şükela:  tümü | bugün soru sor
 • carl jung'un manitalarından (eş) biri. tipler teorisi ve bir daha bir çok eserinde jung'a yardım etmiş, arkasını ve aklını toplamış kişi. doğu felsefeleri ile ilgilenmesine de sebep olmuştur yalnız kendisi hristiyan olduğu için jung'un simya ile ilgili araştırmalarıda ona yardımcı olma görevi marie-louise von franz'a kalmıştır. krş: einstein için mileva maric
 • toni anna wolff (18 eylül 1888 - 21 mart 1953). jung'un önce hastası, sonra çalışma arkadaşı ve danışmanı. jung'a çalışmalarinda ve düşüncesinde destek olmaktan başka, kendisinin kadın ruhunun 4 tipi veya yönü denebilir şekilde amazon, anne, hetaira, medial (medium) kadın tanımlaması ve makalesi varmış.

  "evlilik sorunu ancak toni wolff'la açık bir ilişkiyi kabul ederek dişil güce somut ve gerçek anlamda boyun eğme yönünde zor bir karara varıldıktan sonra (bütün tarafların zararına olacak şekilde) çözülmüştü. jung'un eski hastası ve şimdiki çalışma arkadaşıyla olan bu ilişkisi, jung'un sevmeye ve saymaya devam ettiği karısının bilgisi dahilinde olmuştu. bugün hala tartışmalı bu çözüm, olgun jung tarafından hiçbir zaman başkalarına örnek olarak övülmemişti; daha ziyade yaşamak zorunda olduğunu keşfettiği anima arketipinin gücüne karşı ve nihayet onunla beraber elinden gelenin bu olduğunu göstermişti." john beebe (aspects of the masculine'de editör notu)

  [jung, kara kitap 2'de, üç yıl önce tanıştığı bir kadınla (toni wolff) olan ilişkisine başlamaya bu düşten sonra karar verdiğini söylüyor. 1925'te bu düşün "bilinçdışının yalnızca atıl malzemeden oluşmadığı, orada yaşayan bir şey olduğu yönündeki görüşünün başlangıcı" olduğunu söylemiştir. bunlara tabula smaragdina (zümrüt tablet) öyküsünü, on iki havariyi, burçları vs. de düşündüğünü ancak "bilinçdışının muazzam bir canlandırması olması dışında düşe başka bir anlam veremediğini," ekler: "bu etkinliğin temeline inmemi sağlayacak bir teknik bilmiyordum; tek yapabildiğim beklemek, yaşamaya devam etmek ve fantezileri izlemekti.] sonu shamdasani - liber novus (sunudan)

  (bkz: jungfrauen)
  (bkz: aniela jaffe)
  (bkz: sabina spielrein)