• oyle pis oyle fena birsey. agizda aci kayisi cekirdegi gibi bir tad birakiyor. hayatimda bu denli yasamadim ilaclardan kaynaklanan yan etkilerin neden oldugu gariplikler butununu ve tum muktedirligini tatbik edilen kiside gosteren bir baska ilac cesidini ( ben ki omrumu nicedir, toksik etkisi guclu, ve vucudun her yerine maraz pompalayan, her ulkede satisi onanmayan ve sayica cok olan bir takim ilaclarla surdurmekteyim. ve bir cok uyku ilaclarinin uyku yerine uykusuzlugumu arttirdigini da bilirim )

topamaxin baslangic dozu az olmasina ragmen aldigim zamanlarda, zor yurudugumu hatirlarim. kadikoy otobusunde tanimadigim bir adamin omzunda geldigimi, insanlarin kafasinda sac yerine bocek suruleri gordugumu, cene kaslarima-dudak mimiklerime sahip olamadigi mi, cumleye baslayip devamini o kekemelikimsi* hallerden dolayi bitiremedigimi de.

kilo kaybettiriyor, istahi sifirliyor, analjezik ve destekleyici antidepresanlardan* diger migren ilaclardan cevap alinamadiginda doktorlar bu kabusa derman kompleksi diye bakiyor.bu ilacla beraber asprin ve bol su icilmesi gerekiyor, bobreklere zarar veriyor. iyisi mi bosverin, derhal birakin! gercekten almayin..

ha, bu ilac zayiflatma ve istah yok etmede rakipsiz oldugu icin obezitede de kullaniliyor.
  • migren tedavisi yüzünden kullanmak zorunda kaldığım ancak sadece 3 ay dayanabildiğim ilaç.

yan etkileri arasında, müdürümden "sen hep salaktın da biz mi farketmedik, ama biz de o kadar salak olamayız herhalde" şeklinde bir tepki almama yol açacak kadar beyin aktivitelerinde kısa devre yapma ve kilo kaybı bulunmaktadır.

neyse ki bırakınca beyin aktiviteleri eski haline dönmektedir.

yan etkilerine rağmen, migren krizlerimin sıklığı ve şiddetinin çok azalmış olması ve bu etkinin aylar sonrasına kadar sürmesi ilacın etkinliğini anlatmak için yeterlidir sanırım.
  • şu entryi bile zar zor yazmanızı sağlayan bir ilaç bu sanırım...
    geçmek bilmeyen şiddetli başağrıları, mide bulantıları, zonklamalar sonrası yapılan bilimum testler ve nihayetinde migren bu diyen doktorun verdiği bu ilaç henüz bir hafta geçmeden enerji dolu bünyede tam bir malcıklık etkisi yaptı....
    evet... daha ilk gün içtiğim kolanın ve biranın bozuk olduğunu iddia ettim, ağzımın tadı tuzu kalmadı...sonra sonra...araba kullanırken rüyada gibi olma durumu, yolda yürürken zikzaklar cizme ve bunu ancak insanlara çarpınca farketme hali...konusmaya başlama ama sonunu getirmek istememe...nasıl desem, yorgunluk gibi bir hissiyat ama tam da değil...alkol almış gibi diyeceğim ama o da değil...beyni alınmış güvercin gibi mi desem, afyonlanmış gibi mi desem...
    işin en acı tarafı ise ömründe düzenli ilaç kullanmamış, hareketsiz olmamış, uyuşukluk nedir bilmemiş bir insanın düştüğü bu durumdur zannımca...
  • jansen cilag firmasının yeni nesil antiepileptik ilacıdır. topiromad etkin maddelidir muadili yoktur. mss ne endike olan 5 farklı özelliğiyle yeni nesil ae ler arasında sivrilmiştir. tüm kurumlarca ödemesi yapılmaktadır.
  • bugün migren tedavim için kullanmaya başladım. hayır zaten halsiz ve bahar aylarında asalak olan bir tiptim, ne olacağım merak ediyorum.

zibilyon tane yan etki okudum, en çok korkutan tavşan dudaklı çocuklarınız olurdu. bu konuda çok ciddiyseniz başlamadan bırakacağım sanırım.

zibilyon tane ilaç kullanıyorum, bugün 3 taneye düşürdüm : ağrı olunca advil, sabah akşam topamax ve sabah akşam 3 damla norodol.
    embesil mi olacağım şimdi ben? yakında göreceğiz.

edit: arkadaşlar migrenime ciddi bir faydası oldu. evet gerçektende beyni alınmış güvercinler gibiyim ilacın etkisiyle ama kendim bu durumun üstesinden gelmeye çalışıyorum. norodul u kestim o zaman daha az beyinsiz hale geldiğimi hissettim. düzenli kullanımla yan etkiler kesilmesede seyreliyor. yalnız su su su muhakkak su için ve biten her kutuda böbreklerinizi kontrol ettirin. su içmezseniz ciddi çok ciddi böbrek ağrısı çekersiniz. yaşadım da söylüyorum. su su su.
  • kronik, umutsuz, ataklardan dolayı şaftı kayan ve hayat kalitesi yerlere düşen bir migren hastasıyım. literatürde sözü geçen hemen hemen her şeyi denedim. nörologlar topamax alternatifini yan etkileri sebebi ile en sona koymuşlardı. artık çaresiz olduğum ve şifa için her şeyi yapabilirim dediğim bir süreçte ben de migren tedavisi için başladım.

bakın ben kolay kolay ilaçların yan etkilerinden etkilenmem tolerasyonum iyidir. yalnıx topamax bana aşırı ama aşırı yan etki yaptı. doktor başlangıç dozu olarak 25 mg vermişti. üstelik bu minik dozajda bile şaftım kaydı.

ne oldu derseniz öncelikle el ayak üşümesi falan oldu onu geçtim. ifade etmekte zorlanıyorum tımarhaneye kapatılmış ve ağır ilaçların etkisiyle etrafa boş boş bakan insanlar olur ya hah aynen öyle oldum. bir köşeye büzüşüp, gözlerim kocaman açılmış şekilde, kalbim deli gibi çarpıyor ve istemsizce derin derin nefesler alıyorum. üstüne kendimi bir rüyanın içindeymiş gibi hissediyordum. çekmeceden bir şey almak gibi basit bir işi bile yapamaz hale geldim. bilişsel kayıpları falan hak getire zaten ve bana bu etkileri sadece 25 mg tek doz yaptı. böyle olunca bu ilacı kullanabilmem ihtimal dışında kaldı ve bir daha da almadım. bu kadar ağır yan etkileri olan bir ilacı migren tedavisi için vermeleri sorgulanması gereken bir durum. insan düşmanını bile etkisiz hale getirebilir. gerçekten ihtiyacı olan epilepsi hastalarına şifa diliyorum.

şu dünyada migren kadar yanlış tedavi edilen ve sömürülen başka bir hastalık var mı acaba.
  • hayatımda ilk defa uykuyla uyanıklık arası halüsinasyon görmeme neden olan ilaçtır. gece yazdığım son entryden sonra uykuya geçerken bir anda birinin bana seslendiğini duydum. derken ellerimi arkadan kenetledi ve beni yataktan kaldırdı. ses çıkarmaya çalıştım ama sesim çıkmadı. dua okumaya çalıştım onu da yapamadım. kıpırdamaya çalıştım bileklerimi kurtarmaya çalıştım ama onu da beceremedim.

uyanmaya çalıştım çalıştıkça daha da kötü oldum. odanın içinde beni yerlerde sürüklediğini hissediyordum. ama gerçek olmadığını da biliyordum. ama diğer taraftan yerdeydim işte görüyordum kendimi. arkadan kenetlediği ellerimi hissediyordum.

sonra bir anda uyandım. hayatımda hiç bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum. yataktan nasıl fırladığımı da hatırlamıyorum. tek bildiğim gece boyunca deliriyor muyum ben diye ağladığım..

bahsedilenlere göre ilacın en sık görülen yan etkilerinden biriymiş. ellerimdeki uyuşma da cabası.
    migrenime faydalı evet, iştahım da kontrol altında hatta yemek yiyesim bile yok.

ama bilemiyorum. geçici mi bu etkiler onu da bilemiyorum. bugün doktorumla konuşacağım. çok korkuyorum sadece...
  • fda'nın 4 mart 2011'de yayınladığı bültene göre kullanan kadınların çocuklarında tavşan dudak gibi doğum kusurlarına yol açabilen ilaç
  • zamaninda migren tedavisi icin kullandigim ilac. benim ciktigim en ust sinir gunde 100mg idi yanlis hatirlamiyorsam. herkes burda etkilerinden bahsetmis ama kullanilan miktar da onemli bir faktor kanimca. bendeki en buyuk yan etkisi ellerde uyusma oldu ki o da doz arttirma sureclerinde yasanmisti. bunun disinda bu ilacin 50mg i bile alindiktan sonraki 1-1.5 saatlik surec icersinde deli gibi idrar sokturuyor. her 10 dakikada bir tuvalete gitmek zorunda kaliyordum. bobrekleri hayvan gibi calistirmasindan mutevellit bol su tuketmeniz doktorunuzca da tavsiye edilmekte zaten. bu kisa aralikli idrar surecinden kurtulmak amaciyla sivi tuketmeyen cok degerli arkadaslar denedim gordum isterseniz sivi orucuna girin bu ilac yine de vucuttan bobrekler vasitasiyla bir seyleri atiyor disariya. sirf bu sebepten sinavdan, toplantidan ya da onemli bir sunumdan en az 2 saat once bu ilaci almamaya calisiniz, ilac saatlerinizi ona gore ayarlayiniz, bobreklerinizi seviniz, migren ugruna bobreklerinizden vazgecmeyiniz.
  • iştah kesici özelliği inanılmaz
hesabın var mı? giriş yap