şükela:  tümü | bugün
 • 1960'lardan gelen, basrollerinde melina mercouri, peter ustinov, maximillian schell in oynadigi soygun filmi. galiba o romanin adaptasyonu. hanceri calis sahnesi cok iyiydi. soylentiye gore soygun filmleri genre'inin atasiymis. bu filmde de vucuda yapisan siyah kiyafetler (damlarda kosarken gozukmemek icin), izlemesi eglenceli soygun planlari var. daha onceleri nasil olduysa trt de gozterilmisti (turkleri kotu gosterio geyikleri falan engellememis yani). bi zamana kadar da paso kanal 6 da yayinliyorlardi.
 • cnbc-e yayın tarihi : 30 ocak cuma 22:00
 • cekimleri istanbul'da gerceklestirilen topkapı hanceri'ni calmak için gelen bir grubun basından gecenler ve ayrıca istanbul'un eski halini, sur içini, bogazicini görmek isteyenler için kacırılmaması gereken belgesel niteliğindeki bir film.
 • peter ustinov filmdeki rolüyle en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarını kazanmıştır. filmde gösterildiği gibi o yıllarda yurdumun insanı gerçekten yağlı güreşleri öyle gözünü ayırmadan izliyo muydu acaba, tabi bide istanbulda yağlı güreşlerin yapıldığı o stadyum neresi oda ayrıca merakımı cezbetti. peter ustinov'un camdan attığı sigara paketlinin markasınında bafra olması diğer bi güzel ayrıntıydı. ha bide filmin soygun sahnesi bana ilk mission imposible filmindeki ciain bilgisayarından listeyi çaldıkları soygunu hatırlattı
 • 1964 yapimi, yer yer heyecanli, yer yer komik sahnelerin var oldugu, topkapi hanceri'ni calmak icin planlar yapan bir cetenin anlatildigi film. eric ambler'in the light of day adli eserinden sinemaya uyarlanmi$tir. filmde rahmetli ege ernart'in yani sira senih orkan ve rahmetli danyal topatan da turk polisleri rollerinde bulunmu$lardir. filmin ba$larinda james bond filmlerinden tanidigimiz q tarzindaki adam istanbul'un ballandira ballandira anlatirken metronun avrupa'nin ilki oldugunu soyluyor fakat tunel londra metrosundan sonra yapilmi$tir (bkz: tunel/@#2461176). topkapi sarayi'nin catisinda gezinen insanlari, cuneyt arkin'i yeniceri kiliginda gordugumuz malkocoglu'ndan ba$ka, bir de bu filmde goruyoruz. bir de melina mercouri tavla'ya habire tavli diyerek "ı" harfinin kadersizligine bir daha parmak basmi$ oluyor. topkapiiii... tavliiii...
 • --- spoiler ---
  mission impossible'daki* adami yukaridan iple sarkitma sahnesi bu filmden esinlenmedir*
  --- spoiler ---
 • 1964 yapimi filmde arada gecen turkce konusmalardaki "mevkufsunuz" gibi kullanimlari genc arkadaslarimizin anlayamadigi gozlemlenmistir.
 • an itibariyle kanalturk'te izlenilebilir.
 • tamamına yakını istanbul'da çekilen, 1964 yapımı hollywood filmi. başta ocean's eleven olmak üzere çok sayıda soygun filminin de atası ve esin kaynağı. hatta imdb'de missiom impossible serisine de esin kaynağı olduğu şeklinde iddialar mevcut. peter ustinov'a en iyi yardımcı erkek oyuncu oscar'ını getiren filmde ege ernart, senih orkan ve danyal topatan gibi türk oyuncular da rol almış. rol almaları da son derece yerinde olmuş. bu sayede bizim bile anlamakta güçlük çektiğimiz abuk subuk bir türkçe konuşan türk karakterlere rastlamıyoruz filmde. from russia with love gibi istanbul'da çekilen diğer hollywood filmlerini izleyenler ne demek istediğimi gayet iyi anlamışlardır. filmin bonusları ise 60'ların istanbul'undan manzaralarla tavla, yağlı güreş ve türküler gibi bize ait motifler.
 • bayram oncesi (bkz: comcast) in (bkz: on demand) de (bkz: free movie) lere koyarak bize bir bakima bayram hediyesi verdigi filmdir. comcaste tesekkurlerimi bir borc bilirim.