şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: bok bocegi)
  • nam-ı diğer tesbih böceği. 30 yaşında bu sabah yeni öğrendim ben bunun böyle olduğunu. üstelik 5 yaşında bir kız çocuğundan.
    arkadaşla işe gitmeden önce kızını kreşe bırakıyoruz her sabah. sabah lojmanın bahçesinde onları bekliyorum. yerde sırtüstü düşmüş bir böcek gördüm. safiyâne bir niyetle düzelteyim şu dertten kurtulsun dedim. böcek kendisine dokunur dokunmaz tedirgin oldu ve top halini aldı. iki üç dakika boyunca sabırla öyle bekledi, rol yaptı. o esnada zeynep ile arkadaşım çıktı. zeynep de hayvanlar alemine ilgili o yaşta belgesel izleyen bir çocuk, merakını celbeder diye böceği gösterdim.
    -böceğe bak, korktu top halini aldı, ilginç bir böcek zeynep.
    -o top böceği baba, dedi. sonra uzun uzun anlattı. biz de güzel güzel kurguluyor amiyane tabirle uyduruyor diye dinliyorduk.

sonra ben netten bir bakayim dedim. zeynep ne diyorsa top böceği hakkında bilgiler harfiyyen tutuyor. hatta kız bizi küçümsemiş halkın bildigi ismiyle söylemiş. biz de bu duruma şaşırınca “asıl adı tesbih böceği baba” diye bilgi vermeye devam etti zeynep. biz de şaşarak tebessüm ederek dinlemeye devam ettik.
    (bkz: şimdiki çocuklar harika)
  • ilk defa duydum valla ama sözlüğün güzel yanlarından biri insan bilmediği şeyleri de öğreniyor.