şükela:  tümü | bugün
  • toplantının ardından, o toplantıda konuşulan konuları ve alınan kararları listeleyen bir yazı yazılır. buna toplantı tutanağı denir. toplantıya katılan herkese ulaştırılır, imza karşılığı verilir, itiraz süresi belirtilir. bir sonraki toplantının doğal ve ilk gündem maddesi olur.
  • koordinasyon toplantısını izleyen bir kaç saat içinde tutulup yollanması gereken "hadi bakalım meendiz beyler işbaşına" manzumesidir.
  • çok gerçekçi olmamalıdır bu tutanak; ahmet bey esneyip durdu, melike hanım boş gözlerle duvara baktı, sanırım bayram tatili planı yapıyordu, muharrem bey önündeki kağıda koyun çizdi dememek gerekir.
  • bir toplantı tutanağında:
    1. öncelikle koordinasyon toplantısının özeti yapılır (giriş, gelişme ve sonuç),
    2. ileriye dönük amaçlar* belirtilir,
    3. daha önceki toplantı tutanağında belirtilen ve *yapılmayan işler ve sorumluları aranır*,
    4. bir önceki tutanakta belirtilen eksikler aynen bir sonraki toplantı için yeniden yazılır*,
    5. toplantı sonunda her sayfanın altında toplantıya katılanlarca paraf atılır...

daha sonra toplantıda mevcut firmalara antetli kağıt eki olarak gönderilerek bir sonraki toplantıya kadar tozlu raflara kaldırılır...
  • bunun daha az resmi olanina 'toplanti notu' denir. toplanti notlari, aslinda adam gibi tutulursa calisma hayatini oldukca kolaylastiran dokumanlardir. lakin adam gibi toplanti notu tutana pek rastlanmaz... it firmalari ile girdigim bazi tolantilarda kisilerin laptoplari ile toplanti notu tutmaya niyet ettiklerini sasarak gormusumdur. yabanci firmalar ile calisiyor olmanin verdigi bir aliskanlik sanirim... corbaya donen dagilip dagilip toplanan konulari laptop ile yazabilmek cidden basi ister ve ben o kisilerin en sonunda 'ee notlari ne zaman gonderirsiniz' dediklerine de sahit oldum. sahsen ben toplanti notu yazmaktan nefret ederim. alelacele yazilmis karinca duasi gibi yazimdan, arada bir dalip kacirdigim yerlerden, kenara cizdigim cicekten bocekten ve boyle sıkıcı ortamlarda cok cabuk dagilan dikkatimden olsa gerek...
  • çakallarla dolu bu dünyada çok faydalı ve gerekli bir iş aracı.
  • çok elzem bir şey olduğunu yeni anladım. bir toplantı yapıldı. toplantıda alınan kararlar yazılmadı ve kimse de doğal olarak imzalayamadı. üzerinden aylar geçti. toplantıda alınan karara göre benim bir iş yapmam lazım ve bunu yapma tarihim haftaya. amma velakin üstümdekine göre işi yarın yapmam lazım.

ve bu yüzden kavgalıyım.

neymiş:

toplantı tutanağı eğer tutulmazsa ileride o toplantıdaki taraflar sürekli bir şeyleri kıvırmaya çalışır. toplantı tutanağı bunu engeller.
  • her seferinde kurumda bana kilitlenen tutanak. 9 yıllık meslek hayatımın 6-7 yılı bu işi yapmakla geçti. ayda bir yapılan toplantılar, uzun uzun yazılan tutanaklar...x şunu dedi, y bunun önemine değindi, z bu konunun altını çizdi.