şükela:  tümü | bugün
 • bulls'un sasaalı dönemlerinde (jordan, pippen, rodman vs.) takımda bulunan hırvat pf. sanıyorum en son olimpiyatlardaydı, orta sahadan durup dururkene 3lük atmıştı. girmişti netekim.
 • "topu orta sahada alıp basket attığımda sadece ben mutlu olurum. asist yaptığımda ise hem ben mutlu olurum hem de basket atmasına yardım ettiğim takım arkadaşım." toni kukoç
 • deniz gokce, jordanli chicago bulls hakkinda bir konusmasinda "avrupa'nin en iyi basketbolcusu kukoc bile bu takimda 6. oyuncu" demisti..
 • "ben basketbol oynamayı, onu izlemeye tercih ederim; izleyeceğim kişi michael jordan olsa bile..."
  bu sözü bulls'a geldiğinde sarfetmişti, ama yedeklikten bir türlü kurtulamamıştı; sonra ona en iyi 6. adam ödülünü vererek gönlünü aldılar.
 • nbadeki lakabi pembe panter olan oyuncu.
 • bir başka lakabı da garsondur.

  daha pek bi toyken jugoplastika'yı üç yıl üst üste avrupa şampiyonu yapmış, oynadığı oyunla kendisine hayran bırakmıştır. larry bird'le birlikte en sevdiğim basketbolcudur. zaten bird'den fazla da bir farkı yoktur oyun tarzı olarak. bir gömlek altı diyelim. galiba bu iki oyuncuyu da sevmemin nedeni basketbol hayatım boyunca onlar kadar yüksek oyun zekasına sahip olmayı hayal etmem ama asla başaramamış olmamdır.
 • chicago bullsda oynamasi hayatini degi$tirmi$tir kanımca. ayrica bu takımda oynamı$ olması iyi oldugunu gostermez. "bu kadar ba$arili bir takımda oynadı, oyleyse o da ba$arilidir." demek; duz mantıktır yalnızca. basketboldan bir nebze anlayan suserler bilir ki; chicago bulls oyunu, sideline triangle isimli taktik ile pippen* ve jordan* uzerine kuruludur. bu iki superstarin di$indaki oyuncularin dogru duzgun pas vermek ve savunma yapmaktan ba$ka gorevi yoktur. toni kukocda uzun boyu, dripling ve $ut yetenekleriyle bu takımda yer edinebilmi$tir. ancak hakkı yenmemelidir, avrupada oynasa, bir numara olmasi mumkundu.
 • artik milwaukee bucksta oynamaktadir.
 • mirko milicevic'in genc takimdan arkadasidir.
 • kimi zaman hakki yenilen oyuncudur, iyi bir oyuncudur toni..

  phil jackson'in bulls'a oynattigi triangle offense'de jordan ve pippen'dan sonra, ucgenin ucunu olu$turan oyuncudur the waiter. 7 yillik bulls kariyerinde ortalama 15 sayi, 5 ribaund, 5 asist ile oynami$ olan toni'nin donemi goze alinirsa, cok ba$arili bir oyuncu oldugu acikca anla$ilir. bir macta 3luk atma rekorlari kirdigini, bircok macta takimini skorca sirtladigini, $ut atmayi zamanin oyuncularina ogrettigini bilmek lazimdir..

  o zaman ki, nba oyuncularinin en dandikleri avrupa'ya getirilirdi sirf basketbol ogretsin diye. avrupa'nin en yetenekli oyuncularindan 1-2 tanesi nba'de $ansini dener, 3 dakika oynayip geri donerdi. i$te boyle bir zamanda, hirvat kukoc ve yugo divac biraderler, sava$in etkisini unutmaya cali$arak oynadilar. o zamana kadar nba'de ismi bilinen tek avrupali drazen petrovic'in anisini tazeleyerek, amerikalilar'a "vay be, avrupa'dan oyuncu cikarmi$" dedirterek oynadilar.

  ama her$eyin katili zaman unutturuyor bunlari. kimilerine gore jordan, kobe tarafindan gecilir, kimileri de kukoc'a kotu oyuncu der. kitaplarda okunan 2-3 rakam, 36 ya$ina geldigi icin ko$amayan vucut, insanlarda boyle bi etki yaratir.

  toni kukoc, sadece sempatikligi ve centilmenligi nedeniyle degil, (bold) iyi basketbolcu (/bold) olmasi nedeniyle 11 yildir nba'de oynamaktadir. onun spor kariyerine benzer 4-5 avrupali oyuncu saymak zordur cogu zaman.

  (bkz: jugoplastika)