şükela:  tümü | bugün
 • cumhuriyet tarihinde ki yeri tartismali da olsa, giresun ve civarinda istiklal savasi sirasinda rum cetelerine karsi verdigi kabul edilen mucadeleden dolayi cok sevilen ve mezari giresun kalesinin icinde bulunan zat.
 • dönemin abdullah çatlısı.
  meclis'in muhalif milletvekillerinden trabzon mebusu ali şükrü bey'in katili.
  sonra kendisinin de icabına bakılmıştı herhalde.
 • otonomi kazanmaya başlayınca devlet tarafından yok edilen, bir dönem pontus tarihinde önemli roller oynayan, bölgedeki azınlığa acılar çektirmiş, onların imhasında? yararlı olduğuna inanılan, atatürk`ün muhafız alay komutanlığına kadar yükselmiş, çeteci olmakla suçlanmış, giresun da çok sevilen, balkan savaşında aldığı yara nedeniyle topal kalan, karadenizin ateşli, asabi, atılgan tiplemesinin en uç örneklerinden biridir.
 • dönemin islami şahsiyeti trabzon mebusu ali şükrü bey i öldüren insan.derler ki bu yonlendirmeli bir cinayettir ve ulkede demokrasinin, cok sesliliğin onundeki ilk buyuk cinai eylemdir.
 • hakkında varolan pek cok yorumu acıklamanın sakıncalı olacagını dusundugum giresunlu kişi
 • lozan görüşmeleri sırasında meclistartışmalarında hükümete, yani reis paşa ve ekibine en çok muhalefeti yapan trabzon mebusu ali şükrü bey'i, meclis görüşmelerinden bir kaç hafta sonra öldüren kişidir. atatürk'ün muhafız birliği komutanıdır ayrıca. bu cinayet nedeniyle idam edilmiştir.
 • doğumu 1883..balkan savaşında sakatlanmıştır..trabzon mebusu ali şükrü bey i öldürdüğü için evi basılıp öldürülmüştür..(1923)
 • atatürk'e kurtuluş savaşı boyunca fedai (bkz: bodyguard) lik etmiş olan taburu (bkz: laz taburu) tahsis eden, giresunlu çeteci. (bkz: çete)

  19 mayıs'tan önce kendi bölgesinde kurduğu çete ile bozguncu rum çeteleriyle mücade etmiştir. basılan her türk köyüne karşı 3 rum köyü basmak suretiyle o ayrılıkçıları sindirmeye çalışmıştır.

  atatürk'ün samsun'a gönderilişin baş sebebi de osman ağa'nın bu direnişi ve benzer diğer ufak çaplı tepkilerdir.

  ancak mustafa kemal paşa'nın huzuruna çıkıp konuşur konuşmaz onun saflarına geçmiş ve en ateşli ve belki kraldan çok kralcı taraftarı olmuştur.

  vatan için mücadeleci ve fedakar olduğu kadar düşmanlarına karşı da son derece acımasızdır. yakaladığı bir çetenin elebaşlarının mahalle arkadaşları olan rumlar olduğunu öğrenince öfkesinden bu kişileri geminin kazanına attırarak yakmıştır.

  ali şükrü olayı ve topal osman ağa'nın öldürülmesi ise bambaşka bir muammadır. (bkz: bize verilen sürenin sonuna geldik)

  son söz olarak: hayattayken: "ben çok cana kıydım, benim ölümüm acısız olmaz." dermiş rahmetli.
 • çeteci.

  rivayete göre yakalanınca başı kesilmiştir kamayla. bu sırada mahkeme de gıyabında idam hükmü verdiği için başsız cesedi mezarından çıkarılmış, ayağından asılarak infaz edilmiş, bir meydanda üç gün ibret-i alem sergisinde tutulmuştur. bunun da paşanın "ali şükrü diyeti" olduğu söylenegelir.
 • genc yasta kaybedilmiş asker. giresun'da tepede heykeli var.

  topal osman aganın ali şükrü yü mustafa kemal in emriyle mi oldurdugu tartismaya acilmaktan sakinilan bir konudur