şükela:  tümü | bugün
 • maksadım asla her hangi bir kahramana kara çalmak değildir. hele ki saçma sapan linç yemek hiç istemem. maksadım sadece bildiğim, okuduğum kadarını anlatmaya çalışıp bazı paradokslara işaret etmektir.

  gazi kemal'in, emperyalist devletlerle askeri ve diplomatik yollarla mucadelesi herkesin malumudur. köhnemiş, çürümüş osmanlı'dan çağdaş bir cumhuriyet yaratma fikriyatı bir çok dönemdaşı ilerici lidere model olmuş, ufuk açmıştır.
  ışıklar içinde yatsın, gazi hazretlerinin ülkemiz için bunca uğraşının yanında bir büyük derdi de, osmanlı'yı ve anadolu halkını felakete götüren ittihat fikriyatı ve hayaletlerinden genç cumhuriyeti koruyabilmekti. ne enver'in, ne talat'ın edirne'den, kars'dan burunlarını ülkeye sokmalarına musade etmemiştir. bu onun için çok zor olmuştur fakat başarmıştır. sanırım erken denebilecek bir yaşta, derde bağlı bir hastalıktan vefat etmesinde bunların payı büyüktür.

  topal osman, krimanal hayat içinde, ittihat ve terakki partisinin pis işlerini yaparak savaş ağalığına kadar yükselmiştir. kemal paşa'da yer yer, kendi denetiminde kalacak şekilde bu kişiden vatan yararına faydalanmıştır. fakat topal osman'ın had bilmez bir yola sapması fazla uzun sürmemiştir. milletvekili ali şükrü beyi infazı, cumhuriyet mahkemelerince ispatlanmıştır.

  bu savaş ağası haddini o denli aşmıştır ki, çetesiyle çankaya köşkünü basmış ve talan etmiştir. gazi hazretleri canını son anda kurtarmıştır.
  daha sonrasında, atatürk'ün muhafız alayı tarafından yakalanır. gazi hazretlerinin koruma müdürü tarafından kafasına o kadar çok kurşun sıkılır ki bir kafası kalmaz. daha sonradan idamına hükmediliri. cesedi çukurdan çıkartılır. artık bir kafası olmadığı için, ulus meydanında ayağından asılır.

  yıllar sonra ismet inönü'ye bir gazeteci ali şükrü bey cinayetini sorar. inönü'nün cevabı tek cümlede her şeyi özetler;

  "tanrıdan dilerim ki, kış uykusundaki yılanı güneş yüzü göstermesin."
 • mustafa kemal'in fedaisi.

  ali şükrü cinayetinin arkasında yatan sebebe dikkat etmek gerekir. ali şükrü ve dr. rıza nur cenahı mustafa kemal yönetiminin karşısındadır. muhalefet, hemşehrilik hesabı yapıp topal osman ve yanındakileri de saflarına katmaya çalışmış ancak başarılı olamamıştır.

  ali şükrü ve destekçilerinin memnuniyetsizliği zamanla hat safhaya çıkmış ve meclis kürsüsünde artık karşılıklı hakaretvari ifadeler kullanılır olmuştur. bizzat ali şükrü mustafa kemal'e saldırmaya kalkışmış, aralarında arbede çıkmıştır. olayı öğrenen topal osman ve adamları ali şükrü'nün peşine düşmüşler ancak kendisini bulamamışlardır.

  tüm ankara topal osman'ın ali şükrü'yü öldüreceğini bilmektedir, bu cinayet kimse için sürpriz olmamıştır. nitekim topal osman bunu ayan beyan dile getirmektedir. beklenen gerçekleşir ve ali şükrü, topal osman tarafından öldürülür. rivayete göre ölümü esnasında can haliyle oturduğu sandalyeye tırnaklarını geçirmiştir. cesedi incelenirken tırnaklarındaki kalıntılar dikkat çekmiş. önce sandalyeye ve o sandalyeden de cinayetin faili topal osman'a ulaşılmıştır.

  bu cinayetle başta iki numara dr. rıza nur olmak üzere tüm muhalefet sinmiştir.
  sinen muhalefet en azından bu cinayetin bedelinin ödenmesini ister, bu bedel bir nevi sulh getirecektir. topal osman öldürülür, adamları memleketlerine gönderilir. rivayete göre mustafa kemal bu ölüme epey içerler nitekim topal osman'ın infazını durdurmaya gücü yetmez.

  mevzunun son kertesine gelirsek ölüm fermanının imzalandığını duyan topal osman'ın mustafa kemal'in kaldığı konağa gittiğini pek çok kaynak doğrular. kimisi mustafa kemal'i öldürmek için gittiğini iddia ederken kimisi de mustafa kemal'in tehlikede olduğunu düşünüp kendisini kurtarmak için gittiğini öne sürer.

  topal osman, bandırma vapuru'ndan inip samsun'a ayak bastığından beri mustafa kemal'in yanındadır. yağma ile elde ettiği silahlarla bölge halkını silahlandırıp pek çok çeteyi dağıtmış, özellikle samsun ve çevresini güvenli bölge haline getirmiştir. kendi adıma topal osman'ın sadakat konusunda atatürk'e bir yamuğu olmadığına inananlardanım.

  öldürüldükten sonra mezarından çıkarılıp ayağından asılması ise büyük ayıptır. bunun arkasında da bazı askerlerin kendisine karşı olan kini ve hırslarının yattığına dair okumalarım oldu, gayet de mantıklı buldum. bu saçma hareket giresun'dan samsun'a kadar olan bölgede büyük tepki çekmiştir. giresun ve samsun şehirlerinde olası bir ayaklanmaya karşı önlemler alınır. topal osman'ın tekrar defnedilmesi ile uğultular kesilir.

hesabın var mı? giriş yap