şükela:  tümü | bugün
 • bir sistemin bedelinin, sadece satin almak icin odenilen para ile degil, onu ayakta tutmak icin, guncellemeleri ve elemanlarinin egitimi icin harcanilan parayi da kapsadigi goru$unden yola cikan deger..
 • total cost of ownership'in turkceye cevrilmi$ hali olsa gerek, bakiniz verenden guzel olmasin.
 • satışçıların can simididir. fiyatı yüksek bulan müşteriyi iknada kullanılır.
  -ooo naaptın sen ya, çok para..
  -efenim, toplam sahip olma maliyeti...
  -haa, tamam. al bakalım.
 • - bu ne böyle!!. neden bu kadar pahalı??? bi bardak çayın maliyeti nedir ki?
  - abicim bakma sen bi bardak çayın 5 ytl olduğuna buranın kirası var, maaşlar var, çayın maliyeti var.
  - total cost of ownership?
  - total cost of ownership tabi ya.

  diyaloğumuzda gördüğümüz gibi müşterinin sadece malı almak için düşündüğü çayın maliyeti üzerine malı pazarlama gibi daha çok hizmet gerektiren işlerin de satıcı tarafından belirlenerek fiyat belirlemede kullanılan değerdir.
 • mesela cocuk yapmanin bedava gorulmesine ragmen 18 yasina varan bir cocugun masrafinin 400 bin dolari bulmasi.
 • bir araba alıyorsun. 50 bin lira verip araba sahibi oldum diyorsun. ama aslında 50 bin liradan fazla veriyorsun:

  -giderek artan yakıt masrafı (hem yakıt fiyatları enflasyondan fazla artıyor, hem de araba eskidiği için km başına daha fazla yakıt yakmaya başlıyor)
  -periyodik olarak değişmesi gereken parçalar. ilk 2-5 sene garanti kapsamında değişse de, sonrasında para ödenmesi gerekiyor.
  -araba yaşlandıkça vergisi de artıyor
  -her şeyi düzgün yapsanız bile mutlaka hesapta olmayan bir arıza, kaza vs. den dolayı ortaya çıkacak tamir masrafları olabiliyor

  gibi sebeplerden aslında 50 bin liraya aldığınız arabanın fiyatının hiç te 50 bin lira olmamasıdır.
 • kendini akıllı zanneden müşteriye geçirme alanıdır.

  müşteri, benim verdiğim 10 liralık teklifi kendisine verilen 5 liralık teklifle kıyaslar, aklı sıra ucuza mal edecektir. o 5 lira teklif edilen ürünün ona her yıl 3 lira sarf masrafı olacakken benim teklif ettiğim ürünün ise 1 lira masrafı olacaktır ancak bu o an için müşterinin gözüne görünmez.

  buna göre benim teklif ettiğim ürün, total cost of ownership göz önüne alındığında ilerisi için çok daha karlı. müşteri 5 liralık ürünü aldığında ilk 3 yılda benim teklif ettiğim ürüne göre 1 lira zarara girmiş olacak.
 • satın alınan ürün ya da hizmetin (görünen ve gizli) elde etme ve kullanım ömrü süresince tüm operasyonel maliyet ve risklerinin bütünüdür. genel hata sadece satın alma esnasında oluşan maliyetin (faturalanan rakamın) dikkate alınması ve ürün kullanım süresince oluşacak gerçek yatırım maliyet ve özellikle risklerin ihmal edilmesi ya da gereken analizlerin sağlıklı yapılmamasıdır. bazı çözümlerde satın alma yani elde etme maliyeti, tsom’nin çok küçük bir yüzdesi olarak kalabilmektedir.