şükela:  tümü | bugün
  • carl jung'un manitalarından (eş) biri. tipler teorisi ve bir daha bir çok eserinde jung'a yardım etmiş, arkasını ve aklını toplamış kişi. doğu felsefeleri ile ilgilenmesine de sebep olmuştur yalnız kendisi hristiyan olduğu için jung'un simya ile ilgili araştırmalarıda ona yardımcı olma görevi marie-louise von franz'a kalmıştır. krş: einstein için mileva maric
  • toni anna wolff (18 eylül 1888 - 21 mart 1953). jung'un önce hastası, sonra çalışma arkadaşı ve danışmanı. jung'a çalışmalarinda ve düşüncesinde destek olmaktan başka, kendisinin kadın ruhunun 4 tipi veya yönü denebilir şekilde amazon, anne, hetaira, medial (medium) kadın tanımlaması ve makalesi varmış.

    "evlilik sorunu ancak toni wolff'la açık bir ilişkiyi kabul ederek dişil güce somut ve gerçek anlamda boyun eğme yönünde zor bir karara varıldıktan sonra (bütün tarafların zararına olacak şekilde) çözülmüştü. jung'un eski hastası ve şimdiki çalışma arkadaşıyla olan bu ilişkisi, jung'un sevmeye ve saymaya devam ettiği karısının bilgisi dahilinde olmuştu. bugün hala tartışmalı bu çözüm, olgun jung tarafından hiçbir zaman başkalarına örnek olarak övülmemişti; daha ziyade yaşamak zorunda olduğunu keşfettiği anima arketipinin gücüne karşı ve nihayet onunla beraber elinden gelenin bu olduğunu göstermişti." john beebe (aspects of the masculine'de editör notu)

    (bkz: jungfrauen)
    (bkz: aniela jaffe)
    (bkz: sabina spielrein)