şükela:  tümü | bugün
  • bir arkadaşımın da mağdurları arasında yer aldığı, rezalettir. bir sene önce eğitime başlayıp sadece 10 saat uçabilmiş 4 aydır da herhangi bir uçuş planlanmamıştır. okulun finansal durumu eğitime devam etmeye müsait olmadığı gibi, shgm tarafından bütün yetkileri askıya alınmıştır. 2 yıl önce eğitimine başlayan öğrencilerini dahi mezun edememiş, bu süreçte defalarca toplantı düzenleyip çeşitli yalanlarla insanları oyalamaya devam etmişlerdir. halihazırda ise yalanlarına devam edip oyalama taktiğini sürdürmeye çalışmaktalar. bu da yetmezmiş gibi yetkilerinin askıya alındığını gizleyip, maddi durumunu iyi göstererek malesef 2 öğrencinin daha kaydını yapmışlar. bu süreçte yaklaşık 80 öğrencisi bulunan okul yetkilileri, para iadesi olarak komik rakamlar teklif etmiş (5-10 bin tl gibi), işinize gelmiyorsa gidin mahkemeye verin demiştir. mahkeme süreçleri devam etmektedir. ilgili durum basına da yansımıştır.

link: https://youtu.be/c3efvnfyho8

link: https://www.airlinehaber.com/…akasina-mi-donusuyor/

link: http://www.airporthaber.com/…ir-icin-sok-iddia.html

okumak isteyenler için içerik:

türkiye’nin en eski pilotaj okullarından top air flight academy 2017 yılından bu yana ağır aksak da olsa faaliyetine devam ediyordu. ancak 2017 yılından itibaren uçuşların ciddi şekilde aksaması, şirketin borçlarını ödeyememesi, idari personel ve uçuş hocalarının maaşlarını alamaması ve istifa etmeleri üzerine, öğrencilerin 5 aylık ppl eğitimini 2 yıldır bekledikleri, birçok öğrencinin eğitiminin yarım kaldığı, kimisinin de hiç eğitime başlatılmadığı belirtiliyordu.

ancak shgm tarafından yapılan son denetimler üzerine durumun gelinen aşamada çok daha vahim olduğu, okulun tüm lisanslarının askıya alındığı, öğrencilerin ders saydırma taleplerinin shgm tarafından reddedildiği anlaşıldı. özellikle yeni kayıt yaptıran öğrencilerle süresiz sözleşmeler imzalanması, okulun yetkilerin tamamının askıya alındığı tarihinden sonra yabancı bir öğrencinin okula kaydının yapılması mevcut öğrenciler açısından bardağı taşıran son damla oldu. gelinen aşamada 80 öğrencinin 25’inin tüketici mahkemelerine başvurmuş oldukları ve mahkemelerce alacakları karşılığı top air’in malları üzerine haciz kararı verdiği öğrenildi. ancak öğrencilerin avukatları tarafından yapılan hacizler sırasında top air’in 2 milyon tl’ye yakın ticari ve vergi borcunun olduğu ve bu borçlar için de malların daha önceden haczedildiği, öğrenciler dava açmadan önce okul üzerine kayıtlı uçakların satıldığı ve bankadaki paraların hesaplardan çıkarıldığı ortaya çıktı.

bu durumun üzerine öğrencilerin avukatı jetpa mağdurlarının durumunu ve bu konuda yargıtay’ın “kötü niyetli ortaklar da şirket borçlarından sorumludur” kararını emsal göstererek top air’in ortakları top servis havacılık ve albatros havacılık’a karşı mahkemeye başvurarak haciz talebinde bulunduğu ve mahkemenin talebi kabul ederek haciz kararı verdiği anlaşıldı. mahkeme kararında; “sunulan delillere göre, sadece topair açısından haciz kararı verilmesi durumunda, öğrencilerin korunan menfaatinin diğer şirketler top servis ve albatros eliyle ortadan kaldırılabileceği, haciz kararının beklenen korumayı sağlayabilmesi için ortaklar hakkında da haciz kararı verilmesinin elzem olduğu, aksi durumda ortak şirketler eliyle öğrencilerin mağdur edilmeye devam edeceği” hususlarının gerekçe olarak belirtildiği görüldü.

airlinehaber in ulaştığı öğrencilerin avukatı enes yalçın; top air’in doğurduğu mağduriyetin artık kitlesel boyuta ulaştığını, öğrencilerin çoğunun eğitim ücretini ödemek için evlerini ipotek ettirip kredi çektiklerini ve tüm birikimlerini ortaya koyduklarını, ancak öğrencilerin aylardır oyalandığını, top air’in hala sorunsuz eğitim veriyormuşçasına reklam yapıp öğrenci kaydı aldığını belirterek gelinen aşamada top air’in borçları için top servis’in banka hesaplarına ve uçaklarına haciz konulduğunu, çarşamba günü top servis’in atatürk havalimanı’ndaki hangarına hacze gidildiğini ve hangardaki tüm malların öğrencilerin alacakları karşılığında haczedildiğini, top servis’in alacaklı olduğu tüm şirketlere ödemelerin öğrencilere yapılması için ihtarname gönderildiğini ve top air’in tüm ortak şirketlerine karşı dava açıldığını belirtti. avukat enes yalçın yargısal sürecin devamı konusunda ise net konuşuyor: “adalet gecikmeye gelmez ama aceleye hiç gelmez, yargı öğrencilerin mağduriyetini gördü ve harekete geçti, bu işin sonu top air’in ortaklarına ve yöneticilere karşı gidebildiği yere kadar gidecek, ancak biraz sabır gerekiyor.” sonuç ne olursa olsun bu süreç akıllara “top air olayı sivil havacılık sektörünün jet fadıl vakıasına mı dönüşüyor” sorusunu getiriyor. bu sorunun cevabını yargı verecek.
  • rezalet puanım 10/10.

öğrencileri çok iyi anlayabiliyorum. kimisi hayallerine ulaşabilmek için evini ipotek etti. kimisi bankadan kredi çekti ya da arkadaşlarına borçlandı. bakmakla yükümlü olduğu ailesi olanlar var.

paranın yanında hayallerini ve umutlarını da kuruma emanet etmişler. ve ortalama bir pilotaj eğitiminin 18 - 24 ay sürdüğü bu günlerde 2 yıldır kimse mezun olamamış, 1 yıldır okulun üstünde haciz varmış, son 3 aydır uçuş yapılmamış, son 6 aydır uçak sayısı 10 dan 1 e düşmüş ve son bir yılda hoca sayısı 2 ye düşmüş. sivil havacılık okulun yetkilerini askıya almış.

tüm bunlar olurken okul sahipleri öğrencilere 1 yıldır, 2 3 ay içinde her şeye yeniden başlanacak, ya da okul satılıp düzene girilecek demiş.

bir atpl eğitimi 55.000€ ve bir ppl eğitimi 15.000€ olduğuna göre ve 80 ne yakın öğrencisi bulunuyorsa yaklaşık 2.000.000 € ya yakın bir para ödenmiş olmalı. bu paraya ne olmuş olabilir? ve okul neden resmi olarak iflas etmeyi ya da konkordato ilan etmeyi düşünmemiştir. öğrencilere paraları neden geri ödenememektedir?

bu yoldaki herkese sabır diliyorum
  • okulun başındaki iran'lı adamın dolandırıcı olduğunu anlamak içi fuarda 5 dakika konuşmak yetmişti. a be kardeşim hiç mi şüphelenmediniz.
    bu işe kredi çekip, evini satıp girenler var. yazık olmuş diyorum. suya düşen hayaller de cabası. dilerim en kısa zamanda bir sonuç alırlar.
    2 yıldır yardıra yardıra geliyorum diyen rezaletti, gelmiş.
    rezalet puanım 10.
  • pilot olamamis ama instagram icin pilot pozu vermeyi ihmal etmemis magdurlarin feryadidir. hakli gorunen bir arayisa benziyor simdilik.

ek olarak 15 bin avro verip pilot olmak gibi bir algi olusabilir. bu kurs ilk 6 aylik temel kurs diye geciyor haberde. yoksa 15 bin avroya pilot olunmaz bence. yani bosuna darlamayin dayilarinizi, kaynanalarinizi "pilot olacam 15 bin avrocuk" versene diye. diyelim ki bu para yeterli. o zaman ben onun ustunu tamamlar, 25 bin avro verir, amerikan baskani kursunda dolandirilirdim. bize sadece "ay vant yu" kismini ogrettiler sonra da kactilar derdim.
  • dolandırıcılık da bir meslek ancak pilot olmak için kurulan hayalleri dolandırırsanız büyük problemler yaşarsınız.