şükela:  tümü | bugün
 • miyazaki'nin en neseli, sevimli, cocukca eseri.. cocukca derken sadece cocuklar icin degil ama cocuklarin manyak zevk alacagi bi film demek istiyorum.. totoro gelmis gecmis en sirin varlik olmakla birlikte, onunla yarisabilecek tek sey mei'nin (kucuk kiz) totoro diyisi olabilir..
 • baştan sona çok büyük özen ile hazırlanmış, sayılamayacak derecede ufak ayrıntılar sayesinde inanılmaz bir gerçekçilik kazanmış şaheser. iki küçük çocuğun orman perisi (ayısı?) totoro ile başlarından geçen maceranın aynen uyumadan önce çocuklara anlatılan bir hikaye tadında anlatıldığı, miyazaki amcamızın neden anime dünyasının kralı olduğunu gözlerimizin önüne seren eser. karakterler o kadar saf, o kadar iyi tasarlanmış ki, tüm walt disney karakterlerini toplasalar bir mei etmez, edemez.

  nasıl grave of the fireflies izleyicileri depresyona sokuyorsa, my neighbor totoro da insana yaşama sevinci aşılayıp insanı depresyondan çıkaran bir çalışma. hastası olmamak mümkün değil.
 • hamster, baykus ve ayi karmasi bir orman perisi bu kadar sirin olur mu? evet olur. miyazaki kedi'den otobus yapmis aklimi basimdan almistir bu sanat eserinde.
 • filmin ingilizce ismi "my neighbor totoro"dur.
 • icinde hastasi oldugum "kedi otobus" olan bir anime. "allahim genetik bilim o derece ilerlesin ki kedi otobus yapilsin" diye dua eder oldum.
 • miyazaki usta, yine her 'derde deva tabiat' konseptini pek güzel işlemiş, açgözlülükten uzak bir hayatta insanların nasıl mutlu olabileceklerini ve kendileri için gerçekten önemli olanları idrak edecekleri yüsek sanat değerleri ile vaz etmiştir.
  totoro'daki kızımız da grave of the fireflies'daki küçüğümüzün yuvadan arkadaşı gibidir!
 • miyazaki denildiği zaman akan sular neden durur? bu soruya yanıt olarak sadece spirited away ve princess mononoke'yi referans göstereceklere şiddetle tavsiye ederim totoro komşumuzu.

  her miyazaki filminde olduğu gibi üstünde konuşulacak milyon tane detay barındırır ama aslında sadece mei bile tüm filmi sırtına alıp taşıyabilecek güçtedir. mei karakterinin çizimi, animasyonu ve seslendirilmesi o kadar başarılıdır ki, şu sıralar ekranları işgal eden cgi animasyonların hiç biri "gerçeklik" adına mei'nin yanına yaklaşamaz, eline su dökemez. karakteri yaratmakla kalmamış, ayrıca içine ruh da üflemiştir miyazaki usta. bu işler 3d modellingle, renderingle falan olacak işler değildir, olmaz da zaten.

  herkesin bahsettiği, durakta yağmur altında beklerken gelen "kedi otobüs" sahnesiyle de kısa bir süreliğine nefesimin kesilmesine neden olan animedir ayrıca. buna benzer bir deneyimi spirited away'in sular üstünde giden treninde yaşamıştım. miyazaki'yi gönüllerimizin "toplu taşımadan sorumlu devlet bakanı" ilan ettim gitti. şimdiden durakta beklemeye başladım howl'un yürüyen kalesini*, sefer saatlerini bilen varsa haberdar etsin...
 • miyazaki ustayla tanismama vesile olan anime, o gün bugündür de seriyi tamamlamaya calisirim. (bkz: spirited away), (bkz: the grave of the fireflies), (bkz: princess mononoke), (bkz: laputa castle in the sky) ve bilmedigim digerleri
 • nefis anime.. her karesini defalarca tebrik edesim var..
  o kedi otobüsü buralardan geçer mi ki hiç? hmm..
 • kendimi mütemadiyen kapanis jenerigindeki "tottttoro tottorooo" sarkisini söylerken buldugum, jo hisaishi'nin tüm miyazaki filmlerinde oldugu gibi enfes müzikleriyle kulaklari senlendirdigi, içe sokulasi anime.
hesabın var mı? giriş yap