman'dan aldigim keyif tarif edilemez.
  akla ilk gelenler: bwv 564, 565, 572, 542...

  ayrica bach'in tum organ calismalarini kaydetme arzusu bachseverlerin kalbinde kendisini ayri bir yere tasimistir.
 • johann sebastian bach yorumlarında tek, bach kadar sevilesi müzisyen, şef, reis. amsterdam baroque orchestra'sı ile kaydettiği çift cd den toplam 24 şarkılık cantatas albümü özellikle soğuk kış gecelerinde şahanedir. velhasıl (bkz: üşüyoruz reis)
 • bach hayranlarının yeni dönemdeki idolü olan tonton amca. amsterdam barok orkestrası mevcut orkestralar arasında en temiz tınıyı elde eden en ahenkli orkestradır kanımca. örneğin şu performans ton koopman'ın orkestra ve korosuna ne kadar hakim olduğunun kanıtıdır. http://www.youtube.com/watch?v=yr4a2gng0y0
 • 16 cd'lik enfes bir" bach complete organ works" seti bulunan dahi organist.
 • bach'in 20 bilmemkacinci kusaktan ögrencisi.

  bach icin fazla barok ve fazla ornamantasyoncu kaciyor. orgda, klavsende veya orkestra sefi olarak yaptigi her kayit en tepelerde yer almasina ragmen bu ornamantasyon psikopatligi yuzunden gonul rahatligiyla dinleyemiyorum. bach'in soyutlugu ve ruhaniliginden bir miktar odun veriyormus gibi geliyor. ozellikle kontrapuntal eserlerde sag elde attigi suslemeyi sol elde -ayni kisim veya tema denk geldigi halde- atmamasi eserlerin simetrisine ciddi zarar veriyor. onun disinda heyecanli ve dahiyanedir.

  klavsende yaptigi füg sanati kaydi ise -calistaki ornamantasyon sorununa ragmen-bambaska.
 • john eliot gardiner ile beraber bach'ın passionları ve oratoriolarını en iyi şekilde yorumlayan kondüktördür.
hesabın var mı? giriş yap