şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskiden 20 dakikada gidilen yolu tekrar 20 dakikada ama bu sefer tramvayla gitmek için çekilen bilmem kaç yıllık çile, ömür törpüsü.
  tahammülfersa gizli kamera şakası diyeceğim ama gizli olan kamera mı tramvay mı bilemiyorum.

  şehir ve sanatı kesiştiren sabır enstalasyonu. ahmet güntangünümüzün şairinin mass plazadaki ritme uzak düşmemesi gerektiğinden söz etmişti. keşke bienalciler de bu tramvay hattının sathına yüz çevirmeseydi.
 • şu an deneme seferleri yapılan ve 10 eylülde resmen başlayacağı duyrulan hat.
 • ibb'nin hattın çevresindeki bir çok yere "10 eylülde başlıyor tramvay geliyor" şeklinde yapıştırdığı tüm pankart/afişler 9 eylül günü yine ibb tarafından toplatılan, haliyle babayı başlayan hat.

  (bkz: ahahahhahahah ben buna gülüyorum ya)
 • insandan bozma bir grup mafya kırıntısının yasaları kullanarak senelerden beri devam eden engelleme çalışmasına rağmen açılmak üzere olan hat. şehrin utanç kaynağı bir öğesi daha dışarı itelenecek.
 • sonunda acılmıs olan hat.ama hala ic kısmında eksikleri var ve 15 dk da bir sefer düzenleniyor.eger minibüsler kaldırılacaksa bu hatta bu sefer aralıgının yetmeyecegi de gayet asikar.
 • gözümün önünde 3 defa beton dökülen, 2 defa ray döşenen, başlangıçta vezneciler e kadar uzanacak denilip akabinde edirnekapı ya kadar sonrası allah kerim denilen en son sadece şehitliğe kadar getirilip hiç bir halta yaramayan, gençliğimin yollarda tükenmesine, planlarımın 1-2 saatlik esneklik payı ile yapılmasına sebep olan mühendislik ve şehir planlamacılığından habersiz kişilerce yaklaşık 1,5 milyon insanın (g.o.p. nüfusu) yollarda milyarlarca saat kaybına sebep olan ulaşım hattı.
  not: o değil arkadaş ne kitap okudum o sayede be.
 • şu an için sefer aralıkları 10 dakikada bir olan hat.ayrıca seferler 21 de son buluyor.sanırım edirnekapı kavşağı bittikten sonra daha işlevsel hale gelir.çünkü hatta paralele giden minibüs ve otobüsler kaldırıldıktan sonra başka seçenek kalmayacak.
 • trafiği rahatlatması için düşünülmüş velakin başarılı olamamıştır. tramvayın yer altına indiği kısımlarda, yolun üst tarafında gidiş geliş şeritlerinin arasında kalan geniş boşluk, çevre esnaf ve vatandaşlar tarafından otopark olarak kullanılıyor. bu da trafiği en azından beşyüzevler'de bi hayli berbat ediyor.
 • daha hizli ulasim ve trafigi rahatlatmak amaciyla baslatilmis proje (!). bundan once sultanciftligi - edirnekapi mesafesini 25 dakikada rahatlikla gidebiliyorduk simdi tramvayla yine 25 hatta bazen 30 dakika da gidiyoruz. bi kazancimiz yok. he tek kazancimiz ne oldu arada 4 yil boyunca cektigimiz eziyet yanimiza kar kaldi.

  ps: hala da ayni eziyet tramvayi kullanmayanlar icin devam ediyor.
 • tramvaysız günleri özletmektedir.
  eskiden refüj olan yere araç park etme alışkanlığı tramvay inşaatıyla başladı, hâlâ da devam ediyor.
  minibüsler kalkacak/azaltılacak diye duymuştuk ama hiçbir eksilme olmadı. şu durumda trafiğin rahatlaması mümkün değil çünkü azalan bir şey yok. sadece yer değiştirmiş yolcular var.
  şehitlik'ten sonra bir durak daha gitmemesi çok büyük eksik. tramvayın son durağı olabileceğini düşündüğümüz edirnekapı da iyi bir aktarma noktası değil esasen.

  binince güzel, hızlı gidiyor. sanırım hâlâ da indirimli tarife geçerli, o kadar.