• avrupada restoranlarda artan yemeklerin israf olmaması için kullanılan uygulama. türkiyede olsa patlar.
  • ispanya'da restoranların dışında fırın, manav, bakkal, küçük süper market zincirlerinin de aktif olarak kullandığı uygulama.

gün sonunda kalan ürünleri çok uygun fiyatla alabildiğiniz bu uygulama sayesinde hem bilinçli tüketici olabilir hem de alışverişinizi tasarruflu yapmanızı sağlayıp gelirinizi daha farklı yerlere kullanma imkanına sahip olursunuz.

örneğin;
    gün içinde sebze ve meyvelerden oluşan alışveriş bir sepeti ürünü 13€'ya alabilirken bu uygulama sayesinde gün sonunda 4€'ya alma imkanına sahipsiniz. yine aynı şekilde fırından alınan ekmek vb. ürünler için de geçerli aynı indirim dengesi.
  • yeni keşfettim ancak müthiş olay. evde yemek yapmaktan daha ucuza kaliteli restoran yemeği düşebiliyor bazen.

yalnız kimi zaman da hayal kırıklığı olduğunu söylemek lazım, ama genel olarak iyi izlenim bıraktı.
  • ara ara deniyorum ve bazı notlarım var:

- resmî tatil öncesi seçenekler artıyor. daha fazla market, bakkal, manav size “çöpe gitmesin ucuza al kardeşim” diye paket satıyor.

- bazı zincir yerler hergün ya da gün aşırı satış yapıyor. misal starbucs, tren istasyonundaki food court hergün paket satıyor. fırın ürünleri paketi sürekli alınabilir. böyle alırsanız düzenli fırın ürünü ihtiyacınızı gidebilirsiniz.

- hergün açık büfe kahvaltı sonrası kruvasan, kek, börek vs’leri satan oteller var. bizzat 2 tanesi benim evin yanında, hergün satıyor adamlar. 11 gibi gidip alabilirsiniz.

- bugün bi bakayım dedim, çiçek satıyor bir market. olur mu olur.

- hemen 2 yan blokta bir salatacı var, haftada 1-2 defa akşam erken saatte (19:00) teslim edecek şekilde salata satıyor. normalde 20 frank altına alamayacağınız salatayı 5 franka veriyor. yanında bir de dilim ekmek, belki varsa 1 kutu çorba da veriyor.

- bazı mekanlar geç kapandığı için, geç teslim paketler veriyorlar.

- bazı mekanlar o paraya çok da zahmete girmek istemeyeceğim paketler veriyor. vejeteryan açık büfe bir yer var misal. akşam 22:30 da alabilirsiniz. şansınıza bol pirinç pilavı da denk gelebilir üstelik de çok ucuza vermiyor. merak edenler için (bkz tibits). bir kere denemek için azmedip aldım. bir daha almam. çünkü menüde sevmediğiniz şeyler olabiliyor.

ben genelde fırın ürünü çok görüyorum. ya da akşam geç vakit kalan pizzaları vs veren yerler görüyorum. bana hitap etmediği için de denemiyorum ama eminim iyi paketler çıkıyordur. sıcak yemek daha sıkıntılı.

ha bir de meyve sebze paketi gördüm bugün, aldım hemen ama ürünü yarın teslim alıcam. bakalım ne çıkacak meraklıyım. biraz da sürpriz yumurta gibi bir şey bu. insan meraktan alıyor bazen.

edit: alnatura hakkını veriyormuş gördüm.

ilk olarak 4.9 franka saat 14:00’da verdikleri lunch boxtan aldım. adamlar 2 tane salata verdiler. salata dediğime bakmayın bildiğin 1 koca tabak kahverengi pirinç haşlaması üstüne çeşitli sebzeler. o kadar fazla ki bir daha almamaya karar verdim. belki kendime sürpriz yapmak istersem olabilir yine çünkü çok heyecanlı.

ikinci olarak magic box sebze paketi aldım. 6.9 frank bunun da ücreti. teslim alma saati yine insancıl: 19:30. poşet sanırım 5 kilo vardı. içinde küçük bir dal brokoli, kabak, kırmızı pancar, 1.5 kilo havuç, küçük bir baş lahana. yetmedi bir de fırın malzemesi olarak 2 kruvasan, 1 eşşek kadar kiş, 1 samosa, 1 küçük ekmek. bundan da aşırı memnun olarak pişman oldum çünkü eve ekmek girerse ben onu yerim. o yüzden kendime yenik düşmezsem sık almamam lazım.

son olarak bunu görünce tibits tam bir performans kötüsü çıktı. geçen aldığımda 8.9 frank verdiğim pakette 3-4 farklı meze vardı. hepsi de küçük küçük. açıkcası gidip normal müşteri gibi alsam ödeyeceğim tutar muhtemelen 15 taş çatlasın 18 frank. sadece yarı fiyatına akşamın bir vakti paket almak için evden çıkmaya değmez.
  • begenerek kullandigim, yemek israfini azaltan uygulama.

nasil calisir?
    biliyorsunuz kafeler, restoranlar, pastaneler falan 1 gunde belli bir miktar urunu satarlar. ornegin, 100 adet urun cikardilarsa tezgaha o gun, bunlarin 80 tanesi falan satilir. satilmayanlar da cope gider.
    "too good to go" (-cope- gitmek icin cok iyi) isimli uygulamamiz da burda devreye girer. restorana der ki, sen bunlari cope atma, cok ucuz fiyattan ver.
    insanlara da der ki gel kardesim ayni urunu cok ucuz fiyattan al, su saatler arasinda gel. yani ornegin senin normalde 15-20€ alabilecegin urunleri 3-4€ gibi fiyatlara verirler.

genelde de bayagi da bir yemek kaliyor. restoranin puanini ve ne kadar yemek kaldigini falan gorebiliyorsunuz gitmeden once zaten.
    "surprise bag" denen kavram var. yani, ne verirse iste. bugune kadar hic kotu bir seye denk gelmedim henuz. (aldiginiz sey artik ve bayat yemek degil)

bisikletime atliyorum, 5dk mesafede birkac yer var. nerdeyse 2-3 gunluk yiyecek cikiyor.
    uygulamayi kullandikca da ne kadar cok yemegi ve kaynagi israf ettigimizi daha iyi bi dusunuyorsunuz...
  • son gün tarihli ürünleri yada akşam olunca çöpe gidicek ekmek yada pizza gib bir çok gıdayı uygun fiyat ile satın alabileceğiniz uygulama.

süpermarket versiyonları magic box gibidir. 5 euro öder içinden 15 euro’luk yiyecek çıkar.

edit : benzeri için(bkz: savery)
  • size taahhüt ettiğinden çok daha yüksek değerde magic bag alabileceğiniz uygulama.

şöyle açayım, 12€ tutarındaki ürünü 4€'ya magic bag olarak satıyorlar, yani market size ne verirse. buradan magic bag siparişi verip markete toplamaya gidiyoruz. bize verdikleri ürünlerin toplam tutarı 20-25€'dan aşağı olmuyor. tabi burada marketin inisiyatifi ve elinde olan ürün miktarı da önemlidir.
    ben şahsen skt* takıntısı olan birisi değilim ve (özellikle de türkiye dışında) skt'lere fazla fazla güvenlik payı eklendiğini düşünüyorum. bu sebeple bu uygulama bana hem maliyet açısından, hem de gıda israf etmeme açısından çok mantıklı geliyor.
    ayrıca paketin açılış telaşesi de güzel. eve gelip açıyorsunuz, "ooo yine yaşadık, doldurmuşlar paketi" diyorsunuz, kimisini donduruyorsunuz, kimisini pişirip saklıyorsunuz, kimisi için "bu 3-4 gün daha dolapta durur" diyorsunuz ve bedava sirke baldan tatlıdır psikolojisiyle mutlu oluyorsunuz :)
  • kendisi yüzünden ( ya da sayesinde) normal alışveriş yapmayı neredeyse bıraktığım uygulama.
    genellikle 6-7 chf ödeyip rahatlıkla 30-40 chf'lik, bazen 70-80 chf'lik ürünler alabiliyorum. iyi yerlere seçmelisiniz bunun için. zira bazı yerler beklentiyi karşılamıyor.
    fırın ürünleri için bilhassa çok iyi. bir iki favori yerim var, cafe - pastane tarzı yerler. tatlı - tuzlu karışık kocaman bir box yapıyorlar. daha önce görmediğiniz ekmek türlerini tatmak da işin ekstrası.
    kalan ürünlerin satılması amaçlı bir uygulama denmiş ama normal raf ürünleri de aldığımı belirtmek isterim.
    çiçek buketlerinden tutun, doğal ecza ürünlerine kadar herşeyi bulabilirsiniz.
    tek kötü yanı türkiye'de olmaması...
  • bir suredir kullaniyorum ve sayesinde ozellikle unlu mamulleri normal fiyatindan alamaz oldum, resmen elim gitmiyor ben bu paraya tgtg'dan dunyalari alirdim diye dusunmekten * viyana'da pazarlari marketler kapali oldugundan cumartesi aksamlari sebze-meyve alisverisini de baya ucuza getirebilirsiniz. tabii ki her markette ayni olmuyor verilenler ama genel olarak memnunum diyebilirim. hatta bazen normalde almadigim ama verildigi icin kesfettigim bazi urunler de oluyor. urun cesitliligi ise derya deniz, butik bira bile almisligimiz var olu fiyatina. kisacasi kullanin, kullandirin.
  • 1 kilo ekmeği 1 cente aldığım uygulama.
hesabın var mı? giriş yap