şükela:  tümü | bugün
  • herif kesin başka karı dudukluyo. mei ve ablası durakta babalarını bekler totoro gelir kedi otobüsüne biner gider vs sonra babası gelir ve tren gecikti o yüzden otobüse geciktim der yalan. japonya'da trenler gecikmez keza almanya'da da hatuna boyle bir yalan sıkamazsiniz. topluma karşı görev bilinci asiri seviyede sonuçta.
  • defalarca izleyip, her izleyişte yeni yeni detaylar fark ettiğim süper ötesi film. insana ne var ne yok satıp bol ağaçlı, sulak bir yerde çoluğuyla çocuğuyla yaşamaya heveslendirir. müzikleri genel olarak çok iyidir ama dile dolanan çok güzel bir de şarkısı vardır, kendinizi sürekli tottoro tottoro derken bulursunuz.
  • (bkz: susuwatari)
  • linç edilmeye meraklı değilim ancak beğenmediğimi söylemeden duramayacağım. miyazaki'nin popüler filmlerinin çoğunu bayılarak, hayranlıkla izledim ama bu film benim için açık ara en sıkıcısı, en çocuksusuydu. ileride çocuğum olursa açar defalarca izletirim, bence bu açıdan bakarsak mükemmel bir filmi. ancak spirited away gibi bir şaheser ile kıyasladığımda miyazaki'nin bu iki filmi de aynı seyirci profili için hazırladığını sanmıyorum.
  • japonca dublajıyla gözlerimi yaşartan değil kulaklarımı kanatan animasyondur. o nasıl itici iki kız çocugu, sürekli bağırıp, ağlıyorlar aman allahım. filmin sonlarına doğru ingilizce sese geçtim de rahatladım, baştan beri ingilizce izlesem beğenirdim bence filmi. izlemek istiyorsanız japonca sesiyle sakın izlemeyin, ilk gördüğünüz çocuğa yumruk atmak isteyebilirsiniz.
  • kiki'yi çok seven, yürüyen şato'ya bayılan çocuklarıma bir süpriz yapıp izlettim totoro'yu da.

miyazaki'nin diğer animeleri gibi buna da bayıldık, üstelik bunun içinde bir de kedibüs var, allahım yarabbicim kedibüse çıldırdık çıldırdık maaile. keza iki kardeşin babalarını bekleme sahnelerinde kedibüs gözükünce bir de,

ve totoro...

çocuklarımın hayal dünyasında filmden sonra bir totoro var artık eminim.
    ne güzel:)
  • ızlerken, keske onlarla birlikte olabilsem dedim. ılk defa bir yapımın icinde olmak istedim. tabi ki anime, baska şeye benzemez... izlerken yuzumden gulumseme eksik olmadi. kızların ilk defa girecekleri bi odanin kapisini aniden açıp çığlık atmalarina hayran kaldım. ah o toz tavsanciklari... nasil bi hayal gucudur, nasil bi gozlem yetenegidir bu miyazaki!...
  • ilerde bir çocuğum olduğunda ve 3-4 yaşlarına geldiğinde ilk izleteceğim anime olacak filmdir. ben ki çocukların içi boş vizyonsuz televizyon çizgi filmlerini izlemelerine karşı olan birisi olarak miyazakinin filmlerinin her birinin belli yaşlara göre sınıflandırılıp çocuklara izletilmesi gerektiğine inanıyorum. bu filmlerde ırk, din, insanları ayıran farlılıklar gibi kavramlar ön plana çıkarılmıyor, sadece saf sevgi, içtenlik, saygı, sorumluluk bilinci ve bolca hayal gücü var. çocuklarım da iyi bir çocuk olurlarsa şirinleri değil totoroyu görsünler.

komşum totoro da sevgiyi, dostluğu, aileye ve çevreye karşı tutumu, doğa sevgisini en güzel şekilde anlatan, 88 yapımı olup eskimeyen bir anime. *
  • (bkz: dergim totoro)
  • çocukları ve bazı duygusal kız/kadınları etkileyeceğini düşündüğüm çizgi film. izledim, bendeki tek etkisi "çocuk filmi". bütün girilere baktım bir tane olumsuz yorum yok. bende mi sorun var? hayır. o zaman ben de buraya notumu düşeyim; benim için bir buçuk saatlik vakit kaybı idi.