şükela:  tümü | bugün
 • spor yazarlarının işlerine devam edebilmelerini sağlayan son derece kaypak bir cümle. diğer taraftan top gerçekten de yuvarlaktır.
  - hikmet abi sen rakip takımın hava hakimiyeti yok demiştin ama adamlar iki kafa golü atıp gittiler. ne diyosun bu duruma.
  - top yuvarlaktır necmicim. futbolda herşey olur.kurcalama bu kadar.
 • spor toto- lotonun bir zamanlarki reklamı da soyleydi: "top yuvarlaktır, kazanan dort kose!"
 • racona uygun tam söylenişi "meşin top yuvarlaktır" şeklindeki futbol konulu atasözü.
 • alman futbolunun efsanevî teknik patronu sepp herberger'in bir incisi. der ball ist rund diye buyurmuştu üstad-ı muhterem, bize de sadece tekrarlamak düşmüştü...
 • ama sormak isterim yüksek müsadelerinizle gün be gün küreselleşen dünyamızda bir "top" mu kalmıştır yuvarlanan sahada? nerede o eski amatör ruh , nerede forma aşkı, nerede eski taraftar..nerede pele beckenbauer, maradona, cruyff..bir sanayii olmuştur artık futbol. hadi değiştirelim artık eskimiş bu sloganı. mesela "futbol yuvarlaktır" sözü daha bir oturuyor küreselleşen dünyamızın içine.
 • futbolda her an herşey olabilir manasında kullanılan bir söz. oysa saçmadır. çünkü topun olabileceği en adil şekil zaten yuvarlaktır (küre). asıl top köşeli olsaydı ne olacağı belli olmazdı. bir kürenin yere çarpınca nasıl bir yol izleyeceği kestirilebilir , peki ya bir kübün? top iyi ki yuvarlaktır
 • topun muhakkak yuvarlak olması gerektiği önkabulünü içinde barındıran deyimsel ifade... ağazlarada sakız olabilir...
 • spor yazarlarımızın agızlarına pelesenk olan soylemlerden biridir.teknik analiz yapmak yerine,su takım bu sistemle oynarsa,stoperler bloklar arası mesafede birbirlerine daha yakın oynasalar seklinde yorum yapacaklarına bu yorumu kullanırlar ve bu yorumu yapmak icin de astronomik paralar alırlar,bir gazeteden başka bir gazeteye transfer olurlar.
 • bu teorinin kanıtlanması yüzyıllar sürmüştür. insanlar eskiden topun düz bir tepsi gibi olduğuna ya da bir mandanın boynuzları etrafında döndüğüne inanırlardı. galileo topun yuvarlak olduğuna insanları inandırmak için çok çalıştı. ama topu ilk kez fatih sultan mehmet'in 1453'te surları dövmesi esnasında kalelerinde gören bizanslılar, papa'ya ve çeşitli katolik kiliselerine baskı yaparak topun yuvarlak olduğunu iddia eden herkesin başının uçurulmasını istedi. sonrasında mel gibson bir isyan başlatarak iskoçya semalarında topun yuvarlak olduğuna dair konuşmalar yapmaya başladı. ancak iskoçlar gaydayı daha çok önemsediklerinden, brave heart'ın bu çağrılarına pek kulak asmadılar. akabinde brave heart'a ihanet ederek ingiltere'ye kaçan namussuzlar topu yuvarlayarak futbolu icat etmiş, aslında türklerin yaratmış olduğu bu teknolojiyi araklamışlardır. zira türkçemizde yer alan "topsun olum sen" sözü de, iskoçya'dan kaçan bu ibnelerden yola çıkılarak söylenmiştir.