şükela:  tümü | bugün
  • bu abimiz jackie chan gibi estetik dövüşmez. gavura vurur gibi vurur, uçan diz, tersten dirsek atar, yakaladığı kolu kırar paket yapar bırakır kenara.
  • asıl adı panom yeerum olan bu esnek, çevik ve geleceğin en ünlü dövüş filmi yıldızı olacak abimiz 5 şubat 1976'da tayland'ın kuzeydoğusundaki surin eyaletinde doğdu. fil çobanı olan bir ana babanın evladı olan panom gençliğini dövüş filmleri izleyerek ve idolleri olan bruce lee, jackie chan ve jet li'nin hareketlerini taklit ederek geçiriyordu. 1986'da "born to fight" isimli dövüş filmini görüp gaza gelen panom dövüş sanatlarına ve aynı filmin yönetmeni panna rittikrai'nin altında dublör olarak çalışmaya başladı. üniversitede judo ve tae kwon do gibi farklı dövüş sanatlarını öğrenen panom, 1997'de mortal kombat: annihilation'da robin shou ve james remar'ın dublörlüğünü yaptı. daha sonra panom'un demosunu gören yönetmen prachya pinkaew panomdaki potansiyelin farkına varıp ong bak isimli filmi çevirmiştir. (imdb'den)

şahsi fikrimce eğer ong-bak yeterli sayıda seyirciye ulaşabilirse yakın tarihte daha bir çok tony jaa filmi görebiliriz, ki göreceğiz, biliyorum. hatta gelecekte çocuklarımız "ben toni caa'yım heooy" diyip divanın üzerinden yere atlayıp kafalarını yarınca bu günleri düşünüp gülümseyeceğiz. sonra da çocuğun kafasına pansuman yapacağız.
  • tekniğini falan zaten geçtim. çok vicdansızca vuran bi abi. hiç yumruğa falan girmeden ya diz ya dirsekle rakibini bayıltıyo.
  • tayland'ın mitsubishi reklamında oynayan muay thai üstadı:

http://www.youtube.com/…jueopuicawq&feature=related

dileğim ong bak serisine son vermesi ve tom yum goong gibi gözümüzü doyuracak modern aksiyonlara yönelmesidir.
  • onu bunu bilmem, bu adamın filini kesmeyeceksin arkadaş. aksi takdirde çok pis dayak yersin. işte böyle o değil de, adam orada kavga ediyor, ortalık savaş alanına dönüyor ama restaurantta yemek yiyen müşteriler hiç istiflerini bozmuyorlar. istiflerini bozmayı bırak, bir de tezahürat yapıyorlar.

aynı taklaları abdul kader keita da atıyor gol attıktan sonra ama, o tekmeleri yapamıyor işte.
  • dövüş sanatları konusunda oldukça başarılı birisidir. filmlerinden izlediğim kadarıyla dövüş sahnelerindeki janrı, hayranlık uyandırıcıdır. her şeyiyle net olan birisidir. yıllardır antreman yaptığını, dövüş sanatlarına emek ve kafa gücü harcadığını, evrensel dövüş sanatlarının birçok alanında ustalaştığını görerek anlayabiliriz.

filmlerinde kendi düşüncelerini ve öğretilerini sinemaseverlere benimsetmesi gibi bir durum söz konusu. sanırım oldukça zor bir hayatı olmuş; lakin oynadığı filmler, her bakımdan tehlikeli sahnelerle dolu. hemen hemen her sahnede aksiyon alanları oluşturarak görselliği ön planda tutmuş. oynadığı roller veya canlandırdığı karakterler bunu gerektiriyor zaten.

son olarak kendisini ne zaman izlesem aklıma tekken karakterlerinden bruce irvin geliyor. zira muay thai konusunda bu iki isim dısında ustalaşmış ve soz sahibi kişiler tanımamaktayım. bruce irvin karakterinin tony jaa gibi muazzam bir dövüşçüden model alınarak yaratıldığının da farkındalığı içindeyim.
  • filerini çalan garibanların kafasında filleri skiştiren haşin bir genci canlandıran aktör.
  • bunu yapan insan olamaz diye tanımlanabilecek oyuncu.bazı hareketlerini ilk gördüğüm zaman prince of persiada prens yapıyordu ancak bunları demiştim .
  • jackie chan in yaslanmasi karsisinda uzuntulerini gizleyemeyen martial arts fan larina ilac gibi gelen genc yetenek.insallah kendini paraya,kariya kaptirmazda bizde adam gibi bir yilan seyretmeye doyamayiz uzun yillar.
  • bruce lee'den bu yana gördüğüm dövüş sanatları konusunda en yetenekli uzakdoğu kökenli insan. jackie chan ve jet li'den de şahsen daha iyi olduğunu düşünüyorum. ikisinin de artılarına sahip olup onların eksilerine sahip olmayan bir zat. kendi enter the dragon'ununda rol almasını bekliyoruz..