şükela:  tümü | bugün
 • - (bkz: aksak) (bkz: colak)
  - talip ozkan'ın derlediği zor çalınası türkülerimizden, ege yöresinden sanıyorum; bazıları topal sipsi der bazıları topal oyun havası der, dansı da ilginçtir..
 • burdur, denizli taraflarında (ben buralarda gördüğüm için bu iki ili sayıyorum) düğün şenlik şu bu bahanesiyle insanlar biraraya toplandığında çalınan oynanan bir hava imiş vaktiyle, izlemiş dinlemişliğim çoktur o veya bu şekilde. sözleri kimi zaman hiç olmayabileceği gibi söyleyenden söyleyene göre de farklılıklar barındırabilir.
  hele hele çalan da oynayan da yetenekli kişilerse seyrine doyum olmaz, ben bunu biliyorum sıkılıyorum izlerken diyorsanız bile ilk defa gören duyanları izleyip eğlenebilirsiniz.
  ankaralı x'lere sincanlı y'lere mal etmenin anlamı yok onlardan önce de sazı kapan amcalar dedeler keyifle çalar oyunun üstadı amcalar ya da iyi beceren gençler çocuklar hazırlanıp (kişisel tercihe göre şapka baston vb farda klı aksesuarlarla da süslenip pekiştirilebilir) ortaya çıkarmış.

  yine burdur kaynaklı (ısparta da olabilir) benzer bir diğer oyun olarak hükümetin önünden geçtim örnek verilebilir sanırım.

  edit: allan quatermain ankaraya özgü olduğu gibi bir düzeltme yaptı, teşekkür ettim.
 • kubat'ın kubat 2008 adlı albumunde süpper yorumladığı oynak türkü.

  arabacı arabayı koş getir
  ben ölüyom mezarıma taş getir

  arabacı arabayı yellendir
  şeker al da şu çocuğu dillendir
 • "ankara'da oyun havasında oynanan oyun" deyince aklınıza sekerek, aksak ritmli bir dans gelmesin.
  basbaya topal bir insan nasıl oyun havası oynar simülasyonudur. çok kötü lan. hani yabancı birisi gelse, "bu da bizim oyun havamız" diye topal oyununu göstersek, eğer kişi batı avrupalı, hayatında böyle ayrımcılık, şiddet görmemiş ise üzüntüden ağlar lan. hıçkıra hıçkıra hem de. harbiden de haklıdır. topal taklitli dans etmek çok ayıp.
  korkarım yarın "amanini kör. seni hain kör. bu gece de bur da kal" sözlerine sahip "kör bir insan nasıl ankara havası oynar" konulu dans çıkar. bizi medeniyetten silerler lan. götümüzde şampanya patlatırlar.
 • istedigi baska birsey olan kadim dostum. zaman zaman agresiflesip cekilmez olsa da yaklasik 10 senelik tanisikligin ardindan kendisini cekebilmemiz icin gerekli decoderi tasarladik ve gerektigi anlarda calistirip hayatimiza devam ediyoruz. tanri kendisini ve decoderin yapiminda emegi gecen diger dostlarimizi* korusun.
 • ankara dugunlerinde olmaz ise olmazlarindandir.
 • topal'ı yeniden ünlü eden ömer bey'den geliyor.

  http://www.youtube.com/…98krvy4tx3k&feature=related

  p.s.: soba ve çaydanlık, plastik tabure, akşam oturması ayrıca dikkate değer.
 • sözlüğü haddinden fazla ciddiye alan. güldürdü haliyle..