• lincoln ile en iyi uyarlama senaryo dalında oscar'a aday olan senarist.
  • “the white cracker who wrote the national anthem knew what he was doing. he set the word "free" to a note so high nobody could reach it.”
  • "agnes, tarihte herhangi bir dönem seç.
    o dönemde gerçekten güzel olan neydi?
    zenginlerin yaşayışı mı?
    hayır.
    yoksulların yaşayışı mı?
    değil.
    daima güzel olan solun rüyalarıdır.
    daha iyi bir dünya tahayyülü,
    şimdikinin lanetlenmesi,
    bu inanç,
    bu ışıldayan öfke,
    insanlığa yakışan
    sadece bunlar."

'a bright room called day' oyunundan

kaynak: kan ve para (savaş, kölelik ve devlet), david mcnally, yordam kitap
  • angels in america'nın pulitzer ödüllü musevi oyun yazarı, aynı zamanda usta film yönetmeni ve yapımcısı steven spielberg'ün "ciddi" filmlerinin (munich, 2005 | lincoln, 2012 | west side story, 2021 | the fabelmans, 2022) daimi senaristi haline gelen tony kushner, the zone of interest (2023) filmiyle en iyi uluslararası film oscar'ını kazanan yönetmen jonathan glazer'ın tartışma yaratan ödül konuşmasına destek çıkarak şunları söyledi;

"glazer'ın söylediği şey basit; yahudiliğin, yahudi kimliğinin, yahudi tarihinin, holokost tarihinin, yahudiler'in çektiği acıların tarihinin, bir kampanyada insanlıktan çıkarma veya insanlıktan çıkarma projesi için bir bahane olarak kullanılmaması gerektiğini söylüyor. diğer insanları katletmek. bu, yahudi olmanın, holokost'un ne anlama geldiğinin kötüye kullanılmasıdır ve o bunu reddediyor. kim buna katılmıyor?! hangi insan gazze'de olup bitenlerin kabul edilebilir olduğunu düşünür? kendinizi yüksek sesle ve herkesin önünde 'onların yaptığı benim için sorun değil' derken bulursanız, çünkü bir yahudi olarak tek seçeneğinizin israil'in yaptığı her şeyi savunmak olduğunu düşünüyorsanız, yazıklar olsun size. israillilerin barış içinde yaşayabilmesini istiyorum… gazze'de işgalin olduğuna da inanıyorum… tüm bunlar israil'i güvenli kılmıyor..."
hesabın var mı? giriş yap