şükela:  tümü | bugün
  • küçükken sahilde küçük deniz analarını toplamıştık ve onları kuma gömüp üzerini kumla kapattık. sayıları yaklaşık 30-40 idi. üzerlerini kapattıktan sonra o yetmemiş gibi üzerine çıkıp zıplamamız. bence bu toplu bir katliam.. :)
  • katliam topluca öldürmeye verilen isimdir.
    (bkz: toplu katliam/1)
  • katletmek eyleminin topluluk üzerinde gerçekleştirilmesidir. kişi veya kişilerin doğrudan yahut dolaylı olarak topluluk tanımlaması dahilinde bulunan canlıları katletmesi ile gerçekleşen durumu ifade eder sözcük öbeğidir.

    soykırım, sokak köpeklerinin zehirlenerek ortadan kaldırılmaları, siyanür kullanımı ile gerçekleştirilen kürk hayvanı avı toplu katliam örneklerindendir. savaş sırasında iki ülke askerlerinden verilen kayıplar çok sayıda insan hayatının son bulması ile sonuçlansa dahi katliam tanımı ile uyuşmadığı için toplu katliam değildir. bununla birlikte savaş sırasında uluslararası hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen sivillere yönelik organize saldırılar toplu katliam tanımı dahilindedir.
  • türkçe kurallarına göre gayet yanlış bir eylemdir. çünkü katliam bireysel yapılamaz. katliam demek pek çok insanın aynı anda yada yakın zaman dilimlerin de öldürülmesidir.
    benzer bir örneği için (bkz: kendimi intihar edicem)